Oğlumun konuşması normalmi?

gulcinozden soruyor: 4

oğlum 22 aylık.yaklaşık 4 aydır çoğu kelimeyi söylüyor her geçen günde kelimeler ekleniyor.ancak bildiği iki kelimeyi hiç bi araba getirip konuşmuyor.mesela baba ve araba diyebiliyor ama babasının arabasını görünce işaret edip ''baba'' diyor.dediğim gibi gün geçtikçe yeni kelimeler öğreniyor ama 2 kelime konuşmaya hiç yatkın değil.
22 ay için normal mi bilemiyorum.yakınımızda aynı ayda bi erkek çocuğu var,çok az kelime söylüyor.birde kız çocuğu var baya cümle kuruyor.kıyas yapmak istemiyorum ama düşündürüyor beni.

Bu soruyu cevapla


4 Cevapaakin

her çocuk farklıdır. gelişimleri de farklıdır. 22 aylık bir çocuğun cümle kurması da kurmaması da normal bence.  zaten her gün gelişiyor demişsiniz. endişe edilecek bir durum yok gibi.


sunny

çevremde erkek çocuklar genelde geç konuşuyor. çok tv izletilen çocuklar da geç konuşuyor. çocuğa bakan kişi onunla konuşmuyorsa da geç konuşuyor, anne babası geç konuşmuşsa geç konuşuyor vs.. birçok etkene bağlı aslında bu. kreşe vermeyi hiç düşündünüz mü aşabilmek için ?


mimicha

ogum suan 28 aylik .. 24 aya kadar bir cok kelime biliyordu ama bi kac kisa cumleden baska cumle kuramiyordu onlarda eksik ve hataliydi .. 24. ayinda birden konusmasi gelisti, bence belirli bi vakti var acele etmemek gerekiyor hele helede cevredeki cocuklarla asla kiyaslamamak gerekiyor .. eltimin kizi  20. ayindan itibaren cok guzel ve duzgun cumleler kuruyordu suan 3 yasinda ama 5,6 yasindaki bir cocuk kadar akici ve duzgun konusup cvp veriyor  her cocugun gelisimi farkli  .. o anlamiyor yada konusamiyor diye onunla konusmamazlik yapmayin .. bol bolkonusun hatta detayli detayli herseyi anlatin ve birlikte cocuk kitaplari okuyun cok faydasi oluyor ..Cevaplamak için Üye ol