nasıl cezalandırmalıyım??

selinveyavrusu soruyor: 10

1 yasına az kaldı.ceza zamanı coktan geldı.ama nasıl yapmalıyım bilmiyorum...banyodaki banyo takımına ait kılozet fırcasını elliyor yanı sapını tutuyor ancak.hemen müdahale edıyorum 'hayır'diyorum 'cısss' diyorum anlıyor kızdıgımı hemen gülmeye baslıyor o an için elini çekiyor ama tekrar ellemek ıstıyor yanı benım cısss'larım anlık etkı edıyor..sonrasında tekrar tekrar.kökten çözüm getıremıyorum.fırcayı kaldırmak çözüm deil sözümü geçirmek istıyorum..agac yaşken eğiliyor.ceza konusunda deneyımı bilgisi olan varsa beklıyorum lutfen arkadaslar..

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


hulyagun

şöyle yapabilirsiniz; o fırçaya dokunduğu zaman kızıp tepki vermek yerine, banyodayken ve fırçaya ellemediği bir zamanı kollayıp "aferin oğlumaa, fırçaya ellemiyorsun artık, hadi gel sana bir ödül verelim" gibi cümlelerle olumlu davranışı pekiştirip olumsuz davranışı söndürebilirsiniz. Ellemediği her hangi bir zaman ona sevdiği bir şeyi ödül olarak verebilirsiniz...


Aysegul_

benim de aklıma şu öneri geldi. kullandığınız fırçayı ulaşamayacağı yere kaldırın. onun yerine de yeni temiz bir fırça koyun, doya doya oynasın, incelesin, merakını gidersin :)


handanT

özge:)))))))))))


CiciAnne

Microsoft Office yüklü olmayan bilgisayarınıza Excelli açamadığı için kızmak ve açabilmesinin yollarını aramaktan öte değil şu davranışınız.

Siz ona bağırsanız da, kızsanız da, ceza verseniz de; ne kendi yaptığını ne de sizin yaptığınızı algılayabilecek, anlamlandırabilecek yaşta değil! 2 yaşından önce bu mümkün değil zaten!


babu

ceza derken kast ettiğinizin ceza olmadığını, daha ziyade nasıl vazgeçirebilirim diye sorduğunuzu varsayarak kendi görüşlerimizi paylaşmak istiyorum.

benim okuduğum tüm kaynaklarda 'hayır'ları mümkün olduğunca azaltmak öneriliyordu. evi bebek için en güvenli hale getirip, özgür bırakmak, böylece hem kısıtsız, hem risksiz hem de stressiz bir ortam yaratma. bütün bebek güvenlik aletleri de bu mantıkla satılmıyor mu? yoksa çocuğa prize parmak sokmamasını nasıl öğreteceğimiz konusuna yoğunlaşılırdı. gerek yok ki, eğitmeye çalışmıyoruz, delikleri kapatıyoruz. 
haklısınız, hayır'ı da anlaması ve hatta uymasını isteyeceğimiz zamanlar gelecek ama hem henüz çok erken hem de etkili olması için azaltmak gerekirken bu hakkımızı niye tuvalet fırçası gibi yoketmesi kolay birşey için kullanalım. evden yasaklamak istediğimiz şeyleri ne kadar kaldırırsak kaldıralım, asla kaldıramayacağımız 'hayır'lar olacak. bence kısıtlı hayır hakkını onlara saklamakta fayda var. şu an sizin bebeğniz küçük olduğundan, oyun olsun diye gülüyor hayır dediğinizde (ne tatlı) ama siz çok fazla şeye hayır derseniz daha büyüdüğünde 'hayır arsızı' olup gülecektir. herşey hayır kardeşim, bu ne biçim dünya!

bu konuda okumak isterseniz önerebileceğim bir kitap: elizabeth pantley- çocuğunuzla işbirliği yapabilmeAysegul_

banu her sözüne katılıyorum içimdekileri yazmışsın. ben çok fazla kaynak okuyamadım bu konuyla ilgili ama genelde buradaki annelerin yorumlarını okudum ve yaklaşımlar mantıklı geldi, elimden geldiği kadar bu şekilde davranmaya çalışıyorum ben de bu konuda, yani en özet haliyle hayırları az ama öz kullanmak, riskli tehlikeli şeyleri de ortadan kaldırıp evin geri kalanını çocuğun özgürce karıştırmasını izlemek :)
örneğin çöp kutusu ve klozet fırçası yükseğe kaldırıldı, mutfağın en alt çekmecesindeki kesici aletler üst çekmeceye konuldu vb. bunun dışında ise en az 10 tane çekmece dolap var karıştırabileceği kıyafet çorap zararsız mutfak eşyaları ve kap kacak içeren. günde 10 kez boşaltıyor en az, dilediği gibi hareket ediyor.
ancak ortadan kaldıramadığım ve yapmasını da istemediğim bir şey: sürekli gözümden gözlüğümü alması. kısıtlı hayır hakkımı burada kullanıyorum mesela ben :) gerçi henüz başarılı olabilmiş değilim ama sebat ediyorum bir gün anlayacak elbet :)
bir de şöyle düşünün. şekeri çok seven ama yememesi gereken bir çocuğa, evin her yerine şeker koyup, sürekli hayır alma! hayır yeme! demeye benzettim ben biraz deli gibi dokunmak oynamak isteyeceğini bile bile etraftaki zararlı şeyleri ortadan kaldırmayıp sadece hayır demeyi ve bu şekilde disipline etmeye çalışmayı. bu şekilde bir çocuk üstünde ne kadar etkili olabilirsiniz ki dediğinizi anlayacak yaşta olsa bile. kaldı ki burada bahsettiğimiz daha 1 yaşında bile olmayan bir bebek.


yuksel_

anneoldum, sorunuzda biraz yanlış ifade ettiğinizi, fiziksel ya da psikolojik anlamda gerçek "ceza"dan değil, çocuğu zararlı istenmeyen davranıştan uzak tutmak için nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini sorduğunuzu varsayıyorum. Herhalde aksi düşünülemez bir şey değil mi?

Yukarıda yazan bütün anneler 3 aşağı 5 yukarı benzer şeyler yazmışlar. Sizin de önyargılı olmadan yazılanları dikkate almanızı önereceğim. Bebeğiniz henüz çok küçük, sizin bağırmanızı, hayır demenizi anlayacak yaşta değil. Evi onun için en güvenli hale getirmek en mantıklı yol. Mesela, detarjan dolabının kapağına kilit takmak, cam sehpayı salonun ulaşılamayan bir tarafına çekmek gibi. 1,5 yaştan sonra biraz daha dediklerinizi anlamaya başlıyorlar ama bu sefer de inatlaşma devresi giriyor. Örneğin, 2 yaşındaki oğlunuz sizin gözünüzün içine baka baka, üstelik çok kızdığınızın gayet bilincinde olarak dolu bir su bardağını en sevdiğiniz koltuğa boşaltıverecek...
Sinirlenmeyin demek çok zor olur, sinirleneceksiniz, ama çözüm çocuğa kızıp bağırmak, kaş-göz oynatmak, HAYIIIRRRR larla evi inletmek değil...inanın hiçbir işe yaramıyor.
bununla ilgili pek çok kitap var, internette kaynaklar var..arkadaşlar bazılarını vermiş.

Sabırla ilgilenmek, anlatmak, anlatmak...ilgisini dağıtmak, güvenliği açıkça tehdit eden şeyleri ortadan kaldırmak gerekiyor.

Tabii eğer istediğiniz, sizin bir göz hareketinizle mum gibi oturan bir çocuk değilse...Zaten bunu konuşmadığımızı düşünüyorum.

kolaylıklar size :)selinveyavrusu

herkese yorumlarından (iyi kötü yargılı eleştirel...vs.)ötürü cok tesekkur edıyorum.bana cok sey kattınız.burada tecrubelı tecrubesız...annelerle bu konuyu paylaşma fırsatı buldugum ıcın memnunum.
BANUOZCELIK  YORUMUN BENI ETKILEDI ayrıca tesekkur ederım.
gelen  yorumların cogu benzer...
almam gerekenı aldım...ozdenin_oykusu

merhabalar.ben sizi gayet iyi anladım.sormak istediğiniz yaptırım gücümü nasıl kullanabilirim? sorusuydu sanırım ya da benim algılarım o yöne çekti.o dönemdeki çocuklara ses tonu ve bakışlar ile kararlılığımızı gösterebiliriz.zaten anahtar kelime bu;kararlılık yani eşittir tutarlılık.bir gün iizn verdiğimiz birşeye diğer gün izin vermezsek asla o hep sahip olmak istediğimiz otoriyeti kuramayız.ama çok kilit bir hareker var;işaret parmağımızı sallayarak çocuğu uyarmaya çalışmak.işte bu bütün iletişimi ve dinlenebilirliği yok eder.sakın yanlış anlamaın siz böyle yapıyorsunuz demek istemedim.en önemliis çucğun boy seviyesine inerek göz teması kurarak knuşmak.olumsuzluk eklerini _me -ma (yapma,elleme vs.) kullanmamak.eğitimde 'ben ' dili dediğimiz birşey var ki çok işe arıyor.örnekleyeyim ;'fırça ellemen hiç hoşuma gitmiyor. ya da; fırçaı yerine bırakman çok hoşuma gittti.mutlu oldum.teşekkür ederim gibi......bebğiniz bu gibi uyarıları tam olarak idrak eemek ve uygulamak için küçük olabilir ama bizim isteğimiz onlarala doğru yöntemlerle iyi iletişim kurmak.hepimizin çabası da bu zaten.fırçayı kaldırmamk doğru birşey(eğer ciddi sorunlar teşkil etmiyorsa.) bunun yerine dikaktini farklı şeylere çekmeye çalışabilirsiniz.mesela banyodaki aynaya bakabilir komik yüz ifadeleri yapabilirsiniz beraber.sabuna ya da sabunluğa iligsini çekip elelriniiz birlikte yıkayabilrisiniz.el yıkama isteği d eartabilir.bunlar benim nacizane görüşlerim.ben bu ve buna benzer minik ama etkili yöntemlerle yıllarca anaokulnda sınıf idare ettim.umarım yardımcı olabilmişimdir.


kader_eymen

Keşfetmesine izin vermediğiniz sürece bunu yineleyecektir( temiz bir fırça çözüm olabilir), taki amacına ulaşıncaya kadar, yarın klozetin içindeki suya elini soktuğunda yada taharet musluğuna su içmek için eğildiğinde ne yapacağınızı merak ediyorum doğrusu...bunları bir çoğumuz yaşadı, bende dahil...en kestirme çözüm boyu yetişene kadar banyo kapısını kapalı tutmak , yetişincede kendisi açıyor zaten....oğlum 2 yaşına girecek ve hala klozet fırçasına ellemek için can atıyor...
       hayırlar sadece ona gerçekten zarar verecek şeyler için ve sert olmalıki anlasın...şimdiden kolay gelsin size, kendinizi ufak şeyler için yıpratmayın derim.Cevaplamak için Üye ol