İşaret dili

momofbam soruyor: 10

Anneler aranızda bebeğine işaret dilini öğreten oldu mu hiç? Konuşmaya başlamadan önce kullanılan bir iletişim tekniği ve kullanan bebekler erken konuşmaya daha iyi motive oluyormuş.. Bilgisi ve tecrübesi olanlar paylaşırlarsa sevinirim..

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


_shushu

Bende çocukların konuşmasını geciktirdiğini duymuştum bu yöntemin,bebek anneyle bu dil aracılığıyla iletişim kurup iletişimsizlik yaşamasa neden konuşma ihtiyacı duysun ki diye düşünerek mantıklı bulmuştum bunu.Ben gerek görmedim zaten bebek doğduktan bir kaç ay sonra ne istediğini anlar hale geliyor anne,ondan sonrada çocuk derdini anlatmak uğraşıp öğreniyor yavaş yavaş konuşmayı.;Bence doğal sürece müdahale edilmemeli.


Meowwow

ben bazi basit hareketleri gosteriyorum dogdugundan beri, henuz o kullanmiyor ama hareketlerimi anliyor ozellikle sutu anliyor. arkadaslarim ikiz kizlari ile kullandi, cocuklar cok guzel kullandilar, ve konusmalarindan hic bir gerileme olmadi. yasadigim ulkede kreslerde isaret dilini ogretmek cok yaygin. kimseden bir sikayet isitmedim, ve arkadaslarimin kizlarinin kendilerini konusmadiklari halde rahatca ifade etmeleri beni acikcasi cok etkiledi. ondan uyguluyorum ama bakalim bizim oglan kullanicak mi onu bilmiyorum henuz :)


momofbam

meowwow, süt için hangi işareti kullanıyorsunuz? başka neler için işaret dilini kullanıyorsunuz? Ben de başlıyorum ufak ufak işaret diline..


burcuege

İngilizce biliyor musunuz? Şu siteyi inceleyebilirsiniz. Hatta bilmiyor olsanız da, video ile anlattığından gayet anlaşılır olmuş. Hatta sütü de şöyle anlatıyorlarmış, bakın:

http://www.babysignlanguage.com/dictionary/m/milk/


momofbam

Teşekkür ederim burcuege, siz de kullanıyor musunuz işaret dilini? tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..burcuege

ne yazık ki kullanmadım. geç fark ettim, diyelim.


Meowwow

sut icin elimi yumruk hale getiriyorum, sanki sut sagar gibi bir isaret oluyor yani.


momofbam

pek güzel işaret dilini umarım öğretebilirim, önce benim öğrenmem gerekecek pek çok işareti.. :))
momofbam

işaret dilini merak edenler ve başlamak isteyenler, bunu da buldum:

http://www.youtube.com/watch?v=uupq9fTcQsE&feature=related  Part I

http://www.youtube.com/watch?v=DLUuA4YaVAY&feature=relmfu  Part II


Cevaplamak için Üye ol