bebek giysilerinizi ne zamandan sonra normal deterjanla yıkamaya başladınız?

cankush soruyor: 10

merhaba,

bebeklerinizin kıyafetlerini ne zamandan sonra normal deterjanla yıkamaya başladınız? ben şu an ön yıkamalı programda önce ariel ve kosla, ikinci yıkmasındaysa hacı şakir granülle yıkıyorum. iyice durulandıktan sonra sorun olmayacağını düşünüyorum. ne dersiniz?

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


bernaayan

Merhaba;
Aslında tamamen bebeğinizin teninin hassaslığı ile de ilgili bir konu.Mesela bizim oldukça hassas ve kuru bir cildimiz var ve 2 yaşına girecek olmamıza rağmen ben halen bebeğimin çamaşırlarını dalin in sıvı deterjanı ve yumuşatıcısı ile ayrı yıkıyorum.Eğer cilt problemi yaşamadığınız bir bebeğiniz varsa çamaşırlarını erkende sizinkiler ile birlikte yıkamaya başlayabilirsiniz ama,genelde doktorlar 2 yaşına kadar ayrı yıkamayı öneriyor sanırım


guven

Dalin'in bebek yumuşatıcısında da böyle bir sorun var mı acaba, bilgisi olan var mı?


Serpilin_CemreSi

ben de ilk doğduğunda hacı şakir sabun tozu aldım ama çamaşırlarda leke leke kaldı erimedi sanırım makinada.sonra dalinin sıvı deterjanını aldım o da lekeleri çıkarmıyo.sonra nurti annelerinin tavsiyesi üzerine roxy ye başladım ve hala roxy kullanıyorum çok memnunum.sanırım uzun bi süre onunla yıkıcam değiştirmeyi düşünmüyorum.hatta kendi çamaşırlarımızı da artık onunla yıkamayı düşünüyorum.


skisac

Bulduğum bir bilgi, çocuklarımızın kullandığı kıyafet  ve malzemeleri yıkarken karbonat eklememiz daha sağlıklı olacak gibi görünüyor.

1- Bebeğinin elbiselerinde kimyasal madde artığı bırakmamak için, kullandığınız bebek çamaşır sabununun içine yarım su bardağı karbonat koyun. Bebeğinizin çamaşırlarını böyle yıkayın.

2- Bebeğinizin biberon şişesini temizlemenin en doğal yolu biberonu ılık su ile doldurup içine 1 çorba kaşığı karbonat koyun ve şişeyi çalkalayın. Biberon başlığı ve kapağını temizlemek içinse, derin bir kaba 2.5 su bardağı kaynamış soğutulmuş su ve 4 çorba kaşığı karbonat ekleyin biberonun üst aparatını bu suda bir gece bekletin.

3- Bebeğinizin tarak ve fırçalarını 1 çay kaşığı karbonat koyulmuş 1 bardak suda temizleyebilirsiniz.

4- Bebekli bir evde, halıları temizlemenin en sağlıklı yolu. Halıya karbonat serpek ve bir müddet beklettikten sonra kuru elektrikli süpürgeyle süpürmektir.

5- Araba koltukları ve salon koltuklarındaki kötü kokuların giderilmesi için koltuklara karbonat serpin 15 dakika bekletip elektrikli süpürge ile temizleyin.

6- Bebeklerinizin oyuncaklarını, karbonat ile temizleyebilirsiniz.


mmeral

bu kimyasal mevzusundan içim daralıyordu. böyle alternatif doğal yöntemler duymak çok sevindiriyor beni. ben biberon ve sulukları sıvı arapsabunu veya beyaz sabunla yıkıyordum. karbonat fikrini denicem bakalım :) teşekkürler.CokBilmis

Hassas ciltten bahsedilmişken: Bizim tecrübemiz tam tersi yönde.

Kızımın da cildi kuru. Dermotit denen kuruluklar var doğduğundan beri (babasında da var) ve çok hassas. Pekçok doktora gittik. Granül sabunla yıkııyorduk çamaşırları (kendimizinkileri organik deterjanla yıkarım).

EN son bilinen bir cilt doktoru olan Prof. Dr. Orhan Baransü'ye gittik: "Granüller iyi durulanmaz, çamaşıra yapışır, bebeğin cildini kurutur. Çamaşır makinesi için tasarlanmış deterjanlar, çamaşır makinesinde daha iyi sonuç verir. Ben diğer hastalarımda da yıllardır bunu gördüm. Bebeklerde granül sabun kullanılmasını önermiyorum. Kendi çamaşırlarınızla birlikte yıkayın" dedi.

Kendi çamaşırlarımızla yıkamaya başladım 18. ayından bu yana. Büyüdüğü için mi azaldı, yoksa granül sabunu bırakmanın mı etkisi oldu bilmiyorum ama cilt kurulukları çok çok azaldı.


guliz

ben de toz ve granül deterjanlar için aynı şeyi düşünüyorum. erimiyor gibi geliyor. organik sıvı deterjan kullanıyorum uzun zamandır.


revve

2 yaşına kadar dalin'le yıkadım..2 yaşından sonra kendi kullandığımız detarjanla yıkıyorum..Onun çamaşırlarını ayrı yıkıyorum...Birde muhakkak tüm çamaşırlarını ütülüyorum...mugmela

15 ayda artik sabun ve sivi bebek deterjanini biraktim. omo baby aldim arada sivi deterjan da kullaniyorum. ama yumusatici yok  . utu devam. onluk takmiyorlar kiyafetler berbat artik sabun yetmiyor.


emrekerem

hiç bir zaman normal deterjana geçmedim.organik ürün kullanıyorum.tüm aile içn biz de çocuklarımız kadar değerliyiz.Cevaplamak için Üye ol