ek gıdaya nasıl ve ne zaman başlamalıyım

gesnur soruyor: 4

sevgili anneler,bununla ilgili sorular sorulmuş ama vaktim olmadığından hepsini tek tek okuyamadım. lütfen yardımcı olur musunuz?
kızım tam 4 aylık, şu an sadece anne sütü alıyor. her yerde ilk 6 ay anne sütü diye bilgilendiriliyoruz ama bazı yerlerde de kesinlikle 6 ayı beklemeyin yoksa çocuk yeme alışkanlığı kazanamaz şeklinde şeyler okudum. doktorumuz hele bu ay bi durun bakalım dedi ama tatmin olmadım pek.
hiç mama vermedim henüz, sütüm de kesinlikle yeterli vermeyeceğim gibi de duruyor (inşallah)
ek gıdaya nasıl başlanır, ilk ne verilir,verilenlerin sırası ne olmalıdır, 4 ay erken midir, 6 ay beklemelimiyim?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sevcanvet

benimde herkesten duyduğum eğer 6. ay beklenirse daha sonra yemek yemede problem olduğu, püre halinde yiyememe ve en önemliside yemek seçme gibi.. ancak sütünüz yetiyorsa amaç bebeğin karnını doyurmak değil yeni tatlara ve 4.5 aydan sonrada püre kıvamında yiyeceklere bebeği alıştırmak, böylece 6. ayda katı gıdaya geçişde problem yaşamıyorsunuz, benim sütüm yetmediği için doyurucu amaçlı veriyorum ama siz havuç suyu vb. meyva sularıyla başlangıç yapabilirsiniz zaten ilk önce alerjisi olup olmadığını anlamak için 2 çay kaşığıyla başlıyorsunuz..


seydaa

merhaba benim oğlum 12 aylık bizim drmuz 5.5 aylıkken patates,havuç ve kabak haşlaması vermemizi sölemişti beslenme alışkanlığını kazanması için bende öle yaptım günde 1 kez vermiştim dönüşümlü olarak akabinde elma,şeftali püresi vermiştim.ama telaşlaanmayın zaten zamanı gelince hepsini yiyiyorlar.kivi,portakal.çiğ domatesin alerjen etkisi olduğundan 1 yaşı bekledik biz.zamanı gelince herşeyi yiyiorlar.tavsiyem öğününü düzenli yedirmeye çalışın.sevgiyle kalın ömer ve annesi 


fistikcik

sevcanvet ve gesnur, okuduklarınız (ya da duyduklarınız) yanlış. Esas bebek hazır olmadan başlarsanız ek gıdaya alışamaz ve soğur. Bırakın hazır olduğu zaman istekle yesin yemekleri. Bunun için desteksiz oturmaya başladığı 6. ay en iyisidir.

Ek gıdalarda yaşanan sorun annelerin hep püre vererek bebeklerin çiğnemeyi ve pütürlü yemeyi öğrenmesine fırsat vermemeleridir. Bunun önüne geçmek için bebeğin en iyi çiğneyebileceği ve v
ücudunun ek besinleri sindirebileceği 6. ayı beklemek gereklidir.

Ayrıca ek gıdalara başlayınca bebek anne sütü alımını bir miktar azaltır. Oysa 1 yaşına kadar esas alması gereken anne sütüdür. Bırakın dilediği gibi, doyasıya 6. aya kadar sadece anne sütü alsın.

Şu yazıya
http://cemuyurken.blogspot.com/2011/10/ruya-kendi-kendine-yemeyi-ogreniyor.html

ve bu gruptaki yazılara
http://www.nurturia.com.tr/groups/6cf42300-dcae-453b-a459-a00f0175157d/1/baby-led-weaning--bebek-kontrolunde-beslenme

bir göz atın.


gokalpileseyrialem

katı gıdaya geçişe DOKTORUNUZ bebişlerinizin kilo alımına- gelişimine bakarak karar verir. Eğer süt veremiyor ve bu nedenle mama vermeye başlamışsanız tabiki mama yerine sebze püreleri ve meyvelere AŞAMALI olarak geçebilirsiniz.

Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var. Ek gıdaya nelerle nasıl geçilir bakabilirsiniz.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.htmlCevaplamak için Üye ol