çocuklar en erken ne zaman lens takabilir?

ozguranne soruyor: 10

9 yaşındaki kızımız spor yaparken gözlükle sıkıntı yaşıyor. Gözleri hipermetrop ve ileri derece astigmat. En erken ne zaman lens takabilir? Sizce takabilir mi? İnternette 12-16 yaşları gibi takabilir diyenler var. Lens takan çocuklarınız var mı? Tecrübelerinizi yazar mısınız? Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Ayliz

Merhaba,

Kontakt lens kullanmak isteyen çocuk ve gençlerin sorumluluk ve hijyen bilincinin ileri derecede olması gerekli. KL, gözünde en uzun sekiz saat süre ile kalabilir, hem takarken hem de çıkarırken el hijyenine çok dikkat etmesi gerekli, denize - havuza - duşa; kontakt lens ile girmemeli, değişim sürelerini aksatmamalı vb. Bir çok yetişkin KL kullanıcı bile bu durumlara dikkat etmeyip, ciddi ve bazen de kalıcı sorunlar yaşıyorlar. Tabii ki her çocuk, genç bir değil, kimi daha erken kimi daha geç bazı şeylerin önemini kavrıyor.

Son karar size, çocuğunuza ve doktorunuza göre şekillenecektir ama naçizane fikrim bu konuyu en az üç - dört sene daha ertelemeniz olacaktır. Kızınızın görme sorunu hipermetrop ve yüksek astigmatizma olduğundan; klasik yumuşak lens de kullanamaz. Toric lens reçete edilecektir ve bu tür kontakt lensi kullanmak, alışmak çok kolay olmuyor.

Gözlük kullanmanın da elbette zorlukları ve ciddi yaralama riskleri maalesef var bu sebeple; gözlük camlarının kırılmaya daha dirençli olan organik, trivex, polikarbonat gibi materyallerden seçilmesi, çerçevenin full rim tipinde olması (tam - kapalı çerçeve), sıkı bir gözlük askısı ile kullanılması daha sağlıklı olabilir.

Hangi spor dalıyla ilgileniyor, sakıncası yoksa yazabilir misiniz? Bazı spor dallarında; kırılmaya dirençli gözlük kullanmak daha faydalı olurken, bazılarında da KL daha fazla avantaj sağlıyor.


 


ozguranne

Merhaba detayli yanitiniz icin cok tesekkur ederim.

Snowboarding yapmaya basliyor. Kar gozlugunun icine normal gozlugu takarak kullanmayi deneyecek ama pratik olarak bunun iyi bir fikir olmadigini ogrendik. Iki gozluk ust uste cok iyi gozukmuyor. Bugulanma sorunu oluyormus. Eger duserse nasil olur bilemiyorum.

Lensi surekli kullanim olarak dusunmedik, gozlukle bir sikinti yok su anda. Ancak sadece snowboard yapacagi gunlerde taksa nasil olur diye dusunduk. 


Damla

Oğlumda da 1.5 astigmat çıktı ve gözlük kullanmaya başladı. Bizim için de çok iyi oldu bu soru. Acaba astigmatta ameliyat nasıl sonuç veriyor ve hangi yaştan itibaren yapılabiliyor? Şimdilik kendisi gözlük kullanmaktan memnun olsa da bilgim olsun istiyorum.


Ayliz

Merhaba Özgüranne,

Dilerseniz bir kez daha gözlük numarasını (göz bebekleri damla ile genişletildikten sonra) ölçtürün. Çocuklarda gözün uyum yapabilme kabiliyeti daha yüksek olduğundan; doğru numara ancak damla uygulandıktan yarım saat sonra yapılan ölçümle netleşir. Astigmatizması bu sefer daha düşük tespit edilirse; belki sadece hipermetropi derecesi olan bir kontakt lens kullanır. Numara yine benzer çıkarsa; sadece snowboard zamanı kullanacaksa; sizin refakatiniz altında bir sorun çıkmaz herhalde. Ama nihai karar doktor kontrolünden sonra verilebilir.

Damla Hanım,

Her operasyon sonrası komplikasyonlar gelişebilir (kimi komplikasyonlar kısa süre sonra, kimileri ise uzun vadede / yıllar sonra ortaya çıkıyor.) Lazerle numara düzeltme ameliyatları zaten estetik operasyonlar. Bir çok kişi anestezi altında yapılmadığından, lazer kullanıldığından bu işlemi ameliyattan saymıyor. Gözlük kullanmayı çocuklar bir kusur, hastalık, ayıp, utanılacak bir şey gibi algılıyorlar, bence çocuklarla bu konuda biraz konuşmak, daha renkli çerçeveler kullanmalarını teşvik etmek gerekir. Sadece, bir önceki cevabımda belirttiğim gözlük çerçevesi ve camları ile ilgili detaylara dikkat etmek gerekiyor (gözlük camları nedeniyle de maalesef kazalar ve kalıcı hasarlar meydana nadiren de olsa gelişebiliyor).

Numara sıfırlama ameliyatları için genellikle alt sınır olarak 18 yaş veriliyor ancak 25 yaşından önce çok sağlıklı değil, çünkü vücut gelişimi çok yavaşta olsa kızlarda 23, erkeklerde 25 yaşa kadar devam edebiliyor. İlla ki yaptırmak istiyorum diyenler bu tarz operasyonda yüzeyel ablasyon tipindeki (PRK - Lasek vb.) cerrahileri yöntemleri tercih ederlerse; korneal ektazi, keratokonus gibi rahatsızlıklar daha nadiren ortaya çıkabilir ancak bu yöntemde görmenin oturması üç ayı bulabiliyor. Çok yüksek numarası olan kişilerin ise; bu operasyonları hiç düşünmemesi daha doğru, sağlıklı olabilir.

Gözle ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşamış bir aile olduğumuz için; hangi ameliyat olursa olsun sağlık için gerekli ise elbette ama estetik nedenle düşünülüyorsa; çok ince elenip, sık dokunması gerekli bir konu. Bu tarz ameliyatlar öncesi ne kadar test yapılsa da; vücudun vereceği yanıtlar önceden tahmin edilemeyebiliniyor. Bir çok yaptıran kişi çok memnun, belki çoğunda da minicik de olsa komplikasyon görülmüyor. Genelikle yüz güldürücü operasyonlar. Zaten bu operasyonu düşünenler, en son kararı gerekli muayeneler sonrası doktorlarıyla birlikte karar vereceklerdir. Ben bu konuda otorite olan bir kişi değilim, sağlık sektöründen de değilim, sadece 0 risk varmış gibi düşünülmesi gereken bir operasyon olmadığını belirtmek istedim. Çünkü bir çok kişi, bu ameliyatı çok basit bir şeymiş gibi zannediyor.ozguranne

Merhaba yorumunuz için çok teşekkür ederim. Göz numarası her seferinde damlayla ölçülüyor. Çok küçük yaştan itibaren yüksek astigmat göz tembelliğiyle birlikte gidiyor, o nedenle düzenli olarak doktor kontrolünde. Bugüne kadar lens hiç gündemimizde olmadı. Şu anda yurt dışında yaşıyoruz, doktorumuz Türkiye'de. 

Sanırım bu şekilde devam edip, eğer gözlükle çok çok zorluk çıkarsa doktora gidip danışmayı düşüneceğiz. Çok teşekkürler tekrar :)
ayazlali

Ben universitedeyken lens kullandim, guya koca bir kadindim ama simdi bildiklerime bakarak iyi ki hala goruyorum diyorum :-/ usene usene o kadar yanlis kullaniyormusum ki :-( Ben olsam bu yasta lens kullandirmazdim. 

Ben uzun seneler yurtdisinda laboratuvarlarda calistim ve guvenlik gozluklerini hep normal gozlugun ustune taktim, evet rahat degil bu cozum, en sonunda numarali guvenlik gozlugu yaptirdim, memnundum (simdi laboratuvarda calismiyorum). Ayrica kosu icin gozu yandan kapatan numarali gunes gozlugu de yaptirdim. Bisiklet suren arkadaslarim gozluklerin icine numarali cami yapistirmak gibi birsey kullaniyorlardi (kendileri yapistirmiyorlardi tabi, gozlukcude yaptiriyorlardi). Su anki bildiklerimle asla gozumun icine saatler boyunca duracak birseyler sokmazdim. Ama belki de sadece snowboard kullanirken kullanmasi icin mantikli olabilir.

Yurtdisinda yasiyoruz demissiniz, Avrupa ya da Amerika'daysaniz orada mutlaka cocuklar icin gozluk cozumleri var, kayak ve snowboard sevilen sporlar orada.


Damla

Ben de çok teşekkür ederim bilgiler için.


Ayliz

Rica ederim.
ozguranne

Bu soruyu sormadan önce çeşitli spor mağazalarına ek olarak 3 tane sadece snow boarda özelleşmiş dükkanı gezdik. Gözlük üstüne takılacak şekilde bir gözlük de aldık. Bize zaten mağazadaki uzmanlar bu öneriyi getirdi. İki gözlük şeklikde kullanımlarla buğulanma olduğu için lens öneriyoruz dediler. 

Diğer sporlarda koşu ve bisiklet gibi normal gözlük kullanımı bir sorun olmadı. 


burcaksahin

Deniz dün Leyla ve benim için göz dr'una gittik. İleride, 10-11 yaşından itibaren "istersek" Leyla'nın çocuk lensi kullanarak dilediği sporu yapabileceğinden bahsetti dr'umuz. 

Yani en erken 10-11 yaşında başlayabilir gibi gözüküyor :) Ki sanırım bu durumda çok yakın.Cevaplamak için Üye ol