parmak ucunda yürüme

_Sezin_ soruyor: 8

oğlum neredeyse 15 aylık olucak, 11. ayından beri yürüyor. O zamanlar parmak ucunda yürümesini geçici bir dönem nasılsa diye umursamamıştım ama hala sürekli olmasa da parmak ucunda yürümeye devam ediyor. yanlış öğrendi de ondan mı devam ediyor acaba yoksa önemsememeli miyim?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


azraesra

sezin,
benim ablamın kızındada vardı aynı durum,balerin olcak diye dalga geçerdik büyüdükçe baktık hiçbişi değişmedi aynen devam ediyo...:)))komik oluyo ama bu tüm çocukların yaptığı bişey zamanla normal yürüyen bir insan haline geliyolar
bu durumu hiç kafaya takmamalısın bence..ayakkabılarla uğraşma boşuna .zamanla normale dönecek


_Sezin_

Teşekkürler azraesra :)


gokcendg

merhaba, benim kızlarımdan biri de parmak ucunda basıyor. rutin dr kontr. ayak kasları ve bileklerinin sert old. söyledi dr.muz.çocuk nörolog gittik. o da sertlik var dedi fizik tedavi ile hareketler önerdi. bir de beyin mr ı istedi. haftaya perş. mr çektirecez. ben o güne kadar nasıl bekliycem bilmiyorum. daha önce böyle bir durum yaşayan varmı.


meycan

Merhaba,
Bazı arkadaşların yazdığı gibi aynı şekilde doktorumuz da parmak ucunda yürümenin ayak kas gelişimi açısından son derece sağlıklı olduğunu, hatta evde ayakkabı giydirmememizi, kış bile olsa iki kat çorap (altları kaydırmaz olanlardan) giydirmenin yeterli olacağını söylemişti.gokcendg

benim ikizlerim 34 haftalık doğdular.prematüreler ve 1 ay kuvözde kaldılar. bu durumda kaslarının gergin olmasını serabral palsi şüphesiyle yaklaşıyor dr. ben de dr a gittiğimizde bir çocuk vardı ondan çok etkilendim herhalde kafamda büyüdükçe büyüdü.


gulege

kızlar bu konu ile ilgili tüm yazıları araştırdım.2 gündür ben de oğlumla ilgili bu konuda sıkıntı yaşıyorum.oğlum 12 ayını 2 hafta geçtikten sonra tam olarak yürümeye başladı.ve parmak uçlarında yürüyor.ben de çocukken parmakuçlarımda yürürmüşüm bu yüzden pek önemsemedik.dün evimize fizyoterapist bi arkadaşımız geldi ve sorduk öylesine.bir bacağının kısa olmasından kaynaklanabileceğini söyledi.bacak boyunu ölçtü sol alt bacağı sağ alt bacağından 8mm kısa geldi.moralim öylesine bozukki anlatamam.ardından başka bi fizyoterapiste gittik bugün o da aynısını söyledi.haftasonu olduğu için hastaneye de götüremedik.pazartesi gününü iple çekiyorum.öyle kötü bi haldeyim kiii.....hiç bişe yiyemiyorum,mutsuzum...Allah başka sıkıntılar vermesin çok şükür ama insan üzülüyor işte.oğluma dua edin lütfen.


selencem

Gulege, bu yaslarda olcum cok cok zor, tekrarlatin hastanede mutlaka. Ben de cocukken uzun sure oyle sanildi. Meger skolyoz yani omurgada egrilik varmis. Yani ciddi bir sorunum yok. bu kadar minikken endise etmeyin. Muhtemelen kendiliginden duzelir. Benim oglum da 4 aydir parmak ucunda yuruyor ve sag ayagi bilekten disa donuk. Doktorumuz 4-5 yastan once ustunde durmamazi soyledi. Tabi ki kontrol ettirin ama muhtemelen kendi kendine toparlar.


gulege

ben de aklıma kötü şeyler getirmek istemiyorum aslında.doğru söylüyorsunuz ama anne baba olarak elimizden geleni yapalım ne gerekiyorsa bişeylere geç kalmış olmak istemiyorum.uygun bir ayakkabı ile düzeleceğini de söylüyorlar bakalım doktor ne diyecek.inşallah kendi kendine toparlanır dileğim bu.Cevaplamak için Üye ol