Cocugu bilsem sinavina giren veliler var mi?

ikicocuklu soruyor: 10

merhabalar, oğlum 4. sinifta ve martta Bils.m sinavina girdi. beklediğimizden fazla yanlisi cikti ve sorular biraz zor geldi. sizlerden cocugu bu sinava giren var mi? nasil geçti?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


throwaway

Benim çocuğum girdi. Genel olarak diğer velilerden de çocukların zorlandığını duydum.

Kitapçığı inceledim, soruların bir kısmı özellikle daha önce o tip soruyu görmemiş bir çocuk için anlaması zor, belli bir yaklaşımla çözülebilecek ve çözümü bir kez yapmamış bir çocuğun kendi kendine bulması zor sorulardı. Tahminen ortak olarak yanlış yapılanlar da bunlar.

Bazı sorular da sorudaki nesneyi veya kavramı bilmeyi gerektiriyor. Mesela bir soruda zarın görünmeyen yüzüyle ilgili bir şey soruyordu. Daha önce zar görmemiş çocuklar var, o soruyu cevaplamaları çok zor. Bu sorudan özel olarak şikayet eden veli duydum mesela.

Test tekniği, sınav tecrübesi vb. de önemli. Bizimki dahil bir çok çocuk kitapçığın üzerinde hesap yapabilecekleri bilmediğinden akıldan çözmüş soruları. Bu sınavın sınav tecrübesinin ayırıcı bir faktör olmayacak şekilde yapılması lazım (Zor biliyorum. Belki önceden ailelere bilgilendirici bir şeyler gönderilebilir vs. vs. Kitapçığın üzerinde yazıyor ama çocuklar o yazıları farketmemişler bile).

Bizimki iyi geçti, fakat bizim evde matematik olimpiyatları için yaptığımız bazı çalışmalar vardı onların çok faydası oldu. Sınavda çıkan "değişik" soruların çoğunu görmüştü, o yüzden daha kolay oldu sanırım. Tabi bu durumda, Bilsem'lerin ne tip çocuklar için olduğunu sorgulamak lazım eğer sınavı böyleyse. Bu sınav sistemiyle günlük okul hayatında başarılı bir çocuk için değil (üstün, parlak vb. hepsi dahil) başarılı ayrıca önceden çalışmış çocuklar bulunmaya çalışılıyor sanki. Benim çocuğum için bunu sağlayacak altyapım ve zamanım var, soruları görünce de sevindim açıkçası. Bu şansı olmayan çocuklar ne olacak?

Bu tip soruların sorulduğu sınavlara özel hazırlık yapmak isteyenler için şu kitapları önerebilirim:

Sadece Bilsem vb. özelinde değil, genel olarak çocuğun hayatına matematik ve bilimi katmak için de özellikle Khan Academy'i öneririm, Türkçeleştirmek için çok emek harcanıyor:

http://tr.khanacademy.org/


ozlemruzgar

Sınav sonuçları 22 nisanda aciklanacak diye biliyorum ben


ikicocuklu

@throwaway: bu kadar detayli cevabiniz için teşekkür ederim oncelikle.

benim oğlum 4. sinifta olduğu için bils.m trenini biz kacirmis olduk sanirim...ama dediğinize katiliyorum. her ne kadar gecen senelerdeki sorulari bilmesem de, bu sene sanki amacından saptirildigi hissiyatina ben de kapildim...amaç ustun yeteneklileri tespitten uzak sanki...dediğiniz gibi, basarili ama benzer sorulara önceden cok calismis ama ustun potansiyelli olmayan bir çocuk rahatlıkla kazanabilir bu sinavi. ayrica ustun yeteneği müzik-resim alaninda olan bir cocugu bu sınavla nasil tespit edecekler, o da ayri bir tez konusu:)

neyse...tum çocuklar için hayirlisi. onerdiginiz kitaplar için de ayrica teşekkürler. khanacademy'i biliyordum, tr'nin de hayata geçirilmeye basladigini görmek güzel...


@ozlemruzgar: internette oyle bir bilgi var ama bilemiyorum. bekleyip gorecegiz:)
Ulku

merhaba,

resim ve muzik icin ayrica, gorusmeli bir secme yapilacak. bu sinav genel yetenek icindi.


ikicocuklu

umarim dediğiniz gibidir ama asagidaki bilgileri İstanbul bilsem'deki ppt dosyasından kopyalıyorum. benim anladigim genel yetenek, müzik ve resim alaninda aday gösterilen tum öğrenciler grup tarama testine girdi, sonrasinda bireysel incelemeye alinacaklar...


Grup testi değerlendirmesi yapıldıktan sonra öğrenciler genel zihinsel yetenek, resim ve müzik yeteneklerinden ayrı ayrı sıralamaya alınacaktır.


Grup testi sonrası  ilan edilen  öğrenciler yetenek alanlarına göre bireysel incelemeye alınacaktır.
ikicocuklu

sonuçlarin aciklanma tarihi için kimi yer 22 Nisan kimisi de 24 Nisan diye yazmis. artik hayirlisi...


ikicocuklu

dun meb'de aciklanmis sonuçlar...


eddo

Mrb...biz bü sene 3.sinifiz. ilk sınavı geçip 2.de takildik. ..hiç çalışmadan girdik...son anda haberimiz oldu...sizler ne sonuçlar aldınız?ikicocuklu

merhabalar... benim oğlum 2. asamayi da geçti. ama ikinci asama için zaten on hazirlik yapilamaz cunku ikinci aşamada çocuklara wechsler nonverbal test denilen bir tur IQ testi uygulandi...hepsi için hayirlisi...


maviboncukk

Bilsm ne ki??Cevaplamak için Üye ol