Süt vermeli mi,ne kadar,hangi sütü seçmeli?

lina soruyor: 10

Kızım yakında 1 yaşında olacak şu an anne sütü ve ek gıda alıyor.Hiç formül mama ya da benzeri birşey yemedi.1 yaş itibariyle süte başlamam gerekli mi?Kilo alımı ve gelişimi iyi.
Sizler hangi sütü veriyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Ulku

sut sart degil (bence). yogurt+peynir devam edin.
buyuk kizimi 2 yasinda baslattim sute, kucuk de yeni basladi.


AlazAda

süt şart değil ama kalsiyumu bişekilde almalı.tek dezavantajı süte küçükken alışamayanlar biraz büyüdüklerinde hiç alışamıyorlar. biz 14. aya dek formül mama dewam ettik akabinde süte geçtik sütü 2 ay keçi sütü olarak içtik sonrasında sütaş ve dimes çiftlik yolu nu tercih ettik.alakası var mı bilmiyorum ama günde 500 cc ye yakın süt içiyoruz boyumuz oldukça iyi.daha süt versem içer ancak iştahı kapanıyor ve demir eksikliğine sebep oluyor.


lina

teşekkür ederim...


ipek

benim kızımda geçen hafta 1 yaşına girdi. doktorumuz akşamları bardaktan süt içirmemizi fakat bunu zorlamadan yapmamızı söyledi. 1 haftadır denemelerde bulunduğum halde 2-3 yudumdan fazla içmedi.

gün içinde yoğrt ve peynirini çok güzel yiyor, fakat ileride süt içme alışkanlığının oluşmamasından korkuyorum..

kızımı süt içmeye nasıl alıştırabilirim, önerileriniz var mı?

(Not: doğumundan bu yana hiç mama/formül süt ve biberon kullanmadık)


ebrukarel

merhaba,
ipek'in sorusuna cevap gelmemiş. biz de aynı durumdayız, ben de merak ettim
bu arada ipek sizde bir gelişme var mı ?EcRiNaY_ELiF

ben dogumdan sonra ameliyat oldugum için kızımı emzıremedım mama verdim.14. ayında kendı kendıne süt içmeye başladı.sütü içmeye başladıgından berı kilo alıyor.


ipek

ebrukarel, bizde birkaç gün pipetle içirmeyi denedik. akşam yemeğinden sonra babası, ben ve ipeğe birer pipetli bardağa süt koydum. o gün yarım çay bardağı kadar içti. daha sonraki 2-3 gün daha içti. fakat sonra istemedi. bende anne sütü almaya devam ettiği için fazla ısrarcı olmak istemedim.


ama ilerde süt içme alışkanlığını nasıl kazandıracağım, şimdiden endişeleniyorum.


ebrukarel

İpek sağol cevabın için. Ben doktorumza sordum bu arada..Süt içemiyorsa ev yapmı muhallebi ile alışana kadar idare edebilirsiniz dedi. İrmikle yapıp meyve ile tatlandırdığım muhallebiye devam ediyorum hal böyleyken..Bir de corn flakes gelmişti aklıma, onu da sordum; "severse yiyebilir" dedi. Bunu da deneyip boyumuzun ölçüsünü alalım diyorum :)
Bir gelişme olursa ben de yine yazarımUlku

alazada, "süt şart değil ama kalsiyumu bişekilde almalı" demissiniz, peynir ve yogurttan aliyor, hem de daha fazlasiyla.


ilal

Süt içirme konusunda ki çabalarım:


Her ikimizi de bardağa süt koyup,çoşkulu çoşkulu ''çın çın '' şeklinde şerefe yaparak yudum yudum içirdim...Ama bu numara herzaman sökmedi....

Meyvalı karışımlar sundum..Nesquıck tarzı ilavelere yönelmeyelim diye..Yine birkaç yudumu geçmedi....

Her sabah içsede içmesede kahvaltıda bir bardak sütü hazır ettim.

anne sütünü bırakmamızdan bir kaç gün sonra gazetede ; annesinin kucağında biberonla süt içen br bebek resmigördüm..Onu gösterdim..Bizim ki bir anda süt içmeye başladı kana kana:)

kolay gelsinCevaplamak için Üye ol