1yaş sonrası beslenme ve memeye düşkünlük...

merv1986 soruyor: 4

merhaba arkadaşlar,

Oğluşum 1 yaşında artık. şimdi bu 1 yaş için bir takım soru ve sorunlarımız var. 1 yaş dedik, yaşını karşılar yürür dedik hala yürüme isteği pek göremiyorum. tutunarak yürüyor, tek elinden tutup yürütüyorum fakat hemen yorulup oturmak hatta bir çığır açtığı emekleme pozisyonuna giriveriyor. ondan 1 2 ay küçüklerin yürüdüğünü duyunca endişelenip üzülüyorum. 
 onun dışında şu sıralar iştahsız. hatta tuhaflaştı.örneğin kahvaltıda tek yediği şey zeytin. 4 5 adet yiyor. onun dışında yumurtayı sade şekilde sevmeyerek 1 belki 2 yudum yiyor. beyazını ağzına daha sokamadık. peynirr hiççç yemiyor. ilk kahvaltı dönemlerinde labne yiyordu şimdi o da yok. bazen ceviz unla yaptığım krep vari omleti yiyor o. çorba sadece mercimek,birde pilav. sebzeyi yiyordu şimdi pilavın altına saklayarak atıyorum ağzına. ama meyve delisi o hariç herşeyi yarım yamalak yiyor. ee buda benim canımı çokk sıkıyor. inek sütüne başladık ayırmadan maşaallah içiyor.günde 500 ml kadar. vee, sanki 20 günlük bebek meme meme diyor. geliyor, tshörtümü açıyor meme diyor, vermezsem mızmızlanıp ağlamaya başlıyor. bu yıllık izne başladım başlayalı böyle. neden, psikoljik mi diye kafama takılyor?? biraz uzun oldu ama tecrübe ve yardımlarınıza ihityacım varr..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


mavinot

aynen benim kızım da zeytine bayılıyor. bazen sadece zeytin yemek istiyor. hiç köfte yemiyordu yeni başladı. ben de üzülüyordum ama yemediği şeyleri yemeye başlayınca rahatladım. zorlamadan sürekli denemek gerekiyor gerçekten. 


yürüme konusu da aynı, kızım uzun süre tutunarak ya da elinden tutunca yürüdüğü için yaşına girerken yürür diye bekledik ama 13 ay biterken yürüdü. insan ister istemez diğer çocuklarla karşılaştırıyor ama endişelenip üzülecek bir durumu yok bence. 


dilrubaa

Yurume konusunda elinizden tutup yuruyorsa sorun yoktur, sadece tamamen kendini guvende hissetmeyi bekliyordur. Emekleme kolayina geliyordur. Kizim o kadar garanticiydi ki bir yasinda ilk adimlarini atmasina ragmen elimizi birakip kendi yurumedi 15 aylik olana kadar. Tek elinden tutunca kosuyordu bile o derece yani ama yurumuyordu tek basina. Sonra bir gun kendi yurumeye basladi, hatta kosmaya:) hic dusmedi nerdeyse, yurume kazasi yasamadik, daha gec yuruyunce daha saglam yuruyorlar endiselenmeyin.

Istah konusunda da en az bir sene boyle olacak kendinizi hazirlayin:) mumkun oldugunca rahat olmaya calisin, hele de emiyorsa bi sekilde yetecektir ona dert etmeyin. Yedirmeye calisin ama hayat amaciniz yapmayin yemek yemesini. Bir de cok degisken oluyorlar sevmiyor diye teklif etmekten vazgecmeyin, peynir sevmiyorsa ara verin bir hafta iki hafta sonra tekrar teklif edin, bayilarak yiyebiliyorlar bazen.


cancun

oğlum 14,5 aylıkken yürüdü. çok acayip emeklediği için ihtiyaç duymadı herhalde iyi emekleyenler geç yürüyebiliyormuş. o dönemlerde bizimki de memeye acayip düşmüştü ben de 14 aylıkken kestim. çünkü meme saplantısı olmuştu resmen deli ediyordu beni. gece üstümü açmaya çalışmalar, işten gelince hep emmek istemeler bluzu kapatınca çıldırmalar vs. kestim rahatladım o da rahatladı etrafıyla daha çok ilgilenmeye başladı çünkü ben varken memeden başka bir şey düşünemiyordu. zaten sonra da yürüdü. o aylarda ben anne sütünün artık beslediğini düşünmüyorum sırf keyif bağımlılık.


ferhunde79

Çocuğunuzu çok gözünüze çarpan şeyler olmadıça sakın diğer çocuklarla kıyaslamayın, yeme, içme, yürüme, konuşma... Kendi kendinize kuruntu yaparsınız, belki hırs bile yaparsınız bu miniklerin hepsi ayrı birer havada :) Kimi 1 yaşında, kimi 1,5 yaşında yürür. Moralinizi bozmayın sakın.

Yürüme için dilerseniz yürüme arkadaşı olarak başlayıp sonra bisiklet şekline gelen oyuncaklar var, bize teyzemiz 1 yaş doğum günü hediye almıştı ve benimki hala kullanır şu an koca bir bisikleti olmasına rağmen :) 
Kahvaltı anladığım kadarıyla her çocukta en sıkıntılı öğün, ve her nedense şimdiki çocukların peynirle bir derdi var kimi duysam ağzına sürmüyor benimki de dahil, hiç zorlamıyorum bende. Biraz daha büyüsün isterse yer. Zamanla her şeyi yemeye başlıyorlar, büyüdükçe damak tadı gelişecek, değişecek... Ama bence ölçüyü kaçırmadan her şeyi tatsın. 
Bu arada ben 2 sene emzirdim, en son olmadı ayakta iki fırt çekip gidiyordu :) Ama anne sütünün çok faydasını gördüm ben, bence bırakın emsin emdiği kadar, onun için en vazgeçilmez şey ve siz hep yanındayken buna düşmesi bence çok normal :) 
Sağlıklı günler dilerim :) Cevaplamak için Üye ol