Sıbyan okulları ne olacak??

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ema_emine

Resmi olmayan yerler varsa elbette şikayet edilmeli.


burcuirmak

Önce 4+4+4, sonra kuran kurslarındaki yaş sınırı kaldırıldı, sonra Diyanet işleri'nin ''Okul öncesi din eğitimi'' adı altında başlattığı proje ile subyan mektepleri bir bir hayata geçmeye başladı. Özellikle büyükşehirlerin daha kırsal bölgeleri diyebileceğimiz (oralarda yaşayan insanların çeşitli zaaf ve mecburiyetlerinden faydalanarak) yerlerde bir bir açılmaya devam ediyorlar. Aslına bakarsanız bu okullar kaçak yani resmi değil. Fakat devlet-diyanet el ele hareket ettiğinden (açıkça bunu beyan da ettiklerinden) şikayet etseniz bile karşılığını bulamayabilirsiniz. Dolayısıyla en başta bu projeye eğitimde gericileşme olarak bakıp belki de karşı durmamız gerekenin bu olduğunu bilmeliyiz. Ama bu demek değildir ki şikayet etmeyelim, varsa çevrenizde böyle yerler ya da bildiğiniz bildirebilirsiniz.


yavrumveben

şimdi bu işlerin azda olsa içinde olsa (5 yıl) biri olarak anlattığınız sizin hayal ürünleriniz. gitmemiş görmemiş ve gidenlerden bir aktarım almadığınız halde (((((( bir sürü erkek çocuk, daha 5 yaşında türban taktırılmış kız çocukları var. 4-6 yaş arası çocukları dini eğitim ile boğarak kalıcı zarar veriyorlar. 

Soyut öğrenme yetisi gelişmemiş bu çocuklara baskı ve zorlama altında, tam da oyun oynayacakları zamanda, bunu yapmak çocuk istismarına girer. 
Sınıflarındaki fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla, duvarları bomboş sınıflarda, yok denilecek kadar az oyuncakla sadece korkutarak ve dini konular ezberletilerek dayatmalarla çocukları bir kalıba sokmaya çalışmak çocukların üstünde kalıcı ve yaralayıcı bir iz bırakacağından eminim. 
Hatta öğrenmeyi yanlış öğrendikleri için bundan sonra diğer alanlarda başarısız olacaklarını daha da önemlisi ilim ve fenden önce sadece dinin geldiğini söyleyerek normal çocuklar için de tehdit oluşturacağını düşünüyorum. 
Çünkü bu çocuklar ileride, büyüdüklerinde, birer yetişkin olacak sizin çocuklarınız büyüdüğünde de onların özgür yaşamalarını ve hatta dini yaşam prensiplerini )))))


yavrumveben

bu tür fikirleri nasıl bu kadar net yazdınız anlamadım gördünüzmü eğitimlerini yada giden birinden dinlediniz mi? anladığım kadarıyla hayır peki nasıl bu kadar emin konuştunuz ilk olarak at gözlüklerini çıkaralım ben bu işe vakti zamanında gönlümü vermiş bir eğitimci olarak oraların nasıl olduğunu anlatayım oralarda esas temel sevgi üzerinie kuruludur.. mesela bugün ders hayvan hakları bununla ilgili peygamber efendimizin bizatihi yaşadığı olaylar hikayeleştirilir üzerine hadislerle süslenir ve drama yapılır bundan sonra çocuk ne kedi kovalar ne kuş taşlar.. asla korku ile eğitim verilmez bunu en cahil insan bile günümüzde anlamıştır ..o sıbyan mektepleri % 90 izinli ruhsatlı yerlerdir denetlenir orada görev alan öğretmen din dersi için sınıfta çocuk gelişimi öğretmen mutlaka olur din dersi öğretmeni ilahiyat mezunu pedegojik formasyon almış kişiler yada çocuk gelişim sertifikası almış kişilerdir tüüü kakalık bir durum yoktur yani..... şimdi taklit edilen Avrupa sistemindede mevcut olan eğitim aslında budur yemekte tanrıya şükür kilise ziyaretleri düzenli vs vs..

 

ha bu işi para için yapan vs yok mudur vardır ama tutupta bynların hepsi taşa tutulamaz varsa şiddetin olduğu yer yerler zaten kapansın allah muhafaza kim ister küçücük yavrusu kinle dolsun oraya gönderen insanlarda hiç olmasa bir kaçında sizin zihninize binaen diyorum hiç farketmiyorlar mı yavrusunda şiddet eğilimi artıyor beyni yıkanıyor yine sizin tabirle nefretten besleniyor farketmez mi....kimse bu hayatta çocuğu kötü olsun istemez o yüzden şu kaba saba tarifleriniz için bi kaç adım geri atın.. sonra bu işi layıkıyla yapan insanların haklarına girip kendi bilmemezliğiniz üzerinden onları karalamayın.. dediğim gibi sizin anlattığınız gibi bi yerler varsa sizden önce ben şikayet ederim ki yavrucuklar dinden soğumasın..  bu arada eğitim anne karnında başlar bu yaşta bu çocuklar tabiki anne baba rızasıyla din eğitimi alacak yaşamış görmüş bir kişi olarak  canınızı bu kadar sıkmayın vah vahlık tüh tühlük bir durum yokk... siz istemiyorsanız göndermezsiniz gönderene karışma yetkisi kendinizde göremezsinz

 

oralarla ilgili varsa sorunuz cevaplayabilirim


yavrumveben

sizin yazdığınızı alıntı olarak kullandım o yazılanlara neye dayanarak yazdınız diye bu ilk sorunuz.. ayrıyeten belirttim ki varsa siddete meyleden yada yanlış ahlaki ölçüler kullanan yerler ilk ben şikayet ederim ki dine zarar gelmesin diye. belirttim ... ben bu işi yaklaşık 10 yıl önce yaptım şuandeğil şimdi evimde  yavrucuklarıma ahlaki gelişim olarak birikimimi aktarıyorum.. yine belirttiğim gibi denetlenen meb e bağlı olan  sıbyan mekteplerinde çalışan kişiler ilahiyat mezunu pedegojik formasyon alan yada çocuk gelişim sertifikası bulunan kişi,lerdir yani herkes alınmaz burası anlaşıldı umarım... dinde doğruya özendirilmeyen hangi nokta var sizde bana bunu izah ederseniz sevinirim doğruya özendirelim demişsiniz ya ..

 

ve ayrıyeten tekrar ediyorum benim bildiğim gördüğüö sıbyan mekteplerinde  sevgi esastır nefrete ayrımcılığa yer yoktur  çocuk sizin gönderdiğiniz kreşte aldığı eğitim ne ise sadece üzerine sevgi temalı ahlaki gelişim motifleri yerleştirilir..

elbet bunu para maksatlı yapabilien vardır allaualem  varsa o dedikleriniz başta ben karsı çıkarım dediğimi inşallah anlatabildim


yavrumveben

ayrıca herkes bir kere okuyunca anlıyor dediniz lakin bazı şeyleri bana sorularınızla iki kez yazdırdınız :)


gulsah_ata_mete

Yavrumveben, dini egitim veren butun okullari kayirmak amaciyla yaziniza baslamissiniz. 'Oralarda sevgi var, dini egitim alan cocuk kedi kovalamaz' vs. gibi genellemeler yapmissiniz. Dini egitim veren sozkonusu okulda siddetin oldugu acikca goruldugune gore, at gozluklerini cikarmasi gereken sizsiniz.

Din adi altinda yapilan her sey dogrudur bir sey yok ne yazik ki..

Yemege dua ederek baslamakla, dini egitim vermek ayni sey degil. Ayrica da din sadece bu gibi egitim kurumlarinin tekelinde bisey degil.

Cocuklara 3 yasinda carpim tablosunun ogretilmemesiyle, hemen hemen ayni sebeplerden, 3 yasinda cocuga dini egitim verilmemesi gerektigine inaniyorum.

Kaldi ki boylesine resmi denetimden uzak ve illegal okullarda hic olacak bir is degil.Cevaplamak için Üye ol