Sizce neden çocuk olunca

Demgul soruyor: 10

Beni yanlış anlamayın arkadaşlar ama dikkatimi çekti sizce boşanmalar, boşanmak istemeler yada geçimsizlikler oluyor. Bu benim içinde geçerli aslında bir yıldır destek alıyorum ama hala birşeyleri halledemedim yada halledemedik

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


fistikcik

Anlayamadım hakikaten. Kızım ilk zamanlar 24 saat memede olmak istediği halde annem benimle uyumadı. Uyusa neye yarardı ki ? Sonuçta uyanan bendim ve bebeğin istediği yine bendim. Sözüm ona size yardım için kayınvaldenizin orada olması çok anlamsız. Önerdiği yardıma teşekkür edin ve ihtiyacınız olmadığını söyleyin, bitsin gitsin. İstediği kadar kırılsın. Sizin ve bebeğinizin huzurunuzdan daha önemli mi ?


momofbam

Sorunuzun cevabı bence çocukla birlikte edinilen yeni kimlik ve rollerle alakalı.. bunu herkesin kabul edişi farklı oluyor.. kimi bu konuda daha istekli, kimi daha isteksiz, kimi önceden hazırlıklı, kimi hazırlıksız, kimi daha kontrollü, kimi yeni durumdan ötürü şaşkın, kimi daha fedakar, kimi daha bencil...  gibi..

Sizin durumunuzda nacizane fikrim önce kendi rolünüzü (anne olarak nasıl bir anne olmak istediğinizi) belirlemek.. sonra durumdan rahatsız olan siz olduğunuza göre (ya da birşeylerin ters gittiğinin farkında olan siz olduğunuza göre) diğerlerinin rollerini düşünmek ve sizin olması gerektiği gibi düşündüğünüz ile şu an olan arasında ki farkları belirleyip bunu diğer bireylerle paylaşmak ve çözüm üretmek.. Düzen oturtmak istiyorsanız bunu siz başlatmalısınız... Önemli olan ailenizin mutluluğu ise bunun için siz de gerekli çabayı göstermeli ve gerekli adımları atmalısınız..

Annenin ruh hali bebeğin sağlıklı bir ruh hali içinde yetişmesi için çok önemli diye düşünüyorum.. Ayrıca ÖNCE "Siz" iyi olursanız sonra "Bebeğinize", "Eşinize" ve "Diğerlerine" faydanız dokunabilir... Bu nedenle kimse için değil önce kendiniz için adımlar atın..


nadia

Fiziksel yorgunluk çok etkiledi benim evliliğimi. Yani öyle boşanma durumunda değiliz ama eskisi gibi de değiliz, surekli yorgun surekli bir yerlere yetişmek zorundayim. O yuzden eskisi gibi romantizm kalmadı :(


Hayriyee

Bu sabah soyle oldu mesela. dun sofben bozuldu ve ben kucuk oglumu su kaynatarak yikadim. esimde bu sabah dun ben cocuklari yikayamadim diye dusunup(demek ki iletisim problemimizde var;) kucugu yikamis ve giydir diye bana uyan demis ve ben uyanmamisim. gozumu actigim gibi zilgiti yedim. neymis "bana iyilik yapiyormus bende onu sallamiyormusum!!" cocugu yikamak bana iyilik cocuga degil. erkek bakis acisi iste. ve ben isin garibi dun gece bosaldim kendim icin ne yapiyorum dus bile alamiyorum diye. diyecegim o ki cok fazla bisey beklememek lazim. sakin olup canimiz sikilinca sakin sakin konusmak lazim. olmuyorsa cok takmayin derim. yukarida bi arkadas demis bosanmayi dusunmek icin sebep cok bulunabilir cunku. saglicakla kalin.


yesimcan

evlilikle birlikte ilişkinin boyut değiştirdiği kesin,bazen o sorumsuz halimizi özlemiyor değilim,ama çocuk yapmaya isteyerek karar verdik,zorluklarını biliyorduk ama yaşayınca daha iyi anlıyorsun bunu.en önemlisi bence "paylaşım".ama neyi paylaşım?herşeyi,ev işinden,çocuk bakmaya,sevgili olma halini korumaktan,derdini dinlemeye kadar.ben de çalışan bir anneyim ama avantajlarım var.benim eşim,mesleğinden dolayı oğlumuza çok vakit ayrmakta ve bu işi de çok güzel kıvırıyor.bu bakımdan çok şanslıyım.bana her daim destek olan annem-babam yanımda,elinden her iş gelen eşim yanımda.bir de işin öbür boyutu var,itiraf ediyorum ki çocuktan önce her hafta kuaföre giden,evde daha bakımlı gezen biriydim.ama çocuktan sonra bunlara yeteri kadar vakit ayıramıyorum.bazen kendimi yorgun ve çirkin hissediyorum.böyle hissetmekten de hoşlanmıyorum.çünkü ilişkide birbirine çekici görünmek,kur yapmak,10 dk dahi olsa bile  sadece birbirine odaklanmak çok önemli.evet anne babayız artık ama sevgiliyiz de.yase_erdo

Bebekten sonra hayat altüst oluyor, doğru. Zaten herkes yazmış. Hormonlar, sorumluluklar, uykusuzluk, yorgunluk, sinirlilik, erkeklerin “bebek beni değil seni istiyor” kaçışları, insanların sizi değil bebeği düşünerek gerekli-gereksiz yardım ataklarına girişmesi vs.

Sonuç; hayatın tamamen kontrolünüzden çıktığı hissi. Bunları az ya da çok tüm anneler yaşıyor, eminim. Ben de ciddi olarak yaşadım. Herkes için zordu ama düzene girdik.

Ben sizin olayda en çok kv konusuna takıldım. Bence bu durum son derece sağlıksız. Kv’niz size destek olmaktan öte bence “kendi çocuğunu” bu keşmekeşten korumak için böyle davranıyor. Yani illaki bunu planlı olarak yapıyor demiyorum. İçgüdüsel olarak yapıyor da olabilir. Sonuçta o da bir anne… “Oğlum uykusuz kalmasın çünkü işe gidecek”, “bari o yorulmasın nasılsa biz yoruluyoruz”, “çocuk bakmak kadın işidir” gibi düşünceleri vardır muhtemelen. Ama bu yardımlar, gece sizinle yatması vs. ne kadar iyi niyetli de olsa kesinlikle sağlıksız…

Hem eninde sonunda kendi evine gitmeyecek mi? O zaman ne olacak? O gittiğinde bu sefer kocanızın bu “aile olma haline” alışmasıyla, onun bocalamasıyla uğraşacaksınız. Yani siz zaten 1 yıl bocaladınız, siz alışacaksınız, bu kez 1 yıl da o bocalayacak… Oysa bu süreci birlikte yaşarsanız hayatınızdan 2 yıl değil 1 yıl ziyan olur… J

Bence kv’nizin yaptıkları eşinizin gerçekle yüzleşmesini ertelemekten başka işe yaramıyor. Üstelik bu süreçte siz de yıpranıyorsunuz. Eşlerin birbirine destek olmaması, duygusal olarak da çok sıkıntı yaratıyor. Siz “eşim bana destek olmuyor” diye üzülüyorsunuz, eşiniz de belki “tamamen dışlandım” diye düşünüyor.

Bu zorlukları ne kadar zor da olsa eşinizle birlikte yaşamalısınız. Baba olduğunu anlaması, bunun zorluklarını yaşaması, sizinle birlikte uykusuz kalması lazım. Bunu kesinlikle sağlayın bence. Sonuçta annelik öğrenilmiyor, bebek-anne bağı tamamen içgüdüsel. Ama babalık öğreniliyor, emek istiyor.  

Uzaktan ahkam kesmek belki kolay, aile şartlarınızı bilmiyorum ama tavsiyem, kv’nize desteği ve ilgisi için teşekkür edin, ihtiyaç duyduğunuzda mutlaka onu arayacağınızı söyleyin ama artık kendi düzeninizi kurmanız gerektiğini açıklayın. Umarım konuşulabilen bir insandır. 


Demgul

Kv bunu 2-3 kere yapmıştır evet muhtemelen oda oğlunu koruma iç güdüsüyle yapmış olabilir ama bunu önce eşime söyledim işine gelmedi sonrasında kv söyledim sen değil yanımda yatması gereken diye. Sırf dün akşam bile kv yüzünden tartıştık hayatımızın tam ortasında ve ben bunu dile getiriğim her an tartışıyoruz. Eşim asla yemek ayırdımı yapmaz ev topluymuş dağınıkmış takılmaz.... Hadi dışarda yiyelim derim tamam der ama bi bakmışım kv birşeyler yapmış ee evde yemek varsa annesini kıramıyacağı için evdeyiz. Doğum günümde hadi bari başbaşa çıkalım bi kahve içelim sohbet edelim dedik bir anda oğlum kaynanam eşim ve ben olduk :( oğlum 1900 doğdu en zor dönemlerinde ben tek başınaydım kv yoktu. Şimdi koca adam oldu bağımsız oynar oyuncaklardan çok ev de ne varsa kendine oyuncak yapar arada sılırsa elimden tutar yarım saat oynarız sonra yine kendi takılır. Zaten kv toza sabuna alerjisi var hayatta bişey kaldırmaz temizlemez ( ki beklemiyorumda) artı hadi bugünde çıkıyım biraz tek başıma hava alıyım derim ya kv işi çıkar ya çıktığım yerden 1-2 saat sonra eşim beni alır. Ben çalışmayan biriydim zaten ama kendi başımaydım nezaman ne istiyorsam onu yapardım. Şimdi kapana kısılmış gibi hissediyorum. Çocuğu kat kat giydiriyor evde üşür diye kaç kere uyardım kızdığım bile oldu çünkü evd kat kat olunca hali ile dışarı çıkarken ne giydireceğimi şaşırıyorum. Dışarı çıkardığımda eşimden bi ton terane duyuyorum üşütücek diye ee çıkmaya çıkmaya bi çıktığındada hasta oluyor nezamana kadar fanusta kalac üak bu çocuk diyorum.... Uzuyor gidiyor işte..


yase_erdo

Bence eşinize çok iş düşüyor. Oturup sakin sakin konuşmalısınız. Ya da birlikte destek almalısınız. Sadece sizin destek almanızın bir anlamı yok bence. turkuazz

demgül hanım yani sizin sıkıntınız aslında çocuğunuzun olması ile ilgili değil bu durumda.Başka bir bakış açısına ihtiyacınız var gibi duruyor.


Hayriyee

sakin kalmakta fayda var gerilmemeye calisin derim. belliki esiniz evde duzeni seviyor yemek falan. kvdenizi bi sekilde yollayip biz bi aileyiz deyin. siz yapin esiniz size guvensin karim gayet ustesinden geliyor desin benim nacizane fikrimCevaplamak için Üye ol