GDO nedir, ne zararı var?

Damla soruyor: 7

Tam araştırılacak konu ama bu aralar fena halde vakte sıkışığım. Bilenler, öğrenenler yardımcı olursa çok hora geçecek.

GDO genetiği değiştirilmiş organizma demek bunu anladım. Ama niye bunlara bu kadar karşıyız tam olarak anlayamadım. Ya da hepsine mi karşıyız, hangi durumlarda karşıyız?

Diyorlar ki, öyle bir tür buluyorlar ki, daha sonra bu tür üreyemiyor.

Peki brokoli GDO değil mi? Bezelye+karnabahar kırması. Bezelye'yi de mi sevmiyoruz o zaman artık? Brokoliden tohum alınabiliyor mu mesela?

Katır da bir GDO mu? Erkek eşek ile dişi at çiftleştiriliyor ve doğan yavru kısır oluyor.

Vakit yokluğunda mümkün mertebe sakınalım diye düşünmüştüm ama sınırları o kadar genişledi ki, Ilgaz'ın bayıldığı corn flakes'e kadar dayandı. Önce bir bilene soralım dedim.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


seda

Merhaba
GDO ile hibrid melez tohum isi ayri. Bu gdolu tohumu dunyada birkac sirket uretip patentliyor. Monsanto mesela 810 diye bi misir tohumu var suan yenilen sweet cornlarin cogu bu misirdan.
Bu misirin genetik yapisini laboratuar ortaminda degistiriyorlar. Iste daha dayanikli olsun icine antibiyotik koyalim, bocek hasarat yemesin icine bunlari uzak tutacak birseyler katalim gibi karikaturize edilebilir.
Isin kotu tarafi bu tohumlari dogaya biraktiginizda ne olacagini kimse bilmiyor. Yani bu tohumlar yerli irklari da etkiler degistirir yok eder mi. Bu dogayi buyuk bir laboratuar olarak kullanmak demek. Geri donusu olmayan deneyler yapmak demek.Bu isin insanlik acisindan aci yonu.

Bu gdolu tohumlar yuzunden basta amerika ve kanada olmak uzere bircok yerde ciftcilere dava acilmis. Yan tarladan vs ucup gelen tohumlar benim ciftligime kondu mesela biyerlerde bu tohumdan urun cikti tarlamda belki bi avuc belki daha fazla bu sirkt geliyor bana diyorki sen benim patentli tohumumu kullandin ver parami tazminatimi. Bu da isin ciftci acisindan aci yonu.

Gelelim bizim acimizdan aci yonune. Bu tur genetik degisikliklerin yedigimiz gidalar nedeniyle vucudumuza gecip biz de nasil bir tahribat yapacagida arastirilmamis bir konu. Daha dogrusu arastirilmis onemli bir bulguya rastlanmamis ama bu bir tahribat yapmiyor demek degil. Yani masumiyetleri daha ispatlanmis degil bu gidalarin. Bu is ilk yapildiginda gdolu misirlardan yapilmis ve alerji yaptigi icin toplatilmis misir cipsleri ve bunun gibi urunler olmus. TAbi bu urunlerin gelistirilmesi ve kullanilmasi icin ayrilan fonlarla bunlarin saglik uzerine etkileri konulari icin ayrilan fonlar arasinda epey farklar var.

Nitekim Avrupa`da izin verilmis birkac tur tohum vardi simdi Avrupa ulkeleri bunlari da yasaklamak uzere harekete gectiler. Ulkelerini gdosuz alan ilan etmis olan ulkelerin sayisi artiyor.

Misir ve soya da genetigi degistirilmis urunlerin en bilineni. Dedigin gibi sinirlari epey genis su butun paketli urunlerin icinde olan soya lesitini ve misirdan yapilan seker yerine kullanilan corn sugar syrup bunlar gdolu misir ve soyadan yapiliyorlar. aziciktan bisey olmaz prensibiyle aldigimiz her paketli urunde bunlardan yiyoruz.

O aziciklar vucutta cok olur mu bigun bilmiyoruz.

bu konuda gdoya hayir platformu ile ve ekolojik ureticiler dernegi ile baglantiya gecebilirsiniz. siteye bir gozatin isterseniz.

http://www.gdoyahayir.org/


hande

Seda'nın söylediklerine tamamen katılıyorum.

GDO genetiği değiştirilmiş yani DNA sı (temel yapı taşı) değiştirilmiş anlamına geliyor. Yani normalde öyle bir canlı dünyada yok. endişe ise bunun sonucunun ne olacağını bilmiyoruz. Yani korku filimlerindeki gibi bunlar birer canavar olabilir. (çok korkutmak istemiyorum ama net algılanması için böyle bir benzetme yaptım)

Endişe bir yandan da şu, kanunen kimse etiketine bu ürün gdo'suz diye yazamayacak olması. Ama tabii ki bu ürün GDO lu diye yazacak olsalarda sadece 1. elde bunu görebileceksiniz. Yani mesela buğdayda yazacak ama ya ekmek???

neden bunu yaptıklarına gelince verimde ciddi oranda artış sağlıyorlar ve her bölgeye uyum sağlayabilecek kuvvetli ürünler yetiştirebiliyorlar bu şekilde.

Diğer ürünlere gelince. tohum alınamayan ürünler deniyor olması yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Mesela domates, özelbir anne domates ve özel bir baba domates seçiliyor, bunların çocukları özel oluyor. yani daha kırmızı raf ömrü daha uzun vs. bunada f1 dölü deniliyor. Bu F1 dölününde kendi çocukları olabilir yani tohum alabilir ve ürün yetiştirebilirsiniz ama F1 e benzer yönleri olmasına karşın annesi ve babası farklı olduğu için özel çocuk olamayacak yani F2 olacaktır. Aynı verimi ve kaliteyi F2 den bekleyemezsiniz.

Bu sadece bir çiftleşme hikayesidir. Siyah ırk bir baba, beyaz ırk bir anneyle evlenir. Çocukları babası gibi kuvvetli, sesi güzel ve kıvırcık saçlıdır. Aynı zamanda mavi gözlü, beyaz tenlidir gibi. Ama sonuç oladak DNA ları bozulmamıştır görüntüde insandır hücreleride.

Rahat anlaşılsın diye çok uzatıp kafalarınızı daha fazla karıştırmamışımdır umarım.


Damla

Çok teşekkürler yanıtlarınız için.

Brokoliye çok takıldım, Brokoli GDO değil mi peki? Ya da GDO ama gerekli testleri tamamlanmış, kendini ıspatlamış bir GDO mu?


hande

Hayır brokoli GDO değil. Yediğimiz yeşil kısım tarlada biraz daha fazla durunca küçük küçük birsürü çiçek açar ve tohuma durur. Brokoli de lahanagiller ailesinin bir üyesidir. haftaya pazar bahçedekilerin fotoğrafını çeker, yollarım. Çiçeklenmiş ve tohuma kaçmış olanlar var:))


seda

simdi brokoliye baktim 2000 yildir varmis. romalilar zamanindan beri biliniyormus. gdoyu genelde yeni bir tur uretmek icin kullanmiyorlar. Yapmak istedikleri cok tuketilen birkac urunu endustriyel hale getirmek yani havadan sudan bocekten ekim sartlarindan etkilenmeyecek tasinirken ve tuketilirken cabuk bozulmayacak. o yuzden genetik ozellikleriyle oynayarak bir nevi ari irk urun uretiyorlar.


ozguranne

Damla, GDOyu ben şöyle düşünüyorum. (Biraz geyik olabilir...)


Diyelim senden 2000 yıl önce birileri acayip uzman konusunda muhteşem yazılım mühendisleri gelmiş bir kod yazmış. Bugünlere kadar da güzelce çalışmış bi kod. Yazan ekip ortalarda yok, dökümantasyon da bırakmamışlar.

Sen, inceleyip kodu, tamamını anlamadan, bir kaç değişiklik yaparak istediğin bazı özellikleri yazılıma eklemeye çalışıyorsun. Fakattt unit testler yazılmadığı için, test etme imkanın da olmadığı için artık bir zararı olursa, bu değişiklik yeni bir hataya yol açarsa Allah kerim diyerek yoluna devam ediyorsun. 

Sorun bilim adamları bir tarafını yaparken bir tarafını bozuyor olmasınlar sorunu. 

GDO insan eliyle kodu değiştirilmiş organizma demek. 

Bu arada bizim ailede Ela'nın kod adı f1 bu vesileyle paylaşalım. Kayınvalidem ziraat mühendisi olur.

sevgiler. yerdenizbuyucusu

Meyve, sebzenin dışında mısır, soya, buğday vb. çok kullanılan
hububatların tohumları da GDO ve biz bunları yıllardır tüketiyoruz. Soya ve mısırın gıda sanayiinde kullanım alanı oldukça geniş. Üzerinde 'mısır/soya' içerdiğini yazan ürünlerin dışında etiketli/etiketsiz birçok yiyecekte mısır ve soya ürünleri kullanılıyor.  Etiketini mutlaka okumalısınız, tabi etiketsiz birçok ürün de var tükettiğimiz. Mümkün olduğunca bilinçlenip çocuklarımızı , elimizden geldiğince korumamız gerektiğine inanıyorum.

Aşağıdaki linkte Prof. Dr. Saraçoğlu'nun tohumlarla ilgili ayrıntılı bir yazısı var. Aşağıda da aynı yazıdan transgen (gdo) tohumlarla ilgili bir alıntı yaptım.

 
http://www.saracoglu.at/bolum.php?name=guncel&s_op=oku&gno=26

Transgen tohumlar
Transgen tohumlar hem toksin içerir hem de ebterdirler. İnsan sağlığı için çok önemli olan koruyucu ve önleyici etkin maddelerin bir çoğundan mahrumdurlar. Transgen tohumların içerdiği toksin genlerinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin ne olduğu veya ne olacağı konusunda herhangi bir bilgi de henüz yoktur. Transgen tohumlardan elde edilen ürünlerin lignin-selüloz oranları değişkendir. Amerika'da arılar hızla hastalanmakta ve yok olma sürecine girmiştir. Bunun en önemli nedenlerinde bir tanesi, transgen tohumun  (GDO) çiçeklerine konan arıların polen ve çiçeğin özsuyunda bulan kırık-gen proteinlerini alarak otoimmün rahatsızlıklara yakalanmasıdır.
 
Değerli okuyucu, hangi canlı olursa olsun, genetik yapısı değiştirildiğinde evrimleşme programı devam eder. Yani, kendisini geliştirme süreci (evrim) devam eder. Ancak, kendisini geliştirme süreci, genleri değiştirilmiş haliyle devam eder. Bu süreç, tamamen doğal sürecin dışında, sonuçlarının ne olacağını bilmediğimiz  doğa sistematiğinin kapsamının dışında gelişen bir olaydır. Halbuki, doğal bir tohum (genetik yapısına müdahele edilmemiş tohum), çevre şartlarına bağlı olarak doğal süreci içerisinde evrimini mükemmele yönelik olarak tamamlar. Genlerine müdahele edilmiş (genleri değiştirilmiş) bir canlının mükemmele doğru kendisini geliştirmesi beklenemez.

http://www.saracoglu.at/bolum.php?name=guncel&s_op=oku&gno=26Cevaplamak için Üye ol