NELER ALMALI ALMAMALI?

Tunam10 soruyor: 10

Anne adayı olarak bu konuda tecrübeli annelerden tecrübelerini paylaşmalarını rica edeceğim.
Bebek için Alışveriş listesi oluşturacak olursak alınması gereken olmazsa olmazlar neler?

Bu soruyu cevapla


113 Cevap


didemnurcan

tunam10 bu arada meme ucun icin lansinoh ve evicap kullanmaya basla ki guclensin...


Tunam10

didemnurcan, yani 8 battaniye aktif olarak kullanıyorsunuz.
Amanım kısa zamanda temin etsem iyi olacak:)Hiç polar battaniyem yok mesela.
Yeni doğum yapan bir arkadaşımda bebişin sürekli kustuğunu o yüzden sürekli değiştirmek zorunda kaldığını söylemişti.
Annemin örgü battaniyelerinin arkasına pazen ya da penye geçirtmeyi düşünüyoruz.
O şekilde kışın faydalı olur heralde.
kalkan kullanımı sanırım kişiden kişiye değişiyor.
En iyisi ihtiyaç olursa alıp denemek. Belki de olmayacak.


burcubrsn

ben yan yatış yastığını çok kullandım ilk 3 ay..zaten o dönem hareket edemiyolar..4 aydan sonra dönmeler baslayınca durmuyolar içinde o ayrı..
uyuyunca önce bi tarafına emzirdiklen sonra diğer uykuda öbür tarafına yatırmak gerekiyo..sonuçta kustuğu an hemen yakalıyamıosun aynı odada olsan bile..

bu arada eşim dr. bebeğin kafa seklinin anne ve babanın genetiğine bağlı olduğunu savunuyo...bense onu dinlemeyip sürekli yan yada yüzüstü yatırdım...:) simdilik kafa yapısı yuvarlak:) ki çok uğrastım gerçekten:) bundan sonra bizim ortalamamızı alır mı bakıcaz:)

ürünlerin kullanımı ihtiyaca göre çok değişken..
bende de medela pompa vardı ancak hiiç kullanmadım mesela..çünkü sütüm oğluma anca yetti sağıp saklıcak kadar çok olmadı...sadecçe meraktan bir iki kez sağıp nekadar sütüm var diye baktım..ayrıca pompalarda çıkan süt seni yanıltmasın, gerçekte bebek onun 3 katını falan emiyo..uyarı çok önemli çünkü..pomba meme ucunu bebek gibi kavrayamıyo malesef..zaten bu kalkanlarda bu nedenle sütü azaltıyo..dil uyarısı olmadığı için süt yapan hormonların harekete geçmiyo..didemnurcan

pompa icin bence d dogumu bekle benim meme ucum kucuk oldugundan ben hastanede sagmak zorunda kaldım orada da pompa(avent) vardı eve gelince de cagan sutu tam bosaltamadgndan kosup pompa aldık ve silikon meme ucu... hala da sagmaya devam ediyorum cunku memeyi bosaltman lazım ayrıca sagdıkca artıyor... bir yere giderken d eve biberonla sut bırakabilirsin... Battaniye ise 2si salonda 2si yatakta 3u kirlide derken aktif olarak kullanılıyor... en azından benim icin oyle...


Tunam10

sanırım en aktif olarak pompa ve battaniye kullanılıyor.
Öncelik listeme aldım.
yine çok şanslıyız.
annemin göğüs ucu yara olmuş. 1-2 hafta emzirememiş beni. Sonrasında ise süt de gitmiş bende istememişim. Hala hatırlayınca gözleri nemlenir emziremediği için suçluluk hisseder.
"Sen emseydin kesin böyle minyon olmazdın" der. Ya da hasta olsam "anne sütünü alamadı yavrum bağışıklık sistemi zayıf" der. Hoş emmeyipde gayet sağlıklı bir sürü insan var ama işte anne.
Halbuki şimdi herşeyin çaresi var çok şükür.Loxodonta

Pompa olaraka Medelanın en ucuz modelini kullanıyorum. Ara ara sağıp kaplara koyup deep freezde saklıyorum. Çünkü bir yerlere gittiğimde annane ya da babanne bu sütlerden veriyor. Medelanın süt kaplarını kullanıyorum, pompa ile uyumlu.

Göğüs ucu yaraların olursa moralini bozma, inan geçiyor. Ben acıdan ayaklarımı yere vurarak emzirirdim ama hiç vazgeçmedim. Krem olarak Medela ve Avent göğüs ucu kremleri, E vitamini kapsülü ve Bepanten kullandım. Her emzirmeden sonra bunlardan birini sürdüm. Yaralar hiç geçmeyecek sandım ama sonra bir anda geçti ve sonra bir daha yara olmadı. Tek tavsiyem bir süre can acısına katlan ve emzirmekten vazgeçme. Eğer cidden yaralar çok rahatsız ederse aralarda göğüs ucu kalkanını kullan bence. Sürekli kullanmak iyi değil ama çok aşırı canın yanarsa arada kullan bence.

Bebeği eğer hep aynı tarafa yatırırsan kafa şekli bozuluyor. Çünkü henüz tam kemikleşme olmadığı için ilk aylar önemli. Kızım sezaryenle doğduğu için ilk başta kafasının arkası oldukça uzundu. Zamanla o uzunluk geçti ve şimdi oldukça düzgün bir kafası var. Bence bu önemli, o yüzden de bahsettiğim yastık çok kullanışlı. 


burcubrsn

bu arada yazmayı unutmusum..
ben de göğüs ucu yarası hiç olmadı..ancak uzun süre emmekten dolayı tahriş, kızarıklık vs olmustu..
ama gögüs ucu yaraları için bir kenarda bekletilen tahinin üste çıkan yağının meme ucuna sürülmesinin çok iyi geldiğini duymustum..
ben de yaptım ve gerçekten ise yarıyo..
lansinoh ta çok iyi tabi..ama hiçbi krem fayda etmiyosa tahin yağını deneyin derim..


Tunam10

lansinoh krem çok katı. çok zor sürülüyor. Ama herkes çok faydalı diyor.
Kullanıyorum arada ben de.
Tahin yağını hiç duymamıştım. Vay canına.didemnurcan

lansinoh guneste sıcakta yumusuyor ama yara olursa garmastan bana cok iyi geldi. Bu arada ben de eskiden bebek ihtiyac listesi diye 1soru sormustum bence incele... Ilgini cekebilir


burcubrsn

bi de alıp ta kullanmadığınız ürünler diye bi başlık vardı sanırım..uzun uzuun anlatılmıştı..Cevaplamak için Üye ol