En güzel ev yapımı köfte tarifleri

Damla soruyor: 10

Çocuklarınızın en sevdiği köfte tariflerinizi verebilir misiniz? Nasıl et alıyorunuz, içine neler koyuyorsunuz, nasıl pişiriyorsunuz? Püf noktalarınız?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


iven

Orta yağlı eti çektirip dana kıyma yaptırıyorum. İçine yumurta,bayat ekmek, maydanos,sarımsak,soğan,karabiber,pulbiber,kimyon,tuz ve bazen biraz çemen koyuyorum çok lezzetli oluyor. Çok iyi yoğurulan köfteler lezzetli oluyor ve birazdan eti dinlendirmek gerekiyor yoğurduktan sonra. Benbu şekilde yapıyorum.


ozguranne

Taze soğan ve ekmeği rondodan geçirip yumurta karabiber, kimyon ve tuz ile yoğuruyorum. Kıymayı (yağsız) ekleyip yoğurmaya devam ediyorum. Çok az yağlı tavada pişiriyorum. 

Kalanları buzluğa atıyorum ayrı ayrı ve donduruyorum. Sonra buzluktan çıkarıp çözdürmeden tavada pişiriyorum. 


ilknur

Kıymayı alırken yarı yarıya dana ve kuzu eti ile hazırlıyorum. Her ikisini de tek sefer çektiriyorum ki daha lezzetli oluyor. İçine yumurta konduğunda köfte sertleşir daha yumuşak köfte için yumurtasız da deneyebilirsiniz. Annemden öğrendiğim yoğurma işi bitince küçük köfteler yapmadan önce karışımı eline alıp kabın içine 40 defa vurarak tüm malzemenin özdeşleşmesini sağlıyorum. Tam anlatamadım ama karışımı kabı vura vura yapılıyor :)


ilknur

Dana kıymayı döş alıyorum ve genelde fırında pişiriyorum.


perihan

http://www.evcini.com/2006/03/_i_i_i_1.html Yıllardır Evcini sitesindeki köfte tarifini uyguluyoruz. Buradaki püf nokta limon suyuyla köpürtülmüş karbonat. Dana döş veya kuzu dana karışık orta yağlı kıyma kullanıyoruz. Makarnalütfen sitesindeki köfte harcı ile de çok lezzetli olmuştu denediğimde.yuksel_

Orta yağlı kıyma alıp içine 1 yumurta, soğan, kimyon, karabiber, galeta unu ekleyip bol bol yoğuruyorum. içinde maydanoz falan olunca Rüya yemiyor çünkü.

Ama bizim yardımcı, galeta unu yerine bulgurla yapıyor. ilk defa yedim ve gerçekten çok başarılı, hem de sağlıklı, tavsiye ederim.


burcaksahin

http://www.refikaninmutfagi.com/cumartesiyazilari/herkes-mutfaga-girse-hurriyet-cumartesi/

Yıllardır duyduğum ama yapmanın henüz kısmet olmadığı hamburger köftesini koyayım dedim :)


babu

Yanitim yok ama takipteyim :)ilknur

Burcak mutlaka yap şahane ötesi bir tarif o. Ki balsamic sirkesiz yapıyorum yine de enfes.


silky

Cevabjni hep merak ettigim bir soru.Cevaplamak için Üye ol