nasıl cezalandırmalıyım??

selinveyavrusu soruyor: 10

1 yasına az kaldı.ceza zamanı coktan geldı.ama nasıl yapmalıyım bilmiyorum...banyodaki banyo takımına ait kılozet fırcasını elliyor yanı sapını tutuyor ancak.hemen müdahale edıyorum 'hayır'diyorum 'cısss' diyorum anlıyor kızdıgımı hemen gülmeye baslıyor o an için elini çekiyor ama tekrar ellemek ıstıyor yanı benım cısss'larım anlık etkı edıyor..sonrasında tekrar tekrar.kökten çözüm getıremıyorum.fırcayı kaldırmak çözüm deil sözümü geçirmek istıyorum..agac yaşken eğiliyor.ceza konusunda deneyımı bilgisi olan varsa beklıyorum lutfen arkadaslar..

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


ikicocukannesi

yok yok ben hiddetlenmedim de,
siz oldukca hiddetlenmis gibisiniz?

cok merak ettim hangi uzman demis 6 ay sonrası ceza olayını,
bir anlatın lutfen onu ogrenelim,
derdim budur.

ayrıyetten evet efenim biz oyle yaptık, tehlike arz eden her seyi ortadan kaldırdık. daha az hayır demek icin, kontrollu olabilmek icin, ceza/odul/disiplin/ gibi kavramlarla uc yas oncesi -hatta bana kalırsa daha da uzayacak- kafalarını karıstırmamak icin.

kesfetmeyi sever benimkiler,
onlerine ket vurmak istemem.


cemre2510

bence arkadaşlarında dediği gibi o yaştaki cocuğa ceza vermek çok mantıklı değil zaten ceza aldığının farkında bile olmaz gene tekrarlar aynı şeyi kararlı bir şkilde hayır demek şimdilik yeterli tabi sürekli takip halinde olmalıyız


handanT

kesinlikle ikiçocukannesi+1 ceza vermeyin çocugunuza zararlı olan şeyleri ortadan kaldırın,keşfetmesine izin verin lütfennn


meycan

"Hayır"ları olabildiğince az kullanmak gerek, ki gerçekten hayır dediğimizde bir anlamı olsun.
Ceza ağır bir kelime olmuş, anlıyorum sizin ne demek istediğinizi. Ancak 1,5-2yaş dönemine kadar miniklerin algıları bizler gibi çalışmazmış.

Mesela, sabah işe gidiyoruz, "gitme anne.." dediğinde "ama gitmem lazım, çalışmam lazım, para kazanmam lazım" gibi cevaplar onları ikna etmiyor(muş). Olabildiğince onun algılarıyla herekete etmek gerek.

Hele ki 1-1,5 yaş dönemlerinde, herşeyi ve her yeri kurcalamaya başlayacaklar, sakin sakin anlatılan açıklamaları ve net "hayır"ları inatla dinlemeyecekler. Bu geçişler çok normal. Çocukla inatlaşmadan, kendisi için zararlı gördüğünüz eşyaları mümkünse ortadan kaldırarak, ne kendiniz gerilin, ne de bebeğinizin sizle inatlaşmasını sağlayın derim ben.

Bir süre sonra kaldırılan eşyalar tekrar yerlerine çıkarıldıklarında, emin olun ilk zamanki tepkilerini vermiyorlar.

Ya da merakını gidermek için, o fırçayla ne yaptığınızı gösterin, yanınızda dursun, baksın size. Eline almak istiyorsa verin. Su var, sabun var hijyen sağlanır elbet...

"Hayır"larınızı az kullanmanızı tavsiye ederim...


CiciAnne

Şu 6 aydan sonra ceza uygulanabilir diyen uzmanları gerçekten merak ettim!

Prefrontal korteks nedir, ne işe yarar, ne zaman oluşur bir araştırır mısınız rica etsem!Aysegul_

burada sanırım 'ceza' yanlış bir kelime seçimi olmuş. kastedilen gerçekten ceza değildir elbette, nasıl davranılmalı? nasıl bir tutum sergilemeli? dense daha hoş olacaktı diye düşünüyorum. en basitinden türkçe sözlüğe bakılırsa:
ceza:Uygunsuz davranışlarda bulunanlara uygulanan üzüntü, sıkıntı, acı verici işlem veya yaptırım.

ceza: Uygun görülmeyen tepki ve davranışları önlemek için uygulanan olumsuz ve acı veren uyaranlar.
manasına geliyor çünkü.. bu nedenle de insan soruyu okuyup da ceza ve bebek kavramlarını bir arada düşünemiyor.  


Aycadk

Bizim kız saksı toprakları ve yapraklar ile çok haşırneşirdi özellikle emeklerken ve ilk yürümeğe başladığında. Başa çıkamayınca apartman boşluğuna çıkardık hepsini. Şimdi ev çiçek dolu ve hiçbirinin yanına yaklaşmıyor. Merakları bür süre sonra geçiyor. Tuvalet fırçasını da elliyordu. Uzunca bir süre tuvaletlerin kapısı kapalı kaldı. Hiç açık bırakmadık. Şimdi de çok bırakmıyoruz çünkü sorun bir tek tuvalet fırçası değil, deterjanlar falan da var. Şimdi sadece bizimle beraberken girmesine izin veriyoruz ve o zaman da ellemiyor fırçayı falan, sifonu çektiriyoruz, dikkatini başka şeylere yönlendiriyoruz. Kısaca ellemesini istemediğimiz bir şeyi kaldırıyoruz. Çünkü laftan veya cezadan anlayacak yaşta değil. Bir süre sonra da zaten ilgisini kaybediyor. İnatlaşmak yerine ilgisini başka yere çekmek bana daha mantıklı geliyor yoksa sürekli hır gür olur.
Sevgiler,
Ayça


burcaksahin

"elbettekı kesfedecek ama bi tuvalet fırcasını kesfetmesınıde ıstemem acıkcası..." demişsiniz ya bebeğiniz için şu anda herşey keşfedilmek için aynı. O onun kirli veya oyuncak olmadığını bilemez. Ve uzun bir süre daha kendi ayırt edemeyecek. Ben ve birçok annenin onu oradan kaldırabilirsiniz ki görüp karıştırmasın önerisi bu yüzden. YA da banyonun kapısını kapatabilirsiniz. Hayır'ların geçerli ve kabul edilebilir olması için az sayıda olmalıdır. Bu görüşten yola çıkarak eğer sabredebilirim derseniz siz de çocuğunuzla keşfe çıkın diye önerebilirim. Hergün birkaç saat boyunca evde her yeri dolaşın, yanında durun ve yapmak istediği şeyleri birlikte yapın. Sizi seyretsin, anlattığınız tehlikeleri kafasına yazmaya başlasın. Yazmaya başlasın diyorum çünkü sabırla birçok defa tekrarlamanız gerekebilir. Bazen de gereksiz yere hayır dediklerimiz çocuklarımızın daha fazla hedefe kitlenmesine sebep oluyor. Belki sizinle birlikte tuvalet fırçasını birkaç kez amacında kullanırsa onunla oynamaktan vazgeçebilir, kimbilir?firavun

iça + 1
ayrıca bir uzman dahi demiş olabilir içacım benim uzmanlara da pek güvenim kalmadı..3 yaşından önce babası çocuğa yemek yedirmesin diyen uzmanların ülkesi Türkiye..hiç bir yoruma şaşırmıyorum artık..ama içsesim bana da zararlıları kaldır,sabrının yettiği yere kadar anlat,daraldığın yerde konu değiştir,ilgisini başka bir yöne çek diyor..
yakında 2,5 yaşında olacak olan oğlum yüzünden salonumuz tren gibi kendine koşup,coşup zarar veremesin diye..
11-12 aylıkken komşumuzun kızı kaşla göz arasında klozete kafasını sokmuştu..Banyo,tuvalet kapısını sürekli kapalı tutmakta yarar var


YesilAnne

anneoldum,


Aşağıda linkini verdiğim yazıya bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Sevgiler.Cevaplamak için Üye ol