Kabızlık için neler yapabilirim?

yasemin_mirza soruyor: 9

Merhaba

Oğlum 7 aylık ve kabız sorunu yaşıyoruz.Çok zorlayarak katı ve koyu olarak azıcık yapıyor.Her sabah bir tane kuru kayısıyı haşlayıp veriyoruz peşine zeytinyağ içiriyoruz. Ek gıdaya geçtiğimiz için çorbalara içmeden önce zeytinyağı koyuyoruz.Elma ve yoğurt vermeyi bu dönemde kestik.Meyve olarak hergün armut yiyor.6 aylıkken anne sütünü bıraktı sütüm gelmiyordu.Şuan devam sütü ve ek gıdayla besleniyor.Bu hafta doktor kontrolümüz var ve kabızlığı devam ediyorsa ilaca başlayacağını söyledi.Ne yapacağımı şaşırdım.Lütfen tecrübelerinizi, bilgilerinizi paylaşın.Şimdiden herkese teşekkürler.  

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


pearlpearl

Biz de yaşadık aynı sorunu her öğünden önce zeytinyağı içirdim ben mutlaka ve yemekteki zeytinyağı miktarını da çokça arttırdım. doktorumuz toz birşekilde yemeklere katılan laxafiber vermişti. ama bence en iyi çözüm zeytinyağı ve yiyebiliyorsa salatalık. pişmiş havuç da vermeyin ayrıca bir de demir ilacı bazen etkiliyor ben birkaç gün vermemiştim ilacı geçmişti hemen. ayrıca bacaklarını hareket ettirin bol bol. umarım biran önce rahatlar ufaklık geçmiş olsun...


yasemin_mirza

Çok teşekkür ederim pearlpearl. Günde iki kez içiriyorum dediğin gibi her seferinde içirim ve demir ilacını bikaç gün bırakalım. İnş tez zamanda düzelir insan çok kötü oluyor onun o halini görünce :(


bbade

Portakal suyu bizde cok ise yarar. Kucuk alistirma bardaklarindan almstm. Evde sıkilmis portakali onunla icirirdim. Ve o gun icinde mutlaka normal kivamda kaka yapardi.

Simdi kizim zorlandiginda esim hemen bana portakal suyu sıkar :)) sutumden bebege gecsin diye.


glgncnr

evet demir kabızlık yapıyor, benim oğlum da anne sütünü bıraktıktan sonra kabız olmaya başlamıştı, demiri kesmemize rağmen uzun süre devam etti, doktorunuz ilaç önerirse kullanın derim yoksa kaka yapmaktan korkar hale geliyorlar ve kronikleşiyor (bizde böyle olmuştu) henüz küçük kısa sürede düzelmesini umarımeseyna

Kuru incir de iyi gelebilir..


sefemu

elma püresi ılık yendiğinde.. :)


yasemin_mirza

bbade portakal suyu hiç vermedim doktorumuz 1 yaşına kadar vermedi alerji ihtimali yüksekmiş. Maalesef beni de emmediği için faydalanamayacağız çok teşekkür ederim.


glgncnr ilaç kullanmak istemiyordum ama söylediklerin korkuttu beni inş tez zamanda geçer ve yavrularımız tekrar bu sorunu yaşamaz.Çok teşekkürler.

eseyna kuru incir ve kayısıyı karıştırıp öylede deneyeceğim çok teşekkürler.

sefemu elmayı bu dönemde yasakladı doktorumuz maalesef :( çok teşekkür ederim.
 


gufy

Merhaba, 


Arkadaşımın bebeğinde armut suyu işe yaramıştı.Bir deneyin isterseniz :)


mnkbs

Kefirdeki probiyotikler de bağırsakların iyi çalışmasını sağlıyor bildiğim kadarıyla, doktorunuz bebeğinize kefir vermenizi onaylarsa ilaç yerine onu da deneyebilirsiniz.


Cevaplamak için Üye ol