Bebeğiniz gece ve gündüz aynı yatakta mı uyuyor?

sunkey soruyor: 10

Kızım şu anda gündüz sallanan sepetinde salonda, gece de bizim odamızda beşikte uyuyor.4  aya yaklaştığında odasındaki yatağa geçecek.(umarım itiraz etmeden :)) 1-2 hafta içinde sepete sığamayacak.O zaman ne yapacağımı bilmiyorum . Gece uykusunu ayırması için gündüz farklı bir  odadada uyusun gibi bir fikire sahibim.

Siz nasıl yapıyorsunuz, gece gündüz odasında yatakta mı uyutuyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


sehergil

bizimki sürekli bizim yatak odamızdaki park yatağında uyudu. Yaklaşık 7 aylıkken park yatakta tutunup ayağa kalkmaya başlamıştı. Yatak seviyesini alt kata indirmiştik. Sepet kullanmadık hiç.


sunkey

Sizinkiler iyiymiş :) Bizim kız sallanmadan uyumuyor şu an, uyuduğunda da derin dalmadığından sürekli sepeti sallıyoruz. Öyle yatır uyusun, oynarken uyusun gibi şahane şeyler hiç olmadı. Uyku eğitimi umarım iyi sonuç verir. O zaman da yine gün boyu bol bol uyuması gerektiğinden sorun mu olur diyorum işte gece gündüz aynı yatak. Sizde olmamış herhalde Sehergil.


ipekkusgoz

Yatağın dışında bir yerde uyutmadım.Ya kendi yatağında ya da bizim yatakta.Gece gündüz ayrımını oluşturduğunuz ya da oluşturacağınız rutinlerden, ışıktan&karanlıktan, sesten&sessizlikten anlayabilirler.İlla yatak ya da oda değişikliği zorunda değilsiniz diye düşünüyorum. Sizin aylarda hatta bir yaşını geçene kadar hep kendi yatağında uyudu hem gece hem gündüz uykularını.


asyaperi

benım kıızımda dogdugundan berı oglen uykusunu salonda yer yatagında yapar 17 aya kadar gece uykusunuda bzımodadakı besıkte yaptı 17 ayda odasına gectı ben hıc bır uyku egıtımı vermedım bu arada suan 22 aylık hala gunduz uykusunu salonda yer yatagında yapıyor gecede odasında uyuyor bır sorun yasamadım yanı bu durumdan


CokBilmis

Sallanarak uyuyorsa, gündüz uykuları için bebek hamağı alabilirsiniz.

Benim kızım 21. ayına kadar gündüz uykularını hamağında uyudu.

http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2012/02/bebegi-uyutmann-en-kolay-yolu-nedir.htmlnuriye_

bebegim gündüz benim yatagımda gece kendi yatagında sabaha karsı benimle uyuyor.biraz karışık ama hasta iken alıştı bıraktırmaya çalışıyorum bakalım.


drusella

Ben de ilerde yatağını yadırgamaması için benzer şekilde yatırıyorum. Gün içerisinde kendi odasında karyolasında (perdeler açık ve etrafta ses oluyor) ya da hamakta, geceleri bizim yatak odasında park yatağında yatıyor. Sanırım bu sayede anneanneye ya da babaanneye gittiği zaman geceleri uyumakta zorluk çekmiyor. 

Odasını ayırma konusunda ben çok kararsızım. Nurtide çok tartışılmış bu konu, bakalım biz nasıl yapacağız. Kızımın anne-baba güveni, şefkati, kokusu içerisinde uyumasını istiyorum bir taraftan, diğer yandan çocuğumun gelişimi aşısından ayrılık korkusu yaşamaya başlamadan kendi odasına alışsın istiyorum. Ama odalarımız çok uzak ve eşim şimdilik kameralı telsize sıcak bakmıyor. Günler geçtikçe de onun odasını ayırmakta ben isteksizleşiyorum. 

Size iyi şanslar :)


sunkey

ben de kararsizdim aslinda ayirma konusunda ama sonra iyice zorlasacak. bir de sallamadan uyumayi becersin cok istiyorum zira su an once kucakta sallanarak sakinlesmeden besigine-sepetine yatirip sallamamiza izin vermiyor. su an 5.5 kg kendisi , duzen oturtmazsam hem bakici hem biz zorlanacagiz. gunduz zor uyudugundan kizcagizin kollari kopuyor .yani oda ayirma ve uyku egitimi calismalari yakin :)gulenozel

Tüm cevapları okumadım, emir gündüz salonda yer yatağında gece de bizim yatağımızda yatıyor, biz onunla beraber yatmayı tercih ettik, benim takip etmeyi uygun buldugum uzman (Dr. Sears) beraber yatmanın avantajları konusunda baya bir bağımsız araştırma sunuyor. Konusu insan davranışları olan diğer sosyal bilimler gibi aslında bebeklere ilgili bilgilerimizde deneklere dayanıyor, yani bir araştırmacı dünyadaki tüm bebekler ile araştırma yapamayacağından kendi denek grubundan aldığı sonucu bize bildiriyor, ornegin 5000 cocuk üzerinde yapılan araştırmalarda erken yasta oda ayırmanın faydaları sonucu çıkarken başka bir araştırmacı başka 5000 bebekle beraber uyumanın daha faydalı olduğu sonucunu çıkarabiliyor. Aslında ideali aile olarak bebek siz ve eşiniz için en uygun yöntemi bulmanız.

Kucakta sallamaya gelince, benim oğlum da 6 aylık ve 9,5 kilo civarı, gecen haftaya kadar kucakta dolaştırilmak istiyordu...inanılmaz zordu ama bu hafta o huyunda vazgeçti şimdi yeni bir yol arayisindayiz:) bakıcı ile bulucaz bisiler.


sunkey

searsi okumadim ama attachment parenting bana col yakin gelmedi arastirdigim kadariyla.su ana kadar hep gudusel hareket ettim , elbette bu arada okuyorum bana yakin gelen aneta s. oldu aciklamalariyla. henuz uyku duzeni ile ilgili bir sey okumadim onun yazdigi hatta var mi bilmiyorum. tracy yontemi denemeyi planliyorum umarim yeterince sebatli olabilirim :)Cevaplamak için Üye ol