5,5 aylık Lal Hanıma sebze çorbasını nasıl içirebilirim??

LaL_aNNESi soruyor: 10

Lal için bir güzel sebze çorbası hazırladım ama babanesi içirememiş çığlık çığlığa püskürtmüş her lokmayı, tavsiyesi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


aylis

BİRKAÇ GÜN ARAYLA AZAR AZAR PES ETMEDEN DENEYEBİLİRSİNİZ. BEN ECE'NİN ÇORBASINA -PATATES, HAVUÇ,PİRİNÇ-İKİÜÇ KAYISI DA KOYMUŞTUM- KABIZLIK PROBLEMİNDEN DOLAYI- BAYILA BAYILA YEDİ. BİR SÜRE SONRA KAYISI SAYISINI DÜŞÜREREK ZAMANLA FARKLI SEBZELER EKLEYEREK VERDİM. HER ZAMAN TATLI VERİLİNCE FARKLI LEZZETLERİ İSTEMİYORLAR. BEBEKLERİN SAĞI SOLU BELLİ OLMUYOR. BİR GÜN SEVDİKLERİ YİYECEĞİ ÖBÜR GÜN REDDEDEBİLİYORLAR. 


gamze_

pirinçli sevmediyse irmikli de yapabilirsin...


LaL_aNNESi

aylis yarın bir de ben deniycem belki anneciğinden içer :)))


ya canım hem irmik hem pirinç var bizim tarifte :)


gamze_

hmm ben egeye yaparken (tahıl ihtiyacı açısından) her gün birini koyuyordum yani ya irmikli ya pirinçli şeklinde.bu tada alışınca ince bulgura geçtik:)
bir de öyle dene istersen, belki bu sefer sever lal prenses:)


Damla

Mutlaka deneyin ama sakın ısrarcı olmayın. Mesela o anda yemedi diye başka bir şey ekleyip tekrar tekrar denemeyin (ben yaptım da). Kayısı veya elma iyi fikir bence de.

Ilgaz'a 1 ay boyunca hiç sebze çorbası içiremedim desem yeridir. Sonra et ve yoğurda izin çıktı. Sebze çorbasına tavuk ve yoğurt eklediğim anda yaladı yuttu Ilgaz. O gün ağlayacaktım neredeyse.

Bize de doktorumuz 1 kase sebze yer hale gelmeden meyve tattırmayın alışır demişti. Ben de işe başlayacaktım. Pirinç mamasına başlamıştık, o da meyve sebze olmadan verilince kabız yapmıştı. Şimdiki aklım olsa neyi yiyorsa onu veririm. Zaten sebzeyi denemişim yememiş, artık kaybedecek neyim var ki? Keşke meyve karıştırıp deneseymişim. Sonra milupa'nın hazır mamalarının içini okuyup elma falan da olduğunu görünce şaşırmıştım.kelebek

biz ek gıdaya 2 tatlı kaşığı deneyerek başladık, şimdi kademeli olarak artrıyoruz..azar azar deneyin ve sabırla...Sevgiler..


ozgemm

yoğurtla karıştırabilirsiniz, bizimki öyle yiyiyor :)


LaL_aNNESi

arkadaşlar sayenizde benim kuzu çorbasını içti... tavsiyenize uydum kayısı koydum içine, ısrarcı da olmadım yavaş yavaş artarak içiyor bebişim :) çok çok teşekkürler...Annegozuyle

Ela ilk katı gıdaya elma ile başladı. Ardından armut ve erik yedi.
Sonra sebze çorbasına geçtik.
İlk sebze çorbasında hangi akla hizmet ederek bilmiyorum, patates+havuç haşlamasını, anne sütü ile karıştırıp verdim. Tabii nefret etti.
Sonra akıllanıp, suda haşladım. Üzerine de vermeden önce çok az zeytinyağı ekledik.
4-5 tatlı kaşığı ile başladı ve sorun yok gibi maşallah.
Zaman gösterecek ne denli başarılı olduğumuzu elbette. Henüz çok yeniyiz.
Bir sonraki çorbaya pirinç ekleyeceğim.

Çorbayı günlük mü hazırlıyorsunuz? İki günde bir hazırlasak olmaz mı acaba?
Ben akşamdan hazrılıyorum, ertesi gün benmari ısıtıp veriyoruz.LaL_aNNESi

Bizim doktorla konuştuğumuz ben akşamdan hazırlıycam iki gün verecekler, cam kapta dolapta sakla dedi bana...


Ben tarifi yazdım blogta dediğin gibi benmari ısıtıyorum biberon ısıtma makinasında hallediyorum daha doğrusu...


Cevaplamak için Üye ol