Anne sütü arıyorum aralık 2020

beyazboncuk soruyor: 5

2 aylık bebeğim hiçbir mamayı tolere edemiyor. Sütüm yetersiz. Aynı zamanda inek sütü alerjisi var. İnek sütü diyeti (süt ve yoğurt, peynir, terayağ gibi süt ürünlerini tüketmeyecek) yapacak bir annenin sütüne ihtiyacımız var. Maddi ve manevi her türlü desteğe hazırım. Annenin taşıyıcı hastalığı, sigara alkol ve ilaç kullanımı olmaması gerekiyor. İnek sütü kullanıldığında kızımda kusma ve ishal durumu oluyor. Tel numaram 05367323246

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Nurcancan

Merhaba, umarım bulabilirsiniz..

Alerjik bebekler için olan mamaları denediniz mi? Pregomin vardı mesela. Bunların eşleniği birkaç mama daha var.. belki işe yarar sizin için


beyazboncuk

Denedik, içindeki herhangi bir madde hasta ediyor resmen. Aşırı kusmasına neden oluyor. 


emir_begum

Geçmiş olsun. Şubat ayında 9 yaşına girecek olan kızım da benzer şekildeydi. Benim sütümü de dahil olmak üzere (diyet yaptığım halde) tolere edemiyordu yediklerini. Kusma yanı sıra kanlı ishale sebep olan reaksiyonalar veriyordu vücudu. Bir çok mama getirttik doktorumuzun önerdiği. Hepsinden azar azar denedik ve uygun olanı bulduk. Ek gıdaya geçinceye kadar zorlanacaksınız çokça ancak ondan sona alternatifleriniz artacak. 

Reflüsünü tetikliyordur bir şeyler. 2 yaşına kadar kustu kızım da. Fışkırırcasına kusuyordu. Ağzından burnundan resmen fışkırarak.. :(  az az ve sık sık beslemeye gayet etmenizi öneriyorum. Uyumadan önce beslenmek de çok kusmasına sebep oluyordu. Reflü yastığı da yardımcı olmuştu bize. Gastroenteroloji uzmanının da görüşünü almış olmalısınız muhtemelen ama almadı iseniz iyi bir uzman görüşü size ışık tutacaktır. 

Gıda alerjileri, neye ya da nelere alerjisi olduğunu bulana kadar yorucu bir süreç. Muhtemelen süt dışında başka şeylere de alerjisi vardır bebeğinizin. Kızımın hazır gıdalardaki birçok koruyucu maddeye de alerjisi olduğunu biliyoruz artık. Büyüdükçe azaldı tabii, sütü de tolere edebiliyor, çok tüketmediği taktirde kusmuyor. Asitli gıdalar ve meyvelere de alerjisi olduğunu keşfettik sonradan ama ek gıdaya geçip de 1 dilim mandalina deneyelim dediğimizde fark edebildik. O kadar kanı kakasında görünce aklımı kaybedeceğim sanmıştım :( şimdi meyve de tüketiyor şükürler olsun. Yumurta sarısı dahil birkaç şey dışında aşırı reaksiyon vermiyor. 

İçinizi rahatlatmayacak belki ama Melek Begüm'üm büyüdü hem de yaşıtlarına göre ortalama üstünde boya sahip. Kemik gelişimi de süt tüketmiyor olmasına rağmen hiç kötü olmadı. Hiç vitamin ya da demir eksikliği yaşamadık da elhamdülillah. Düşündüğümüz kadar süte ihtiyacı yok çocuklarımızın. Umarım en kısa zamanda uygun mamayı bulursunuz ya da süt anneyi. Allah kolaylık versin. Birkaç ay zorlanacaksınız ama tünelin ucunda ışık var inşallah. 

Aynı yollardan geçmiş biri olarak bir nebze rahatlatabilmek adına yazmak istedim. Geçmiş olsun tekrar. 


beyazboncuk

5.5 yaşındaki oğlum da türkiyede ki hiçbir mamayı tolere edememişti. Yurtdışından getirmiştik. Kızım o mamayı da tolere edemedi. Hangi mama sizin için uygun olmuştu, hatırlıyor musunuz? Önerebileceğiniz gastroenterolog var mı? Reflü için ilaç kullanmış mıydınız peki? En son çare olarak diyet yapmayan bir annenin sütünü denemeyi düşünüyorum. Biliyorum katı gıdaya geçince sorunumuz azalacak ki oğlumda öyle olmuştu ama o zamana kadar kızımı besleyebilmem lazım. Sabahtan akşama kadar açlıktan ağlayan bir bebek gerçekten çok yaralayıcı. Tek tesellimiz benim sütümle alt sınırda da olsa gelişiyor olması. Diyet yapacak bir süt anne bulup günlük 200-300 ml süt temin edebilsek çok yardımı dokunacak bize. 


beyazboncuk

Teşekkür ederim tecrübelerinizi aktardığınız için. Cevaplamak için Üye ol