Bebeğim anne sütünü sindiremiyor yardım

mihribal soruyor: 10

Merhaba tecrübeli anneler

Kızım 3.5 aydan beri emmeyi reddediyor.Kaşık,biberon,emzik almıyor. Mamalar denedik yemiyor.Çünkü süt içtiğinde karnı şişiyor ve sancı yapıyor o gün çiş yapmıyor sonraki günlerde çişini yapıyor ama bu seferde memeyi almıyor. Bu böyle 15 gün sürüyor sonra tekrar güvenip emmek istiyor yine aynısı oluyor yine reddediyor.Reddettiği günlerde saç kurutma makinesini açıp uykuya geçirip zorla 3-5 yudum icirtiyorun onu da gevşek tutup hava yutuyor 5 yudumdan sonra uyuyor bazı bebekler uykuda emer ya bizimki uykuda da emmiyor. Süt içtiği gün sancıdan içmediği günler de açlıktan sürekli huzursuz ağlıyor. Ağzını kocaman açıp göğsüme bakıyor bağırıyor bişeyler söylüyor memeye koyuyorum kafasını çeviriyor. Pompayla sağıp buzluğa attığım ama daha sonra iciremeyip çöpe döktüğüm sütler.😣 Birçok doktora gittim bir sürü tahlil test birinin dediği diğerini tutmadı yanlış teşhis koyan bile oldu idrar yolu enfeksiyonu diye antibiyotik bile içirdiler ama olmadığı sonradan anlaşıldı.En son götürdüğüm gastroenteroloji prof. allerjiden şüphelendi bi dünya test istedi yaptırmadım. Allerjide vücutta döküntü olur bizde yok. Laktoz intoleransında ishal olur bizde yok. Günde 1 defa sulu koyu sarı veya yeşil kaka yapıyor bazen peşine az sümüksü. Bizim hastalığı perdeleyen kilo alması oldu bu aya kadar kilo aldı hep bu ay hariç.Doktorlara diyorum ki doğru dürüst emmiyor emse ben defalarca azalan sütümü getirmek için pompa yapmam altından 5 kez dolu çişli bez almam lazım bütün günü topla 1 dolu bez ancak ediyor diyorum ses yok ve bu çocuk 1 dk bile durmuyor. Kilo alıyorsa problem yok gözüyle baktılar artık almıyor da. Benim doktorlara güvenim kalmadı burada bunu yaşamış ve çözmüş olan annelerden benimle paylaşmalarını istiyorum. Kendi psikolojimden bahsetmiyorum bile o aç bakarken yiyemediğim yemeklerden, 1dk durmadığı için bazen tuvalete bile gidemememden,gece uyuyamadığım uykularımdan, bişey olacak kızıma diye korkularımdan... ama hiç önemi yok kızım iyi olsun yeter.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


eftalim

merhaba, durumunuz çok zor belli ki Allah beterinden saklasın tabi ama alerji testlerini yaptırmadım demişsiniz inek sütü alerjisi çok önemli bu noktada sizin özel bir diyet yapmanız gerekebilir sütün içeriğinin değişebilmesi açısından birde 4-6 ay dönemi çocuklarda meme reddi olası bir durum bizde de olmuştu ayakta şarkı türkü oynatarak zorla emzirmiştim sonra normale dönmüştü zamanla öyle ki hiç bırakmak istemedi memeyi birdaha 


mihribal

Eftalim teşekkür ederim. Amin tabiki bu halimize de şükür. Ama bu beslenememek başka sorunlara yol açacak diye çırpınıyorum 3.5 aydır. Allerji testi kanda görülemeyebiliyormuş görülmemesi olmadığı anlamına gelmiyormuş böyleyse yaptırmanın bi anlamı yok. Deriden olan test 6 aydan küçük bebeklere de yapilamadığından ve doktorun bunları bildiği halde gereksiz test istemesinden ve çözebileceğine inanmamamdan ötürü yaptırmadım. Ama şuan diyetteyim deniyorum süt tereyağ yoğurt peynir yumurta bal hazır paketli gıda yemiyorum bakalım değişiklik olur mu.  Evet bizimki dönemsel bir meme reddine benzemiyor birçoğu öyle yapıp sonra çok seviyormuş sizin adınıza sevindim. Benim kuzum da çok iştahlı belli ediyor içemedikçe sinirleniyor umarım düzelir. 


eftalim

inek sütü alerjisi testi genelde her hastane bünyesinde yapılamıyor tahlili belli labaratuarlara yada üni. hast. yaptırıyorlar onu özellikle bi öğrenin derim


eftalim

bir de tek öğün mama denediz mi? benzer sorunlar devam ediyosa araştırılması gereken ciddi bir durum olabilir; eğer sorunlar azalıyor yada kesiliyorsa ne mutlu en azından açlığı durmuş olur diğer yandan memeye iknaya devam edersiniz açlık kaygınız olmadan


mihribal

Mamayı da yediremiyoruz ilk bu sorun başladığında hastanede bebek hemşiresi yedirmeye çalıştı biberonla 30cc den sonra almadı zorlayınca kustu evde 1-2 sefer bende denedim almıyor. Kaşıkla da düşünün 12 saat felan açlığın üstüne yemiyor. Ben hep emzirmeye yüklendim direttim 4. aya girerken yesin de mama yesin diyerek çeşitli mamalar denedik yemedi. O beni emmek istiyor ama onu rahatsız ettiği aklına geliyor emmiyor . BBD

Merhaba. Gecmis olsun ayni sorunlari sizinle ayni donemde yasamisiz. Benim bebegim de beslenmek istemiyor zorla uyurken biberonla sagdigim sutu veriyorum. Gun gectikce daha az uyuyup daha az sut icmeye basladi. Siz durumunuzu duzeltebildiniz mi? 


BBD

Merhaba Mihribal bir care bulamiyoruz alerji testlerini de yaptirdik. Bir sey cikmadi cok sukur. Neden boyle cozemiyoruz. Siz ne yaptiniz care buldunuz mu?


mihribal

Malesef bulamadık henüz. Umarım siz bulursunuz. Allah yardımcınız olsunBBD

Emmeye geri donen bebekleri okuyunca cok umutlaniyorum ama benimki cok uykuluyken bile hemen anliyor ve aglamaya basliyor anlamiyorum neden boyle.Ek gidaya basladiniz mi. Neler veriyorsunuz kabul etti mi bebeginiz. Bizimki artik uyurken de biberon istemiyor. Ne olacak boyle ac ac bilmiyorum. Allah hepizimizin yardimcisi olsun insallah.


mihribal

Amin. Ek gıdaya başlamadık ne yese rahatsız olduğunü gördük sorunu çözmeden başlarsak herşeyin kendini rahatsız ettiğini düşünebilir. Ama bazı bebeklerin ek gıdayla kendini toparladığı da oluyor eğer sindirim problemleri yoksa başlayabilirsiniz doktora danışıp.


Cevaplamak için Üye ol