Bakıcıya sigorta yaptırmak için yapmam gerekenler

biranneikiyavru soruyor: 10

Merhaba,

Uzun süren arayıştan sonra nihayet içime sinen bir bakıcı buldum. Hem kendisi hem de biz istediğimiz için sigortasını yaptıracağız. İlk defa sigortalı olacağı için indirimli oluyormuş herhalde, bir de yarı zamanlı yaptırmayı düşünüyorum. Tutar ne kadar olur diye merak ettim. Bir de gereken evrakler nelerdir? Sgm yi aradım ama söylediği ebildirge internetten baktığımda çok ayrıntılı geldi, yanlış belgeye mi baktım acaba? Bir de eşim il sgm yi aramış ona noterden bir evrak ve kimlik yeterli demişler. Evraklar ve ücret konusunda net bilgisi olan var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


nilayy

Ben yaptırdım. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığını aradım, evrak listesini onlardan aldım. Sonra evimin olduğu sgk'ya girtim; evrakları teslim ettim.onlardan aldığım internet şifreleri ile e-bildirge ekranından sigortalımın kaydını açtım, 4448 numaralı kanundan faydAlanarak de teşvik aldım. Çalışanım asgari ücretli , sigortamız 30 gün üzerinden. 215 tl gibi birşey ödüyorum her ay.


biranneikiyavru

Çok teşekkür ederim cevabınız için.


iflah_olmaz

şimdi ben konuyu merak ediyorum.750 tl ücret veriyorum.bakıcıma.eğer onu sigortalarsam 200-250 de sigortaya mı vericem?yani bana 1000 liraya mı malolmuş olucak?

YOKSA BAKICIYA 500 VERİP 250 DE SİGORTAYA MI VERİCEM?


bellroad

cocuk bakıcılıgı ev hizmetlerinde calısan kisiler baslıgı altında degerlendiriliyor. asgari ucret uzerinden isveren maliyeti yaklasık 200-220 tl (evli, bekar, cocuklu olup olmasına gore degisiyor) calisma bakanlıgını aradıgınızda sizi yonlendiriyorlar.

iflah olmaz o sizinle calısan arasındaki anlasmaya bakar. kimisi sigortamı ucretimden kes der, kimisi baz maas + sigorta diyor.


ponyy

bende yapmak istiyorum sigorta.

900 tl maaş veriyorum. maaşını 800 yapsam ve sigorta yapsam diye düşünüyorum kabul eder mi bilemiyorum bu ay konuşacağım.

şikayet edilmesi durumunda ki bakıcılar da şikayet edebiliyormuş cezaları inanılmaz boyutta

900+220 = 1120 izmir için ve benim için fazla gibi geliyor

biranneikiyavru

Teşekkür ederim cevaplar için. Bugün bakanlığı arayacağım. Benim bakıcım makul bir ücret istedi deneyimi olmadığı için biraz da, ilk benim çocuğuma bakacak. İyi niyetine de çok inandım. Sigortam başlasın istiyor. Hem onun işi görülsün hem de kendimizi riske atmayalım dedik.


karanfilim

verdiğiniz örneğe göre 750 tl ücret verip + 250 ssk ödeyeceksiniz maliyeti 1.000 tl olacak


ponyy

BAKICILARINIZ CUMARTESİ ÇALIŞIYOR MU YA DA EVE YARDIMCI OLUYOR MUmoms

ilk defa calısan kisiye ben olsam 1-2 ay bekler oyle sigorta yapardım. yani ise baslar baslamaz sigorta yapmazdım. ilk defa calısacaklar birinin yanında calısmak, is ahlakı, sorumluluk vs konularda zamanla zora dusebiliyorlar. ben yapamayacagım diyip cıkabilir siz ugrastıgınızla kalırsınız. en az 3 ay isteyin derim.

ponyy, anlasmaya bakar. kimisi haftaici ister kimisi cumartesi dahil veya yatılı. bizim bakıcı hafta ici geliyor.


biranneikiyavru

Cumartesi çalışmayacak. Yardımcı da olmuyor, ben özellikle iş istemediğimi söyledim zaten. Oğlum uyurken okuldan gelmiş olacak kızımla ilgilenecek, iş yapacak fırsatı da olmayacak. Çocuklarımdan gözünü ayırmasın yeter. Bu hafta denemedeyiz, çocuklar çok mutlu, bakıcıdan çok oyun ablası oldu. Yediği, yedirdiği tabağı çanağı makineye kaldırsın, yere dökülenleri süpürsün, dağılan oyuncakları toplasın yeter.Cevaplamak için Üye ol