parmak ucunda yürüme

_Sezin_ soruyor: 10

oğlum neredeyse 15 aylık olucak, 11. ayından beri yürüyor. O zamanlar parmak ucunda yürümesini geçici bir dönem nasılsa diye umursamamıştım ama hala sürekli olmasa da parmak ucunda yürümeye devam ediyor. yanlış öğrendi de ondan mı devam ediyor acaba yoksa önemsememeli miyim?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


Madre

merhaba, yazdıklarınızdan sureklı o sekılde yurumedıgını anlıyorum, ayakkabı-zemın vbden kaynaklı olabilir belki. ne zaman o sekılde yurudugune dıkkat etmeye calısırsanız tam basmasını sağlayacak onlemler alabılırsınız. parmak ucunda yurumenin bebegin gelisimindeki diger unsurlarla birlikte degerlendirilmesi gerektigini okumustum. (iletisimi, adına bakması, ince-kaba motor hareketleri vb. ) akla kotuyu getırmemek lazım hemen ama allah korusun otizm belirtisi olabiliyormus. hani aklınızı karıstıran baska seyler de varsa bır gelisim norologuna gostermekte fayda olabılır.


SenaMina

Kızımda parmak ucunda yürüyordu ilk zamanlar, doktora sorduğumuzda hiç problem değil hatta ayak-bacak kas gelişimi için çok daha iyi demişti. Evde zaten kesinlikle ayakkabısız gezmesi gerektiğini söyledi. Bir süre sonra kendiliğinden düzeldi. Bence hiiç kafanız karışmasın.


_Sezin_

madre, iletişimi baya iyi aslında, ismine bakıyor bizimle şakalaşıyor, olması gerekenden önce ince motor gelişimleri gösterdi hep. genelde yumuşak tabanlı ayakkabı ya da çıplak ayakla yürürken yapıyor, spor ayakkabısı var altı daha sertçe onunla yürürken pek olmuyor. doktorumuza sorucam haftaya bakalım.

sonnurguven, yürüteç kullandık günde 20-25 dakikadan fazla olmamak üzere..ben biraz da yürüteç kaynaklı olabileceğini düşünüyorum aslında.


_Sezin_

teşekkürler senamina, evde çıplak ayaklı ya da altı süet olan yumuşak ev terliklerini giyiyor. bakalım ne zaman düzelecek bizimkisi.


lopikcim

Ben de yürüteç kaynaklı olduğunu düşünüyorum açıkçası:etrafımda gzölemlediğimi bir kaç çocuk var  o şekilde yürüyen( yürüteç kullanıp ta)GulcanDeniz

Hiç yürüteç kullanmadık neredeyse... Buna rağmen oğlum uzun zaman parmak ucunda yürüdü.. Doktorumuz sorun olmadığını söylemişti.
Ama ayak altındaki çukurun gelişmesi için kumda yürümesinin faydalı olduğunu söylemişti.


GulcanDeniz

Sezin, yürümeyi yanlış öğrenmesi gibi bir şey olduğunu hiç sanmam bu arada


selencem

Benimki de 11,5 aylık yürüd ve hala parmak ucunda yürüyor. Doktorumuz sorun yok dedi. Bu arada başka bir sebepten gittiğimiz çocuk nöroloğu da yürümesine bakıp sorun görmemişti.Madre

canım biz hiç yurutec kullanmadık o yuzden o konuda bır yorum yapamayacagım.fızyoterapıst br arka danıstım sorunu, bu aylarda olabılır dedı.ya cıplak ayakla kumda (hatta ıslak kumda daha rahat basarmıs) ya da tam kavrayan genıs-kalın ve ayak tabanı kıvrımına uyumlu tabanlı bır spor ayakkabı ıle yuruterek ayagının tamamını bastırmaya yardımcı olabılırmıssınz.bır de mesela ayakta dururken dıkkatını cekecek sevdıgı bır objeyı (top vb) elıne verırsenz onu kavrarken yuruyebılmek ıcın dengesını saglamak adına ayaklarının tamamına basmaya calısacaktır dedı.bu arada bu denemeler esnasında dusmemesıne ozen gosterılecekmıs yoksa daha da tedrgın ve eskı alıskanlıgında ısrarcı olabılırms..umarım yardımcı olabılmısızdır.sevgıler


_Sezin_

Herkese teşekkürler. Bugün iyice inceledim arada parmak ucu arada düz basıyor keyfine göre. Evde bir süre spor ayakkabısını giydirelim bakalım.Cevaplamak için Üye ol