Ek gıda olarak kıyma

Daphnes_Mum soruyor: 10

7. ayını dolduran kızım için sebze çorbalarına veya pürelerine kıyma koymak istiyorum
ama tam olarak nasıl konulması konusunda kafam karışık... Azıcık zeytinyağ ile kavursam mı yoksa
direk sebze çorbasının içine atıp onlarla birlikte haşlanmasını mı sağlasam sizce hangisi daha sağlıklı?
Ve ya daha sağlıklı alternatif pişirme yöntemleriniz var mı?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ADA

Merhaba ,

Ben zeytinyağı ile kavuruyorum baştan. Sonra sebzeleri, biraz bulgur ve su ekleyip pişiriyorum. Lezzetli oluyor : ) svg.


sevda

kıyma için sanırım biraz erken, istersen bir doktoruna sor. ama kavurma yöntemi bence eti sertleştirebilir. kıymayı iki kere çektirmelisin iyice incelsin diye. ben direk corbalara ilave ederek pişiriyordum. zeytinyağınıda çorba piştikten sonra çiğ olarak ilave etmen daha uygun olur.


EBRUUSTUNER

Biz dana kıyması ve iki kez çekilmiş olarak alıyorduk. Kıymadan biraz tencereye koyup,kendi suyunda haşlıyordum. Ardından sebzeler (brokoli-patates-semiz otu-havuç-arapacık soğanı vs.),bulgur veya pirinç koyup haşladıktan sonra içine zeytinyağı veya ev yapımı tereyağı ekledikten sonra blendırdan geçiriyordum. Bence kavurmaya gerek yok.


yasemin_ekin

biz köfte yapıyoruz. koftenin harcı tuzsuz ama ekmek ici ve soğan koyuyoruz. köfteyi de az suda tevlon tavada pişiriyorum. Bazen ayrı bazen de sebze yemeklerini içine ekliyerek yediriyorum. 

Terbiyeli sulu köftede yapıyoruz bazen. şu köfteleri pirinçli olanlardan.

selamlar


Daphnes_Mum

Canım doktorumuza bu haftasonu gidicez ama benim kız ek gıdalar konusunda çok inatçı mesela tavuk olmadan çorbasında veya püresinde ağzına sokmuyor, o nedenle çeşitlilik olsun diye kıymaya da başlamaya karar verdim. İnternetten araştırdım biraz yani 8.ayının içine girecek olan bir bebeğe kıyma erken değil sanırım. Dün eşime kıymayı(dana eti) en az 3 kez çektir dedim o da 6 kez çektirmiş:))) Herhalde fazlası sorun teşkil etmez di mi? Kıymayı kendi suyunda haşlamak derken neyi kasttetiğini
anlayamadım damacanadan aldığın su ile yani sadece ona özgü su ile demek istedin galiba?

Cevaplarınız için çok teşekkürler...EBRUUSTUNER

Sadece kendi öz suyunu kasttetim.


banuo

Ben parca eti tercih ediyorum. Dana bonfileyi veya yağsız kuzu etini kucuk parcalar halinde derin dondurucuda saklıyorum. Pisirmeden once bir sure suda bekletip kanını akıtıyorum. Sebzelerle pişirip rondodan geçiriyorum. Sebzeler cok püre kıvamında olsun istemezseniz, pişirme sonrasında sadece eti rondodan gecirip çatalla ezdiginiz sebzelere katabilirsiniz. 


ozguranne

Kıymayı biz 7.aydan beri veriyoruz. Ceviz büyüklüğünde çorbalara katarak başladık. En yağsız etten, 3 kere çekilmiş. Kavurmadan sebze çorbasına ilave ediyorduk. O dönem kıymayı aldığımda ceviz büyüklüğünde parçalara atıp ayrı ayrı dondurup, gerektikçe kullanıyordum.


Bugünlerde, Ela normal et de yiyebildiği için daha kolay. Yine de kıymayı 3 kere çektiriyoruz. Sonra eve gelir gelmez ben maydanozlu yumurtalı ekmekli köfte yapıp öyle dolaba atıyorum. Yemeğe koyacaksak köfte olarak koyuyoruz. Bazen teflonda pişiriyorum. Geçen teflonda köfte yapmıştım, yanına patates haşlamıştım. İkisini domatesle kısık ateşte çevirdim. Pek leziz oldu. Daphnes_Mum

Tavsiyeleriniz için gerçekten çok çok teşekkür ederim arkadaşlar, çok işime yarayacak...
Bende ceviz büyüklüğünde tek tek ayrılıp stretchlenmiş kıymaların hepsini (10 adet) tek bir kilitli buzdolabı poşetine koyup attım buzluğa o zaman kayınvalidem şöyle yapsın etin pişmeden önce çözülmesi gerekiyormuş oda ısısında bakteri üretiyormuş o nedenle akan soğuk su altında çözdürüp
sebzelerle birlikte su da haşlasın daha sonra da tel süzgeçten geçirip yedirsin kızıma...


Burcu

3 kez çekilmiş yağsız,sinirsiz dana kıyma,köfte büyüklüğünde olacak...dr.umuza özellikle sormuştum yağda kavurayımmı diye.hayır sebzelerle birlikte elimle ufalayarak tencereye çiğden koy hepsi beraber pişsin demişti.ben haftalık kıyma alıyorum köfte büyüklüğünde bölüp buzdolabı poşetlerinde dondurucuya koyuyorum.sabah kahvaltıdan sonra bir tane çıkartıp çözülmesini bekliyorum.çıkardıktan 1-2 saat sonra çorbasına ekliyorum.acaba bakteri üretmş olurmu hemen.kafam karıştı şimdi.su altında çözdürmek zor olmazmı ?Cevaplamak için Üye ol