omzumdan başka bir yerde uyumaz oldu :(

kevser_cinar soruyor: 10

ilk dört ay hiç bir özel çaba sarfetmediğim halde kendi kendine yatırdığım her yerde uyuyabilen bir bebeğim vardı. benden mutlusu da yoktu tabi. ama erken sevinmişim sanırım. bu ay omzumdan başka bir yerde uyumaz oldu :( uykusu gelince yatağa bırakırdım ve uyurdu. ama şimdi uyumadan yatağa yatarsa çığlık çığlığa ağlıyor :( illaki omzuma gelecek, kafasını çenemin altına gömecek öyle uyuyacak. sallanma vs. istemiyor, hoş istese de yapmam zaten. tracy hogg dan yöntemleri deneyim diyorum ama ek gıda alıştırma sürecindeyiz, odasını ayırdık, şu anun uygun bir zaman olmadığını düşünüyorum. gerçi tam anlamıyla karar verebilmiş değilim. eşim diyor; bırak omzunda uyusun, demek ki ihtiyacı var. ben de öyle düşünüyordum ama dün gece fikirlerimi değiştirdi. yarım saatte bir uyandı ve her uyandığında da omzuma almadan tekrar uykuya dalmadı. ne yapayım ben şimdi? fikirlerinize ihtiyacım var... 

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


ema

Oğlum gece uyandığında eğer omuzuma almazsam asla uyumuyor ilk başlarda uyurken uyanıyordu gazı oluyor diye omuzuma alıp gazını çıkartıyor sonra tekrar yatırıyordum uyuyordu şimdi ise alışkanlık haline geldi gündüz bile illa omuzuma gelicek bir sarılıcak şikayetçi değilim bu durumdan ama boyun fıtığı olmama az kaldı geçen kulak altımda şiş belirdi lenf bezi iltihaplanmasıymış dra oğlumun orda durmasından kaynaklanır mı dedim evet olabilir dedi şimdi ara sırada gene şişiyor lenf bezlerim dikkat etmeye çalşıyorum ama ne mümkün oğlum bide 11 kilo:)))


kevser_cinar

ema çok geçmiş olsun. 

aslında benim de durumdan bir şikayetim yok, kokusunu her an yanımda hissetmek, benimle uyuması bunlar hoş duygular ama bu durum bebeğimin kişisel gelişimi için iyi olmayabilir diye düşünüyorum. yoksa ben onu bir ömür omzumda uyutmaya razıyım :) kendine kendine uyuması onun gelişimi, hayata hazırlanması için iyi olur diye düşünüyorum.
Allah kolaylık versin hepimize... 


ema

Tşk ederim .Haklısın bende senin gibi düşünüyorum ama bazen düşündüklerimizle yapabildiklerimiz aynı olmuyor.Ayrılma kaygılarımı yaşıyor sizinki acaba benimki alışkanlıkta.


kevser_cinar

ayrılma kaygısı olduğunu sanmıyorum. bu ayın başından beri böyle:( oysa odasını daha yeni ayırdık, 3 gün oldu. ilk iki gün hiç sorunsuz sadece emmeye uyanarak uyumuştu. 


ema

Çocuklar en azından benimki öyle huyları zaman zaman değişiyor ama bence daha fazla alışkanlık yapmadan eski düzenine dönmeyi deneyin yanından uyuma fırsatınız varsa öyle uyuyun sizin bebiş kendi kendine uyumayı biliyor bu konuda sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum.Eğer bunu iyice alışkanlık haline getirirse kaliteli uyumasınada engel olacak sürekli orda olmak isteyecek.Aynı memede uyuma isteği gibi bu kendini orda güvende hissediyor.CokBilmis

Bebeğin kişisel gelişimi ile uyutma yönteminin bir alakası olduğunu sanmıyorum.

Ama emin olun 5 aylık çocuğu omuzda uyutmak bir zevkken, 25 aylık çocuğu uyutmak aynı zevki vermez. Arkadaşımın oğlu 33 aylık 18 kilo ve hala omuzda uyuyor. İnsanın bir dayanma kapasitesi var. Bel ağrısı, sırt ağrısı bir süre sonra isyan noktasına getiriyor anne ve babayı. Şimdi "Bırak omzunda uyusun" diyen eşiniz bir 5-6 ay sonra "Dana kadar herif oldu, yatır kendi kendine uyusun" demeye başlayacak. Oysa o dönemde uyuma şeklini değiştirmek çok daha zor olacak.

Omzununzda uyutmayı seviyorsanız, gündüzleri omzunuzda uyutun. Çocuklar gündüz ve gece uykusu arasında ayrım yapabiliyorlar.

Gece uykusunda ise kendi kendine uyumayı öğretmeniz oğlunuzun yararına olacaktır. Yarım saatte bir uyanarak yeterlki fiziksel gelişimi sağlayamaz. Tüm gece deliksiz uyuması lazım ki büyüme hormonu yeteri kadar salgılanabilsin.

Ayrıca bence eğitim için uygun bir aydasınız. İlk 3 ay zaten onlar kendilerinin farkında değiller. 4. ayda akıllanmaya başlıyorlar. 5. ayda hem size çok fazla karşı koyamaz hem de yeni bir alışkanlığı daha kolay kabullenir.


kevser_cinar

cokbilmis yanlış anlaşıldım sanırım. ben bu durumdan hoşnut değilim, aksine rahatsızım. duygusal bakınca hoş görünüyor ama mantıklı bakınca değil demek istedim. 

ben bebeğimin kişisel gelişimi ile her şeyinin alakalı olduğuna inanıyorum, uyku düzeni ve şekli de buna dahil. 
ayrıca bebeğim de kendi kendine uyuyabilen bir bebekti. bunu şuan yaşıyor olmamla alakalı fikirlerinizi almak istedim sadece... 
en başta da söylediğim gibi; gerekirse kendi kendine uyuma eğitimini verebilirim ama ek gıdaya alışma sürecindeyiz ve tracy hogg bu süreçte eğitimi uygun bulmuyor. 
tereddütlerim bu sebeplerdendir. umarım anlatabilmişimdir... 


CokBilmis

Söylediğiniz anlamda haklısınız. Elbette uykuya dalma şekli, uyku düzenini getirir ve uyku düzeni de kişisel gelişimi şekillendirir.

Benim kastettiğim şuydu: Hani bebeği ayrı yatırırsan anne kokusun hasret büyür, ergenlik çağında intikam alır. Yok kucağında sallarsan bağımlı kişilik geliştirir filan diyorlar ya? Onları pek gerçekçi bulmuyorum. Sonuç olarak kişilik gelişiminde sadece uykuya dalma şekli tek etken değil ki? Siz de kucağınızda uyuttuğunuz için "bağımlı karakter olur mu" filan diye düşünüp üzülüyorsunuz sanmıştım da...

Henüz 5 aylık oğlunu gördüpğüm kadarıyla. Ve ek gıdaya alışma süreci bilmiyorum her bebekte farklı mıdır ama bizde en az 2-3 ay sürmüştü ki kızım iştahlı ve ek gıdaya geçmeye hevesli bir bebekti.

Tercih sizin tabii. Ben olsam ufaktan ufaktan başlardım.kevser_cinar

şimdi birbirimizi daha doğru anladık :) 


asyaperi

cınar eylul sen aslında bana gore zaten sorunun cevaını yazmıssın 3 gun oldu odasını ayırdık ıkı gun ıyıdı sımdı sureklı uyanıyor ve omzumu ıstıyor dha once 5 ay kendı kendı kendıne uyumus cocuk ve odasını ayırdıgının 3 gunu sorun baslamıs bence sorun ayrı oda da olması bu tabıkı sızın tercıhınız ama eger sızle aynı odada ayrı yatakta kendı basına uyuyabılıyorsa ayrı oda ıcın zorlamayın derım yada bır deneyın en azından tekrar odanıza alın bır ıkı gun bekleyın aynı sey devam edecekmı bana sorarsanız etmıcek bebegınız suan sızın odada olmadıgınızın farkında kendını guvende hıssetmek ıcın omzunuzda uyuyor bıraktıgınız anda uyanıyor ben acıkcası bır bebegın uyuma seklının kısısel gelısımını bozacagına katılmıyorum kızım 15 aylık kucagımda yuzu bana donuk bacakları ayrık basın gogsume koyarak uyuyor uykuya dalması 10 dk en fazla aynı odada ayrı yatakta yatıyor ve sabah kdr mısıl mısıl uyuyor gayet mutlu sosyal bır bebek aynı sorunu 6 ayda odasını ayırdıgımda bnde yasadım sabaha kdr mekık dokudum tam 15 gun sonunda vazgectım aldım odama bence zamanı gelınce kızım kendı odasında yatacak acıkcası bnmle aynı odada yatması ayrı yatakta oldugu surece benı de esımıde rahatsız etmıyor tabıkı karar sızınCevaplamak için Üye ol