kaçıncı haftaya kadar araba kullandınız?

Tunam10 soruyor: 10

Ben kullanabileceğimi düşünüyorum ama eşim ve ailem çok tedirgin oluyor. Siz ne zamana kadar arabayı kullandınız?

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


MineAda

Benim doktorum "direksiyon ile koltuk arasına sığıyorsan istediğin kadar kullan" demişti. Ben sezaryen doğum yaptım 2-3 hafta önce doğdu. O zamana kadar da kullandım.


Tunam10

bugün yalnız doktora gidecektim. eşimin ısrarı ile münübüse bindim. hoplaya zıplaya gittik.
bişey olur da "ben sana demiştim" olmasın diye açıkçası. ama bende anne rahat olduktan sonra son zamana kadar kullanabileceğini düşünüyorum.


Tunam10

peyibal ön koltuğa oturmuyormuydun?
Daha rahat olduğundan mı, güvenlik açısından mı?
ben de hep ön koltuğu tercih ediyorum. daha rahat geliyor.


Marlasinger

Oğlumda çalıştığım için ve işim sürekli yollarda olduğu için şehirlerarası hariç İstanbul içinde günde 100-150 km yol gidiyordum.Hamile emniyet kemerinden almıştım 32.haftada izne ayrılana kadar kullandım.
Kızımda çalışmadığım için kısa mesafe doğum yaptığım güne kadar kullandım.
Doktoruma sorduğumda kaza olasılığından dolayı kullanma demişti.32. haftadan sonra kısa mesafe izin vermişti.


tubayildiz

Ben de anne kendini Rahat hissettigi surece kiaitlaasin diyenlerdenim. Ancak doktorum 6. Aydan sonra trafikte dikkatli olmamiz gerektigini soylisti. sen dikkatli olsan bile arkadan carpabilirler darbe kanama yaratir hatta erken dogumu tetikler diye. Bir de benim donmedi o zaman daha tehlikeli, Ben trafikte sikisirsa diye istanbulda karaiya bile cok nadir esimle gectim. En guZeli guvendigin birinin seni goturmesi Ben sansliydim o acidan. Bir guzel kuruluyordum Arka koltuga.nisa06

36. haftaya kadar kullandım.en son geri manevralarda zorlandığım için bıraktım


Tunam10

bende geçen gün doktora gitmek için kullanmak durumunda kaldım. kısa mesafelerde kullanıyorum şimdilik. ama mümkün mertebe dikkat etmeye çalışıyorum.


tuba_b

Ne zamana kadar araba kullanağınız doktorunuza bağlıdır ancak araçta bulunduğunuz süre boyunca mutlaka emniyet kemeri kullanmalısınız; ancak araç emniyet kemerinin bel kemeri karın üzerinden geçmemeli ve yolculuk sırasında asla pozisyon değiştirmemeli. Aksi taktirde kemer karın üzerine baskı yaparak düşüklere sebep olabilmekte. Bu nedenle uzmanlar HAMİLE EMNİYET KEMERİ kullanılmasını önermekle birlikte, bazı ülkelerde yasal zorunluluk.  Hamile emniyet kemerini hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren kullanmanız önerilmektedir.

Hamile emniyet kemeri ile ilgili  bölümde detayları yazmıştım, ilgilenenler için.... yazıyı kopyalıyorum;


Hamile emniyet kemeri ile ilgili olarak;

 

Darbe anında kemer; anne karnına baskı yaparak bebeğe zarar verebilir. Anne adaylarının bebeklerini korumaları; aracın emniyet kemerini doğru konumlandırmaları için mutlaka “HAMİLE EMNİYET KEMERİ” kullanmaları gerekmektedir. Hamile emniyet kemeri; hamileliğin ilerleyen aylarında, karın büyüdükçe araç emniyet kemerini doğru konumlandırarak anne adaylarının araçta daha rahat oturmalarını sağlayarak seyahati konforlu hale getirecek ve yolculuk sırasında kemerin karnın üzerine kaymasını önleyecektir.

 

Hamile bir kadının kaza anında karnına gelen baskı 3 ile 5 ton arasındadır. Karnın üzerinden geçen emniyet kemeri kullanımı plesentaya ve fetüse direk baskı yapar. Hamile emniyet kemeri aracın kendi emniyet kemerini karnın altına yönlendirerek baskıyı pelvise verir. Böylece daha güvenli ve konforlu bir sürüş sağlar, bebeği korur. Hamile emniyet kemeri hamileliğin ikinci ayından itibaren kullanılmalıdır.

 

Kaza anında güvenilirliğini bilindik kuruluşlardan ECE-R16 belgesi alarak kanıtlamamış hamile emniyet kemerleri sizin için risk oluşturmaktadır. ECE-R16 belgesi olmayan ürünlerin kaza anında dikişlerinde ve kumaşında yırtılmalar meydana gelebileceği için ürün koruma fonksiyonunu yerine getiremez.

Ürün linki; http://www.joker.com.tr/urun.aspx?stkID=12305dnz81

doğumdan bi gün öncesine kadar arabamla gezdim. eşim kızıyodu. ama dinlemedim.hiç zorlanmadım çunku :)) doğuma giderkende (sezeryan) kullanmak ıstedım. ızın vermedı. :)


angelique

benim dr.um kendimi rahat hissettigim surece kullanabilecegimi soylemisti. ben son kontrolume arabayla gittim dogumdan once:) ama bir arkadasim 7 aylikken artik istese de o gobekle araba kullanamadigini soylemisti.Cevaplamak için Üye ol