hamilelikte huzursuz bacak sendromu ve uykusuzluk

afrezrudi soruyor: 10

arkadaşlar,

hamilelikte huzursuz bacak sendromu ile ilgili bilginiz var mı?

bir de günler süren uykusuzluk için ne yapılabilir??

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


esracim

balköpüğüm çok geçmiş olsun.eminim ki çok zordur hastalığın.inan 3.5 ay gibi bir zaman oldu şu hastalığı çekeli.artık son 1 haftadır kafayı yiyecem sandım.ama şükürler olsun iki gecedir rahata kavuştum.yine uykularım yok ama o histe yok bacaklarımda.o yüzden uykusuz olmak mühim değil.inşallah sende hastalığına çare bulabilirsin.


derya08

Balköpüğüm anladığım kadarıyla sendeki bu rahatsızlık artık acı vermeye başlamış.Bendede 10 yıldır hep var.Mesela uzun araba yolculuğu yapamam,yapsamda bacaklarımı koyacak yer bulamam.Dakikada bir bacaklarımın konumunu değiştiriyorum.Ama bu bende çok sık olmamakla birlikte hamilelikte azaldı.Seninde baştan beri böylemiydi,yoksa yıllar geçtikçe şiddetide arttımı??


esracim

balköpüğüm işin en kötü yanı da bu hastalığı tarif edememek olsa gerek.en kötü yanı bu hastalığı senin gibi yaşayan birisi yoksa anlaması mümkün olmuyor.kimsenin anlamasını beklemiyorsun ama tıpta da çaresi olmayınca yıkılıyorsun.huzursuz bacak sendromu ile ilgili bilgi toplamaya çalışırken nette.insanların yıllarca çektiğini gördüm.insanların neredeyse intihar etmek istediklerini okudum.ama insanda huzur bırakmıyor cidden ve ruhen çöküyorsun.şu an hamileyim ve ben bebeğimi çok istedim.ama son zamanlarda onun güzelliğini bile yaşayamaz hale geldim.bunu fark ettim.bir yanım buna üzülürken bir  yanım hastalığı yenmeye çalışıyor.


deryacım peki o kullandığın vitaminleri yine kullanıyor musun ? ben açıkçası doğumdan sonra kullanmaya devam edeceğim.tabi yediklerime içtiklerime de dikkat edeceğim.inşallah doğumdan sonra bir daha bu hastalık hayatıma girmez.


derya08

Esracım,ben vitaminleri hamilelik dolayısıyla kullanıyorum açıkcası doğumdan sonra böyle bir takviye düşünmüyorum.Çünkü bu huzursuzluk beni çok bezdirecek boyutta değil henüz.Ama yıllar ilerledikçe artarsa o zaman ne yaparım bilmiyorum.Dediğim gibi bu dönem azaldı ama öyle vitaminlerimide günü gününe alan biri değilim.Azalmasının sebebi tam olarak şu diyemem.

Senin sanırım hamilelikte başlayan bir durum,öyle ise muhtemelen doğumdan sonra düzelecek.Çünkü 1-2 arkadaşımdan kendiliğinden düzeldiğini duymuştum.Doktoruna mutlaka danışmıştırsın,ne dedi ?


esracim

deryacım, inşallah bir daha bu sorunla karşılaşmayız.dr um bana depolarımın boş olduğunu o yüzden böyle bir sorunla karşılaştığımı söylemişti.galiba ben iyi beslenemiyorum birde vitaminde almayınca ağrılarım tavan yaptı.çok şükür iyiyim 3 gündür.dün akşam hafiften yokladı ama yine de önceki gecelere göre çok çok iyiydim.


balköpüğüm inşallah sende hastalığına çare bulabilirsin.kimseye de bu hastalığı anlatmak zorunda kalmazsın.Allah ım şifanı versin.dualarım seninle...esracim

Balköpüğüm seni çok iyi anlıyorum, eşime diyordum merdane ile döv bacaklarımı.Bazen kesip atsam tüm sorun gidecekmiş gibiydi.Sende çekiçle kırsan rahatlayacaksın gibisindir eminim.


afrezrudi

Bu soruyu sorduğum zamanları hatırlıyorum. Doğumdan sonra geçti benim ki. Yalnız ben şuna dikkat ettim. ben hamileliğimin son 2 ayı izin aldım ve evdeydim. Sanırım çok yorulmuyordum. İşe devam ettiğim sürece hiç olmamıştı ama o 2 ayı asla unutmam. Her sabah 6'da yatıp saat 10'a kadar uyayabiliyordum. 2 ayı bu şekilde geçirdim ben 4 saat uykuyla. Doğum yaptım ve o gün bitti gitti çok şükür. Sırf bu yüzden bile bir daha doğurmayabilirim. Hepinize kolay gelsin. Kış soğuğunda bacaklarımı soğuk suyla sürekli yıkadığımı biliyorum. off aklıma geldi o günler.


esracim

Benim ağrılarım çok daha erken başladı.22.haftalarda ama bu kadar şiddetli değildi.Doktorum vitaminleri çok önceden verdiği halde düzenli içmediğim için böyle oldu sanırım.Üstelik doğru düzgün süt yoğurt peynir et yumurta yemeyen biri olunca başıma bunlar geldi.Zaten 25.haftamdan sonra 32.haftaya kadar sürekli raporluydum geçirdiğim kanamalar rahimdeki incelmeler yüzünden.Ve o süre boyunca kendimi çok dinledim.32.haftamdan sonra da şiddetlenerek arttı.34.hafta da ilaçlarımı yine bıraktım ve uyuşmalar tavan yaptı.Ben uzun zamandır sıkıntı çekiyorum.Ama son zamanlarda dayanılmaz hal almıştı.3 gece çok iyiydim dün gece yine çok kötüydüm.Ama bir bacağım uyuşuyordu sanki.Ya da ben uyuştuğunu sanıyorum artık.Psikolojik olarak kendimi etkiliyorum.Ne zaman gelecek diye yolalrını gözlüyorum uyuşmanın haliyle hastalığı çağırıyorum.

afrezrudi ben de ikinci çocuğu şimdilik hayal bile edemiyorum :)emotional_mel

O ağrıyı çeken bilir bende son 2 ay cok çektim doğumdan sonra geçti ama biara tekrar ağrır gibi olmuştu am geçti neyseki bana magnezyum hapı vermişti doktor biraz iyi gelmiş gibiydi ilk kullandığımda ama sonra o bile fayda etmedi


esracim

son 18 gün dayanmaya devam.inşallah doğumdan sonra atlatırım...Cevaplamak için Üye ol