Kemik suyu faydalı mı

ediul soruyor: 10

Arkadaşlar Merhaba;

Kemiksuyu sizce faydalı mı..kullanan memnun olan anneler var mı? değişik dr fikirleri var..çorbalara yemeklere katıyor musunuz? yaraları neler yada faydasızsa neden?

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


GulcanDeniz

Lezzet katma gibi bir faydasını bir kenara koyarsak (ki az buz bir fayda değildir);

protein, vitaminlerin aksine suya geçen bir şey değil. Dolayısıyla et suyu ya da kemik suyundansa, etin kendisi yenmeli.

Ama kendi yaptığım bir şeyi paylaşayım:

Kuzu inciği eti ve kemiğiyle haşlıyorum. Piştikten sonra, kemiklerini ayırıp, eti suyuyla birlikte blenderden geçiriyorum. Ardından buz kalıplarına döküp soğuyunca buzluğa atıyorum. Donduktan sonra poşete dolduruyorum.

Küp küp doğal et tabletlerim oluyor böylece.

Çorbaya, pilava sebze yemekleri katıyorum. Hem lezzet veriyor, hem de faydalı oluyor işte:)


GulcanDeniz

Ha, bu arada, zararıyla ilgili bir bilgiye hiç rastlamadım.


dincelay

sanırım bazı insanlar nasılsa kemik suyu yediriyoruz diye düşünüp, et yedirmiyorlar. Bu nedenle yeterli protein ve demir alamama durumu ortaya çıkıyor. Bir de kemik suyu oldukça yağlı, lezzeti de oradan geliyor sanırım. tek başına kullanılırsa dokunuyor. ishal fln yapıyor çocuklarda. Et yerine diye düşünmeden kullanılabilir. Ama 7-8 aylık bebeğin çorbasına zaten et konuyor, o nedenle lezzet versin diye bir de kemik suyu koymak gereksiz. Ama mesela domatesli şehriye çorbası yapacaksınız bebeğe, içine 1-2 yemek kaşığı kemik suyu konulabilir.  


dilammm

 Bize doktorumuz kemik suyu ile birlikte haşlanmış sebze sularını dondurarak (gulcandeniz in yaptığı şekilde) küp küp çorba ve yemeklerine koyabileceğimizi söylemişti bir aralar. Çok güzel tat katıyor, bu şekliyle de faydalı olduğunu düşünüyorum hem de.


ipegim

ben sevmediğim için merak ediyorum yorumları zaten. Yemeklerimiz genelde ortak birkaç kere denedim ama yok olcak gibi değil..Gerçekten yiyemiyorum içine konulan hiçbirşeyi o yüzden herkes bebeğine yedirince çevremde, ben de çok mu şey kaybediyoruz acaba diye merak ediyorum.ketrin

zaten zararından bahsedeni bende duymadım. yararıda, zararıda yok demişti doktor. ama eti haftada mutlaka 3 defa tüketmeli demişti. Ama lezzet meselesine gelince bu hem bir alışkanlık, hemde damak zevkiyle ilgili. ben asla et suyuna pilavı yemem mesela. kızımada birkaç denedim kustu ama normal olanı gayet güzel yiyor. ama lezzetinden hoşlanan minikler afiyetler yesin tabiiki ne güzel. Eti ne kadar tüketeceği bile çocuktan çocuğa değişir ve her doktorda gördüğü çocuğa göre yorum yapar. benim kızımda ürik asit atılımı fazlaydı eti haftada birle sınırlamıştık mesela... bunlar bizi aşar bence.


ipekkusgoz

merdane, söylemesi ayıp ben de mantının suyuna terbiyeli şehriye çorbası yapıyorum:)


emp

neye göre kime göre? güvenemiyorum artık. yılllarca yumurta yemeyin dediler. şimdi günde iki tane yemeli diyenler var. yumurta konusu muamma. tereyağı keza. ıspanak zaten tartışmaların ortasında kaldı.süt için faydalı, kemikler, kalsiyum..süt insanlar için değil, fermente, bıdı bıdı..patlıcanın besin değeri yok, boşuna yemeyin. damacana pis, su içmeyin..kemiğin kıkırdağı hücre yenileyici diye duymuştum bir zamanlar. yalan olabilir tabi.. içinizden gelen sesi dinleyin.nurus

şimdi internetten falan araştırmak istemiyorum.acaba faydası yok diyen arkadaşlar neye dayanarak dediklerini açıklayabilirler mi acaba? çok merak ettim cidden et veya kemik suyunun niye faydası olmadığını?doktor yada gıdacı bir arkadaş falan ??


sayna

gülcandeniz, bu şekilde ne kadar saklayabiliosun buzlukta?bi müddet sonra tadının değiştiğini söylüyr eşim. ben hiç yapmadım ama yapmak istiyorum da....Cevaplamak için Üye ol