Bebeğim parmağını emiyor:((

oct4 soruyor: 10

arkadaşlar bir kız bebeğim var 7 haftalık ve son 1,5 haftadır parmağını deli gibi emiyor şapur şupur bazen 2 parmağını bazen elini komple yicekmiş gibi emiyor..emzik vermeye çalışıyorum biraz uğraştan sonra anca alıyor emziği . parmağı incelme ve damak yapısını bozuyormuş parmak emme birde uzun yaşlara kadar gidiyormuş..acaba ne kadar zamana kadar müsade edeyim ne yapayım bilemedim...:((..  

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


CokBilmis

:)))) EN baştan öğreneceğiniz bebek bakmanın ilk kuralı: Siz hiçbir şeye "müsaade" edemezsiniz. O, canı ne isterse onu yapar. Baştan kabullenseniz iyi olur :)

Bu aylarda parmak emmesi çok normal. Hatta eme eme kıpkırmızı yara bile yapabilir.

O damak yapısındaki incelme filan 4 yaşında emen çocuklarda oluyor. İçiniz rahat olsun, bu aylarda çok normal parmağını emmesi.


gokalpileseyrialem

Merhaba;
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimle yazdığım bir blogum var.Bende bu konuya oldukça takılmış ve sonrasında benim gibi olabilecek anneleri düşünerek tecrübelerimi yazmıştım.
Sevgiler
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/11/bebeklerin-parmak-emme-ve-emzik.html


gulenozel

Bırakın emsin, hatta emziktense elini emsin diyen uzmanlar bile var. Oral donemde su an her şey ağza gidecek o Şapur şupur emerek ellerini kesfediyor aslında sonra ayak sonraysa bulduğu hersey. Emir 6 aylık oldu nerdeyse, artık ellerini ağza sokması azaldı mesela, yerde bulduklarını tercih ediyor su an:)


oct4

çook teşekkür ediyorum ,blogunuzu şimdi açtım gerçekten içimi rahatlattınız özellikle damak yapısının ilerki yaşlarda bozulcağını bilmek şu yaz gününde denize atlamak gibi birşey oldu bende:)))) bana etrafımdakiler öyle bir anlattı ki sanki şimdi olacakmış gibi oh neyse.. :))


deryakaya1978

merhaba benim kızım 27 aylık parmak emmeyi bırakalı 3 ay oldu yani tam 2 yaşında bıraktı.
Ama gelinde bana sorun nasıl bıraktığını:) 2 yaşına gelene kadar her resmimizde parmak emiyor. Artık sıkılmıştım bu durumdan doktorum normal demişti ama ilkokula gidenlerin bile bunu yaptığını duyunca harekete geçtim. Kendime 1 hafta sınır koydum bir hafta ona parmak emdirmeyecektim. uyku saatlerinde özellikle her parmağını eline aldığında elini aüzından çektim cok acımış yara olmuş uff olmuş diye diye ağlayarak uyutuyordum. Gece ve gündüz uyku saatlerimiz ağlayarak geçti ama 10. gününde başardım.:))asyasena

benim kızımda 2.ve 3.ayında parmağını emdi düzenli olarak emzik denedik almadı hele geceleri deli ediyordu şapur şupur ama vazgeçti şimdi 4.ayı tamamlamak üzere bu aralarda aline ne geçirirse ağzına götürüyor artık ben ona yön veremeyeceğimi anladım ve vazgeçtim o nezaman isterse ozaman vazgeçecek... birde kız kardeşimden tecrübeliyim parmağını emmemesi için baskı yaparsanız ileriki yaşlarda daha da cazip hale geliyor parmak emme kardeşim 23 yaşında ve vaz geçmedi geçmiyor bağımlı oldu resmen


neretva

Yok yere panik olmuşsunuz. Ben olsam parmağını emmese endişelenirdim. Hem böylece kendini sakinleştirmeyi öğreniyor. Mesela ileride uyurken yapacak, sakın karışmayın, böylece sakinleşip uyuyacak. Zaten oral dönemde şu anda, dünyayı ağzına götürecek ki tanısın. Bizimkinin ne baş parmağı beş parmağı ağzındaydı. Doktoru nasıl bıraktıracaksınız bakalım diyordu. Şu anda dişlerini kaşımak haricinde yapmıyor. Hiç karışmıyorum, yoksa inadına yapar.


deryakaya1978

ilk aylarda parmak emme sorun olmuyo fakat büyüdükçe dahada müptalası oluyor duru bırakalı 3 ay oldu ve hiç aklına gelmiyor yani zaman geçmeden önlem alınmalı bencefistikcik

Kesinlikle, parmağını emmese endişe etmeniz gerekirdi. Bu dönemde buna ihtiyacı var. Şimdi engel olursanız esas o zaman sürekli sürecek bir soruna sebebiyet verirsiniz. Bırakın emsin.


oct4

ilk çocuk olunca herşey her hareketi çok önemli oluyor:))ama etraftan öle yok damağı bozulur yok hiç bırakmaz aman aman diye şeyler duyunca bide internettende olumsuz şeyler duyunca böyle oluyor.. ama hiç bir şey tecrübe kadar önemli değildir belki benim kızımda kendini tanıdıgında bırakır şuan keşif döneminde ne de olsa:)) yorumlarınız için çook teşekkür ederimCevaplamak için Üye ol