Bakıcının annecim annem kelimelerini kullanması

araf_01 soruyor: 10

Bir ay sonra işe başlayacağım diye bakıcımızı şimdiden yanımıza aldık. Alışma süresi olsun diye..Arkadaşların tavsiyesi ile bir bayanla tanıştık ve uygun bulduk 4gündür bize geliyor..Bayan 45 yaşında 15 yıllık evli ve çocukları olmamış daha önce iş amaçlı bir bebeğe bakmamış ama yiğenlerinin bakımında hep yardımcı olmuş..Gözlemlediğim kadarıyla acemilik çekmiyor mama ydirme alt değiştirme v.b konularda, oğlumda alıştı benim de içime sindi diyebilirim..

Gelelim konumuza bugün ben mutfaktayım oğlumla bayan salondalar oğlumu ' annecim annem oğlum' tarzında kelimeler kullanarak seviyor benim yanımda oğlum diyor sadece..Ben duydum üzüldüm keşke oda anneliği tatsaydı diye düşündüm içimden..Eşim gelince ona da söyledim üzüldüğümü anlattım o pek hoş bulmadı yaklaşımını uyar öyle konuşmasın dedi sonra gülerek bak alışır annem falan der sonra da alıp oğlumu kaçmasın dedi..Benim aklıma takıldı mı takıldı eşim şaka olarak söyledi ama içime kurt düştü..Hani olmaz ya neler duyuyoruz neler görüyoruz diye..

Yani size sorum bakıcının bu tarz yaklaşımı sorun mu uyarılmalı mı (eşim olmasa uyarmak aklıma gelmezdi) birde sizin görüşlerinizi almak istedim yoksa bu sorun olacak birşey değilmi?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


nadia

Bence çok rahatsız edici. Peki ya oğlunuz ona anne diye hitap ederse? Ben olsam açıkça söylerim, saka yollu da degil, cocuğun kafası karışmaması icin bu sekilde hitap etmemelisin derim. Cocuğu olmamış olması sizin probleminiz degil, tabi bence :)


olivia

benim fikrim cocugun yaninda sık sık xxx ablan/teyzen,Aaa  xx ablasi/teyzesi gelmiş diye hitap etmeniz.şaka mevzunu düşünmek bile istemem allah korusun. ama çocuklar hitapları karıştırıyor o kesin.benim oğlum konuşmaya başladığı dönemde anneme yengeme baya bi süre anne, babama da dede yerine baba dedi.hos buyumeyle beraber geçiyor ama sizi üzecekse bunun önünü bakıcıyı uyararak almanız yerine hitap şeklinizi istikrarla yanında ve o yokken ondan bahsederken kullanarak alabilirsiniz.Konuştuğunuz takdirde ne kadar içten de olsanız muhakkak kırılacaktır.


sunkey

bence çocuk zaten bilir annesinin kim olduğunu, annem desin ne çıkar bundan.sizin yerinize gecemez ki oglunuzun gözünde.demek ki bakiciniz anaç bir kadın ne güzel.ama anlıyorum tabi sizi de insan nelere takılıyor hele ki konu bakıcı olursa :)


seres_esra

aaaaaaa bende kıskanırım benim çocuğum benden başkasını benim kadar sevmesin kaldı ki bir yabancı kayınvalidem kardeşinin kızına baktı 10 sene bebekliğinden beri kız kayınvalideme anne diyordu yengem bayağı bozuluyordu kızım senin annen benim diye ama kendi diyordu çocuk yani diyeceğim o ki çocuklar bakıcılarına bağlanabiliyor bakıcısı evine giderken kıyametleri koparıyor arkadaşımın oğlu annesi işe giderken öpüp güle güle diyor insan kıskanmazmı?


GOGO05

benimkide bebeğim diye seviyor benim için sorun değil ilk zamanlarda kayınvalidemin bile  oğlum yada annem demesi rahatsız ederdi ama sanırım zamanla alışıyorsun :)))araf_01

herkese teşekkür ederim cevapları için..Sanırım ben yanlış anlaşıldım benim açımdan sorun yok hatta duyduğumda üzüldüğümü ( bayanın anne olamamasından dolayı)söylemiştim..Benim sormak istediğim böyle bir durumun oğlum açısından bir sorun teşkil edip etmeyeceği..


baisy

bütün yorumları okuyamadım ama sabiha paktuna bebeğin temel ihtiyaçlarını gideren kişiye anne diye hitap edebildiğini bu durumun da bakıcıyla olumlu bir güven ve sevgi bağı oluşturduğunu ve buna içerlememiz gerektiğini yazmıştı anne işte kitabında. ben de başkasına anne demesini sindiremem diye düşünürdüm ama bu yazıdan sonra demekki bir şeyleri doğru yapmış bakıcım diye düşünmeye karar verdim. oğlum yeni dillendi. bakıcımız ayrıldığından ona hitap etmiyor da bana 'beyza' diyor. anne çok nadir der, o da bakıcımızın ben yokken beyza nerde, beyza işte, beyza gelsin meme versin gibi söylemlerinden, hem çok sevimli buluyorum hem de anne dediği zamanlar içim eriyor.anne demesini tercih ederim. bu konuda uyarabilirsiniz belki. bir de yine aynı kitapta evde siz olduğunuz sürece alt açma, banyo yemek uyku gibi temel bakımlarla sadece siz ilgilenin ki sizin anne olduğunuzu da bilsin diyordu..


nurus

yardımcınızın bebeğinize olan sevgisini değil ama bebeğinizin yardımcıya olan sevgisini kıskanabilirsiniz..


o  yavrunuzu ne kadar severse o kadar içiniz rahat olacak,huzurlu ve güvende olacaksınız.
ama yavrunuzun da zamanla ona bağlanması -eğer doğru bir iletişim varsa - çok olağan ve normal bir durum.olması gereken belkide,hatta doğru olan....

varsın öyle olsun 'annem' desin hatta ''annemmmmm''desin.nolur ki??? bu sevgiden ne çıkar??

endişelenmeyin,bebeğiniz öyle biliyor ki kim anne,kim değil,kim nedir..siz hiç tasalanmayın.zamanla '' ....anne'' olur,adıyla anne der ..ponyy

 

  keşke bende böyle bir bakıcı bulabilsem.   içten ve sevgi dolu .  kadını da uyararak morali bozulmammalı bence.

hevesi kırılmasın bir de


araf_01

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim..Tekrardan yazmak istiyorum benim açımdan problem değil ilerde oğlum konuşmaya başlayınca durum değişirmi onu bilemem..Zaten uyarmam bu konuda çünkü durumu çok hassas kırılmasını üzülmesini istemem..Ben oğlum açısından sormuştum duygu karmaşası olurmu ilerde bırakıp gittiğimizde oğlumun bakıcısına bağlı olması onu etkilermi diye..Yoksa benlik bir konu değil böyle algılanmasını istemem:)Cevaplamak için Üye ol