4 aylık gündüz uykusu

KucukKadin soruyor: 10

Arkadaşlar bebeğim 4,5 aylık. Gündüz sadece 1.5 saat uyuyor. O da yarım saat ve 45 dk olmak üzere iki seans şeklinde. Normal midir?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


KucukKadin

Ferber yöntemini deneyen, başarılı olan arkaşlarımız var. Geçen hafta bize geldiler.  Onların oğulları büyük. O yüzden bize nelerle karşılaşacağımızı anlattılar. Sora konu uykuya geldi. Bu yöntemi adı ferber olmadan anlattı. Ben daha sonra netten araştırınca buldum. Dediğin gibi snme bende çok yufka yürekliyim. Nasıl olacak bilmiyorum ama deneyeceğim. Bugün deneyecektim. Ama emerken uyudu. En kısa sürede deneyeceğim. Olmadı Tracy Hogg diye de bir teyzecik var. Onu çok detaylı okuyamadım. Yatır- kaldır yöntemi diye bir şey var. Ama forumlarda dolaştım. Biri diyor, ferber diğeri tracy hogg, başka biri çıkıyor dr. sears diyor. Bence her çocuğa göre değişiyor bu yöntem. Her bebek ferber'i yemez bence. bakalım deneyip göreceğiz. Sılanurr kesinlikle yazacağım. Hatta şu anki ikilemi mi bile yazabilirim. 


alidenizzz

selamlar hepinize sizleri bulduğuma çok sevindim benim oğlum da 4 a buçuk aylık her akşam 8-9 arası uyuyor sabahları kurulmuş saat gibi 7 de uyanıyor öğlen 1 den 3 e kadar tekrar uyuyor daha sonra da akşam 5-6 gibi yarım saatlik bir uykusu var .düzenimiz bu şekilde .ben ferberi asla yapamayacaiğıma karar verdim araştırdığımda sonra tavsiyeler üzerine tracy hoggun kitabını aldım okudum yatır kaldır yöntemini (hatta dün bitti daha okumam) kendi kendine uyumasını öğrenmesini çok istiyorum oğlumun .ama sanki çok başarılı olcak bir yöntemmiş gibi gelmedi(bir de gece emzirmelerini kesmek gerk diyor ben onu yapmak istemiyorum henüz)  bi de kim west var onun kitabını okudum o da çocuğuyatağına yatırarak (sallamadan emzirmeden)pışpışlayarak elini tutarak uyutmayı öğretmekten bahsediyor sonra gün gün uzaklaşacaksın çocuğun yanından diyor hergün 1 adım mesafesinde daha uzak .ve 2 hafta sonra kapıyı çekip çıkacaksın odadan bebeğiniz kendi kendine uyuyacak diyor .hadi deneyelim bakalım dedim ne mmkün oğluşu daha yatağına koyarken basıyor çığlığı daha kucağımdan bırakamadım ki uyumayı öğreteyim:)))benim bildiklerim bu kadar ne yapmalı hangisine odaklanmalı bilmiyorum .dr sears ı bilmiyorum ama onu kaçırmışım bak :)genel olarak ne diyor acep 


dileksem

45 dakikadan az uyku felaket uykusuymus. yuh diyorum da baska sey demiyorum. allah askina kim uyduruyor bu terimleri. nereye gidiyoruz savasa filan mi? yoksa kitlik mi basladi? felaket uykusu nedir ya? lutfen yeni annelerin kafasini bu kadar karistirmayin. bugun 45 dakika uyur yarin uzun uyur. baska dert mi kalmadi.


fistikcik

@kucukkadın, Ferber ya da Tracy Hogg, hangi yöntemi seçerseniz seçin bunu Internetten, forumlardan okuduklarınıza dayanarak uygulamayın. Her iki yöntemin de kitabı var, biri Richard Ferber tarafından yazılmış, diğeri Tracy Hogg "Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler". Bu yöntemler "özetle" anlatıldığı kadar basit değiller, genellikle kapsamlı bir plan dahilinde yer alırlar. İkisi de öncelikle bir günlük program ve uyku rutini oluşturmayı öngörürler. Ancak Ferber yöntemi bebeği ağlarken yalnız bırakmaya dayandığı için pek çok uzman tarafından eleştirilir. Bebeğin güven duygusunu zedelediği ileri sürülmektedir. Tracy Hogg da bu yöntemi bu şekilde eleştirir, onun yönteminde bebek ağlarken yalnız bırakılmaz.
Lütfen bu kadar hassas bir konuda sadece forumlara dayanarak bir uygulamaya geçmeyin. Annelerin vakti dar, hele kitap okuyacak vakti neredeyse yok, ama madem Internetten araştırma için az da olsa vakit bulabiliyoruz, kitabın ilgili sayfalarını okumak için de bulabilmeliyiz.


alidenizzz

ben okudum aferin bana ama kendime bir yol bulamadım:)KucukKadin

fistikcik  dün bahsettiğim konu başlıklarıydı. Bir arkadaşımız ferber yöntemini yeni duymuş.Onun üzerine bende sadece benimde nereden duyduğumu anlatarak bana yakın geleni yazmıştım. Tracy Hogg hakkında zaten çok bir bilgim yoktu yukarıda dediğim gibii ta ki dün geceye kadar. Kesinlikle yöntemi detaylı bir şekilde okumadan uygulanmayacağı konusunda hem fikiriz. Katılıyorum.


KucukKadin

alidenizzz Dr Sears dışında Elizabeth Pantley ve Kim West 'in uyku sorunsalı hakkında metodları var. Belki biri senin için uygundur. Bir araştır istersen. Umarım en kısa zamanda metodumuzu buluruz. :)


alidenizzz

evet kim westi de okudum aslında en çok kafama yatan o sanırım bilmiyorum ki hergün yeni bişeyler deneyip düzeni bozmaktan da korkuyorummelekkokulu

Merhaba,

Benim de bebeğim bugün tam 4 aylık oldu. Kontrol için doktora gittiğimizde gündüz uykusu kaç saat olmalı diye sorduğumda 15 dakika bile yeterli demişti.Önemli olan bebişlerin huzurlu olması.Eğer mutluysa o uykucuklar yetmiştir. Felaket uykusu diye zırvalıklara lütfen inanmayın.Naçizane fikrim:) 

 Biz de ya memede ya da ev tipi ana kucağında sallayarak uyutuyoruz.Hatta bazen evin içinde gezinirken omzumuzda uyuyor:) o memnun ben de memnun. Kendi kendine uykuya dalması için bebeklerini ağlatan anneleri de gaddar buluyorum.Nasıl olsa öğrenecekler zamanı gelince...


babu

Soylediginiz zamanlar uyku dongusu zamanlari. Yani cocuklarin ya da belki hepimizin aslinda farketmeden uyanip tekrar uykuya daldigimiz zamanlar. Ama kendi kendine uykuya dalmayi bilmeyen cocuklar o hafif uyanma durumunda tekrar dalamadiklari icin bu sekilde kisa uyuyorlar. Bunun tek yolu kendi kendine uyumayi ogrenmesini saglamak. Sizin bebeginiz nasil bilmiyorum ama bu sekilde eksik uyuyan bebekler, daha huzursuz, istahsiz vb olabiliyor. Bir sure sonra anne icin de cok yorucu oluyor. 

Kendi kendine uyutmayi ogretmek icin yontemlerden birisi ferber. Ben cesitli sebeplerle deneyemedim ve benim oglumun uykusu da sizinki gibiydi. Duzgun ve uzun uyuyabilen bebeklerin annelerine ve bebeklerine bakinca bir daha cocugum olsa bir yolunu bulur ona kendi kendine uyumayi ogretirim diyorum. :)
Ferber'e baslayacaksaniz tek onerim gercekten iyi okumaniz ve cok kararli olarak ve ailenin diger fertlerinin de size destek olacagina emin olarak baslamaniz. Baslayip surekli vazgecerseniz ya da kararsizliginizi veya tedirginliginizi bebege hissettirirseniz olumlu sonuc alma ihtimaliniz cok dusuk. 
Iyi sanslar... Cevaplamak için Üye ol