NELER ALMALI ALMAMALI?

Tunam10 soruyor: 10

Anne adayı olarak bu konuda tecrübeli annelerden tecrübelerini paylaşmalarını rica edeceğim.
Bebek için Alışveriş listesi oluşturacak olursak alınması gereken olmazsa olmazlar neler?

Bu soruyu cevapla


113 Cevap


fatos

Body ve tulumlar vazgeçilmez elbette. Eski tarz zıbınlar yada pijamalar hiç kullanışlı değil bence. Battaniye, havlu, küvet, yelek, çorap, ayaklı pijama, önlük, bir tane kapsamlı yenidoğan seti (ben mothercareinkinden çok memnun kaldım.) bence doğumdan önce mevsimine göre 1 yaşa kadar kıyafetler alınırsa iyi olur. Bebekle alışverişe gitmek zor oluyor gerçekten. Anakucağı da çok gerekli. Hastaneden çıkarken çok işe yarıyor. Şampuan, sabun, mendil aklıma ilk gelenler. Umarım yardımcı olabilmişimdir.


Tunam10

Çok teşekkür ederim. Çok işime yarayacak.


simge

Liste süper gerçekten! Kafam ne alınacak ne alınmayacak diye iyice karışmaya başlamıştı. Benim de çok işime yarayacak! Teşekkürler...


tweety0555

arkadaslar lansınohta kesınlıkle tezmılık yapılması gerkıyor ardagold da yyapılmıyor ve bunu bana dr um cıdı bır sekılde uyardı..ama bır rakadsın dedıgı gıbı bu kremde leke yapıyor yanlız..ben bu kremı kullandım ve cok memnun kaldım...
ayırca laınacakları ben ıkıncı olmasına ragmen abartmısım ve cok gıydıremeden hatta bazılarını hıc gıydıremeden kuculdu ..az ve oz alacaksınız amanın bebegım uyandı daha sonra eklerım:)


Elcino_mutluatolye

Bodylerini de (tulumlar da olduğu gibi) baştan geçenler yerine tamamen çıtçıtlı açılanlarından almanı çok tavsiye ederim. Çok rahat oluyor, bebek rahatsız olmuyor... Ben bu tip bodyleri premaman, kanz ve zara'da bulabildim. Ayrica otribebe nasal burun aspiratorunu, lansinohun gogus pedini ve desitin pisik kremini de cok tavsiye ederim...yelis_fue

aklıma gelenler şunlar:
bence bol bol ağız bezi almak faydalı.Özellikle bazı bebeklerde 6. aya kadar kusma problemi sık oluyor.
anne sütü arttırıcı bir çay alıp hazırda bulundurmanı da tavsiye ederim.
gece lambanız yoksa bir gece lambası gerekiyor.
çorapların bileğini sıkmayacak şekilde olması önemli
mevlüt düşünürseniz mevlüt takımı gerekebiliyor
Banyo Küveti ve filesi, kova ve maşrapa,lif
iyi bir pişikkremi (sudokrem güzel)
tırnak makası
iyi bir ateş ölçer (weewel kullanıyorum memnunum)
Mama kaşığı(ilaç veriken kullanım amaçlı)
Bebek deterjanı


okanumut

özgecon,

ben de avent'in süt toplayan göğüs kalkanından aldım.. fakat içerisindeki kullanma talimatlarında "süt kanallarına bası yaptığından 45 dk'dan fazla kullanmayınız" diyordu.. Çok fazla meme başı ağrısı( http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/91b10754-ab12-4bb5-b74e-9d080004632d/1/meme-basi-catlagi)  çekmiş biri olarak o çatlakların günde birkaç kez 45 dk açık bırakmayla geçebileceğine inanmıyorum:(( 
Fakat sanırım medelanınkinde böyle bir durum yok..çünkü göğüsü kavrayan kısmı daha farklı..
(bu arada benim kollagenler çok kötü, anne adaylarının gözünü de çok korkutmuş olmayayım..)


okanumut

ozgecon

Sorun olmadıysa problem yok:) Gerçekten havayla temas en etkili yöntemlerden biri..Maya

Benim 1 aylık tecrübem sonrası söyleyebileceğim, zıbınlara ve külotlara hiç gerek yok. Bendekilerin hepsi çekmecede çürüyor. Bunların yerini body'ler tutuyor zaten.

Lansinoh göğüs kremi bir harika. Benim hamile arkadaşlara önerim, hamileliğinizin 8. ayından itibaren bu kremi göğüs uçlarınıza günde 2 kez sürerek onları emzirmeye hazırlayın. Ben tavsiye üzerine yaptım ve göğüslerimde ne çatlak, ne acı ne de yara olmadı. Lansinoh'un marifeti olduğunu düşünüyorum.


Loxodonta

Merhaba, Eksik Listem başlığındaki listede yazan göğüs ucu kalkanını kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Doğumdan kısa bir süre sonra göğüs uçlarımda yaralar oldu hatta ufak bir parça koptu. Bende o kalkanlardan kullandım (Avent marka). Ancak 1.ayda doktor o uçları kesinlikle kullanmamam gerektiğini söyledi. Çünkü o uçlar kullanıldığı sürece süt artmıyor. Sütün artması için bebeğin dil ve dudaklarının göğüs ucunu uyarması gerek. Ayrıca daha çok gaz yutuyor ki, bebekte gaz sorunu oluyor. Ben de uçları kullanmayı bıraktım. Önce yaralar yine oluştu, kısa bir süre çok canım yandı ama sonra bir anda düzeldi. Yaralar için E vitamini kapsülünü tavsiye ederim. İnanın yara olunca o acılar hiç geçmeyecek gibi geliyor ama geçiyor. Bebek ve anne için en iyisi göğüs ucu kalkanı kullanmadan direkt emzirmek.

Bence sterilizatöre de gerek yok. Herşey kaynar suda gayet iyi temizleniyor. Ben ilk günlerde kullandım ama gereksizmiş.

Bebeğe kıyafet alırken bazı markaların 0-3 ay kıyafetleri yeni doğana büyük geliyor. Benim kızım 3480 gr. doğmasına rağmen birçok kıyafeti büyük geldi. O yüzden ilk haftalar için Mother Care'in New Born bedeni iyi geliyor. Özellikle alt kıyafeti büyük olunca çorapları kayıyor ve çıkıyor ve ayakları üşüyor.

İlk günden beri biz ana kucağını kullanıyoruz. Başka birşeyde taşımadık. Ancak bazen evde kanguruyu kullanıyorum, ama çok şart değil. Bebeğin durumuna göre alınabilir. Kızım bazen yanımda olmak istiyor ve benimde işim olduğunda kanguruyu kullanıyorum, rahat oluyor. Ama bazı bebekler için gerekmeyebilir.

Buhar makinası Chicco kullanıyoruz. Ancak doktorumuz bu tip aletlerin sürekli kullanılmasını tavsiye etmiyor.

Termofor gerekli bir parça. Ayrıca gaz için Milupanın rezene çayını kullandım. Ancak bir günde 4-5 çay kaşığından fazlasını vermedim.

Burun temizliği için eczanelerde satılan serum fizyolojikleri tavsiye ederim.

Popo temizliği için ilk ay ılık su ve pamuk kullandım. Ancak daha sonrası için Fresh'n Soft gibi markaların yeni doğan sulu havlularını tavsiye ederim kesinlikle. İçinde sadece su ve pamuklu mendil olduğu için bebeğe zararı yok. Alt değiştirmek için ayrıca bir dolap gibi birşey alınmasına gerek yok bence. İlk haftalarda bebek küçük olduğu için odasında ya da sizin odanızda yatağın ya da koltuğun üstünde değiştirebilirsiniz. Biraz büyüyünce kendi yatağınız gibi geniş bir yerde değiştirmek daha kolay oluyor. Çünkü birçok bebek altı açılınca çok keyifleniyor, oyunlar falan oynuyorsunuz. Ben kızımın altını çoğunlukla bizim yatağın üstünde değiştiriyorum, çok rahat oluyor. Alt değiştirmek için süslü püslü örtüler almaya da gerek yok, kullanışlı değil. Canbebenin alt değiştirme bezleri var, çok kullanışlı. Çünkü altını değiştirme sırasında çişini ya da kakasını yapabilir ya da bazen kakası sırtına kadar çıktığında sadece o bez kirleniyor ve hemen atıyorsunuz. Zaten bir sürü çamaşır çıkıyor, bir de alt değiştirme örtüsünü yıkamayla uğraşmayın.

Pişik önleyici krem mutlaka gerekli. Ben Nivea kullanıyorum, çok memnunum. Doğumdan önce bu krem, saç ve vücut şampuanı ve nemlendirici krem mutlaka hazır olmalı. Doktorlar genelde bebe yağı önermiyor.

Banyo termometresi bence pek gerekli değil. Kızım kışın doğmasına rağmen banyo yaptırırken hiç derece kullanmadık. Bence gereksiz masraf.

Mama sandalyesi gibi ileri aylarda kullanılacak şeylerin erken alınmasına gerek yok bence. Çünkü her bebek farklı olduğu için bebek için en uygunu zamanla belli olur. Önemli olan bebek eve geldiğinde kıyafetlerinin, bezinin, yatağının hazır olması.

Anne için önemli olan uygun bir emzirme sütyeni ve önden açık gecelik ya da pijama. İlk haftalarda başka bir kıyafet giymek pek kolay olmuyor. Ayrıca kanama için uygun pedler mutlaka olmalı.

Süt artırıcı çaylar bence oldukça faydalı.

İnsan bebeği için herşeyi almak istiyor. Benim tavsiyem bunlara kanmayın. Aldıktan sonra pişman oluyor insan boş yere para verdiği için. İlk anda kullanılacak şeyler dışındakileri zamanla almak en iyisi. Çünkü bebeğinizi tanıdıkça en uygun olanı daha iyi seçersiniz.Cevaplamak için Üye ol