Azı dişini kullanmama sorunu

babu soruyor: 4

Poyraz'ın ilk sürüm dişlerinin tümü çıktı. Önler, köpekler ve 4 azı. Azılardan birinin hala üzerinde biraz et var, yani uzuyor ama işi tamam sayılır.
 Ancak Poyraz hala yemekleri ön dişleri ve diliyle ezip yiyor. Pütürle veya yemeğin katılığıyla vb bir sorunu yok. Herşeyi yiyor (parça et ve ceviz vb vermiyorum henüz) ama azı dişlerini kullanmadığından katıları öğütüp yutması uzun sürüyor. Çok iştahlı olmaması da motivasyonu azaltıyor olabilir ama mama sandalyesine zaten çok sıkıldığından 3-5 lokmada dayanma sınırını doldurmuş olabiliyor.
Bu durum standart mı? Azı dişleriyle çiğnemeye zamanla mı geçiyorlar? Öğretilebilir birşey değildir herhalde. Bir öneriniz var mi acaba?
Teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Zelal_

Benzer şeyleri yaşıyoruz, zamanla kazanılacak bir alışkanlık bu demişti bizim doktor, siz yedirirken lokmasını azılara doğru koyun, kendiniz de azı dişlerinizle çiğneyerek yediğinizi gösterin demişti. Sanki işe yarıyor gibi ama devrim niteliğinde bir aşama kaydetmiş değiliz henüz. Bu soruya gelecek cevaplarla yakinen ilgileniyorum. Her türlü öneriye açığım lakin, bu konuda "yandaki dişlerleeeee, çiğneye, çiğneye yiyooruuuuz, sonra da yutuyoooruuuz" adlı güzide bir eserim de var, yemeklerde ara ara söyleme noktasındayım :)))) Durum çok vahim yani :)


Zelal_

Huuuu komşuuu, anti-bilimsel bi deneme sonucunu paylaşıyorum. Mısır gevreği vermeyi denesene, sütsüz kuru kuru. Çiğneme katır kütürtüsünü duymak mümkün, çiğnemezse de ağızda tükürükle yumuşayacağından yutma açısından sorun çıkartmayacaktır. Az önce mutfak faresi dolapları karıştırırken aman bulunsun diye aldığım mısır gevreğini bu bu diye eşeledi, bende aman nasılsa organik dur bi vereyim noolcak dedim, 7-8 parça yedi çiğneyerek devamına noo, sürekliliği olmayabilir ama o kadar çaresizim ki ne olsa kardır diyorum. Bu arada mevzu bahis mısır gevreğimiz  Norganic markalı, Organic corn flakes with blueberries'dir. Hani çok önemli bi detay ya, 1 atmosfer basınçta aynı deneyi yapmak istersen diye yazıyorum hahaha... Biri beni durdursun.

Earth'sbest ve organics'inde çocuklar için benzer zımbırtıları vardı sanırım ama ben bu zımbırtılara yüz vermediğimden almamıştım evde bu vardı napalım işte :)


babu

Ben de bugun biz senin yandaki dislere adli guzide eserjne jaldik diyecektim sen yeni bir yontemle geldin. O tarz seyler bizde de var, organik tam tahilli olanlarindan ;) katirdatiyor poyraz ama onlerle yapiyor sanki. Ama bugun tekrar baktim ust 2 azinin da ortasinda etli kisim duruyor hala. Bir umut acaba onlar tam uzayinca durum degisir mi? gevrek egzersinize de devam edeyim ben ama... Ha bir de ben karsisinda agzimi aca aca cigneme hareketi yapiyorum. Guldurmek icin ise yariyor :)


babu

Cigneme tembelligi diye adlandirilan bir sorun varmis. Bizdeki durum bu galiba zelal. Bizim tarafta durum istah kacmasi, bizim biraz usteledigimiz durumlar falan sonucunda daha da kotuye gitti. Cilek bile sert geliyor, cikariyor agzindan.

Buraya yazmamin asil sebebi bir oneriyi paylasmak: sakiz vermek. Tadi guzel olunca bir yolunu bulup cigniyorlar, o da cigneme egzersizi oluyor dendi. Hem yumusak hem sekersiz hem tatlandiricisiz hem de lezzetli bir sakiz var midir? Sekeri goze alabilirim belki ama hepsi tatlandiricili diye duydum. Gerci poyraz'in sakiz da cigneyecegini sanmiyorum, o tarz yeni tatlara acik dgil ayrica tatliya hicbir duskunlugu yok. Cok caresiz hissediyorum bu aralar.Cevaplamak için Üye ol