Memeden kestim ama çok mutsuzum

ozgu_naz soruyor: 10

10 gün oldu memeyi bırakalı.Naz ara ara aklına gelip en sevimli haliyle meme diyor ama uf olmuş annecim meme yok diyince hemen vageçiyor.Ama ben bıraktığım günden beri ciddi bir travma yaşıyor gibiyim.BAğımlı olan o değilmiş benmişim.Mutsuzum...ZAten çok özgüvenli bir çocuktu şimdi iyice tavan yaptı.sarılıp öpemiyorum ben istediğimde.emerken uykuya geçerken sarıl anne derdi.şimdi sarılma popma pişpiş yap diyor.Kızımı özlüyorum.göğsüme yatmasını, sıkı sıkı sarılmayı,ogöz temasını özlüyorum.Bunları yazarken bile ağlıyorum.okuyunca büyütüyor abartıyor demeyin lütfen.hissettiklerim bunlar.benzerini yaşayan ve çabuk atlatanların tavsiyelerine ihtiyacım var...

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


revve

Ah özgücüm ah ben size demiştim dimi kıymetini bilin bu günlerin diye :)) seni öyle iyi anlıyorum ki hatta eşim engel olmasa yarım bırakıp tekrar memeye dönücektim çok ama çok kötü olmuştum :( Acayip bir boşluk içindesin artık senden ayrılmış sanki terk edilmişiz gibi(biz bu kızları nasıl evlendireceğiz :) )

Oysaki her gece en az 10 kere uyanırdı uykusuzluk tavan yapmıştı ama yinede çoook güzelmiş  ona sarılıp uyutmak, koklamak..Artık büyüyorlar kabullenmek gerek.. aynı tavırları bende yaşadım/yaşıyorum kendi istekleri doğrultusunda birey olma yolunda ilerliyorlar.

Özgücüm aşağı yukarı 1 ay kadar sürer bu duygu durumun..En azından benim o kadar sürmüştü :))  Zamanla alışıyorsun onun bebeklikten çıkıp artık çocukluğa geçiş yaptığını büyüdüğünü kabul ediyosun..

 

 

 


fistikcik

Merhabalar,
Aradığınız cevap bu mu, bilemiyorum ama siz bu kadar mutsuzsanız belki de doğru zaman değilmiş desem ? Memeden kesme hem annenin hem de bebeğin hazır olduğu zaman doğru anda yapılmış demektir. Siz hazır değilseniz niye kendinizi bu kadar üzmeniz gereksin ?
Tekrar emzirmeye dönmek istiyorsanız bunda hiçbir saknca yok. Bebeğin kafası karışır, sonra bir daha bırakmaz falan diyenler olursa aldırmayın. Ekoanne'nin blogunda kızı Ela'nın memeden kesildiği halde kardeşi doğunca nasıl tekrar emmeye başladığını, sonra da kendi isteğiyle nasıl tekrar bıraktığını okuyabilirsiniz.
Nurturia annelerinden Çokbilmiş 2,5 yaşındaki kızını halen emzirmeye devam ediyor.
3 yaşından sonra emmeyi çocuğun kendi isteğiyle sonlandırma sürecine girdiğini anlatan pek çok makale var bu konuda.
Yani dilerseniz, siz de memeden doğal kesme sürecini tercih edebilir ve tekrar emzirmeye dönebilrsiniz.


dilammm

Ben de kızımı tam 22 aylıkken sütten kesmiştim. Memeye çok çok düşkün bir çocuktu, bırakamaz bikaç gün zorlanırsa hemen vazgeçer veririm diye hesap bile yapmıştım:) Ama kuzucuğum doymuş sanırım, zaten süt bitti gibiydi, çabuk vazgeçti. Tüm aile şaştık resmen. Herkes iyi çok zorlanmadı kızımız diye sevinirken, ben için için üzülüyordum. Eşime açtım konuyu (patlıcam yoksa ama, strese girdim) "ee bu kadar üzüleceksen okula kadar emzirseydin güzelim" diye beni çok iyi anladı:( Yani sizi okadar iyi anlıyorum ki tek değilsiniz. Hala aklıma geldikçe kucağıma alıp göğsüme bastırarak seviyorum:) Aslında olayın güzelliği de burada bence, düşünsenize aradan 20 yıl da geçse bence hiç unutmucaz o anları, o müthiş bağı. Ben normal doğum yaptım, ama emzirme anı doğum anıyla eş bir mutluluk olmuştur benim için hep. Bir de şöyle baktım ne mutlu ki kızım 22 ay boyunca bol bol nasiplendi bu mükemmel nimetten. Ya hiç kabul etmeseydi? Tavsiyem, bu dönem bol bol kucaklaşın, öpün koklayın, iyi geliyor:)


ozgu_naz

fıstıkçık ben bu sürece hiç hazır olmayacağım maalesef. ha şimdi ha 3 ay sonra.gerçi biraz daha emzirmeyi planlamıştım ama Naz için zaman gelmişti.BU ayrılma duygunu 5 yaşına kadar emzirsem de sonuçta yaşayacağım.yani hiç bir zaman bu anne hazır değil buna

 

Betülcüm allahtan ben doya doya yaşamışım.yatırma yanında diyenlere inat yatırdım.ama şuda var belki de yapmasaydım bu süreci kendim daha kolay atlatırdım.bu da geçecek elbet.bir sürü sıkıntımız üste geldi.toparlıycaz


ozgu_naz

dilam ben sarılıyorum ama o sıkıntılı:) ya anne yaa diyip kaçıyor.ama ben bukadar zor olabileceğini hiç düşünmemiştim doğruyu söylemek gerekirse. ay ben nasıl evlendiricem bilmiyorum:) büyüyor.artık o bebek değil çocuk evetrevve

Özgücüm, biz o dönemlerde sosyal hayatımızı daha da canlandırmıştık.. açıkcası evde ikimiz yalnız kalmamaya çalışıyordum..Yani ben dışarlarda atlattım:)) tavsiye ederim yalnız kalıp düşünecek vakit bulamayınca kolay alışıyorsun:)


ozgu_naz

aksine yazlıkta 2miz yalnızız hayatım:)) geceleri o yatınca vuruyor zaten:) fazla da salmadan toparlanmam lazım:)


coffetea

biz 20 aylıkken bırakmıştık,hemen alışmıştı ece bu sürece.
ben de çok üzülmüştüm.
bi de ilk zamanlar açıp öpüyodu. :) ozman da çok etkilenmiştim.
1-2 hafta çok üzgündüm ama geçti sonra alışma sürecidir belki...1 kaç haftaya alışırsınız diye düşünüyorum...
anneliğin en güzel en özel anı bence de emzirmekti.-
--ve inş.kızım da bu duyguyu yaşayabilecek diye çok sevinmiştim.kızım olduğuna--CokBilmis

Bence annenin de kendini hazır hissedeceği bir dönem mutlaka vardır. Mesela benim kızım şu an emmeyi bıraksa sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Ama yaşaya da bilirim, zira süt üretirken salgılanan hormonlar, süt üretimi kesilince, bebek emmeyi bırakınca tekrar değişiklik yaşıyor. Hamilelik ve doğum sürecinden hepimizin de bildiği gibi hormonal değişiklikler insan psikolojisini alt üst ediyor.

Dolayısıyla anne hamileliğe ne kadar hazır olsa bile psikolojisi olumsuz etkilenebiliyro. Aynı durum sütten kesmede de yaşanıyor.

Sütten kesme sonrası depresyon diye aratırsanız pekçok yabancı kaynak var bu konuda:
http://www.empowher.com/parenting/content/end-breastfeeding-depression-after-weaning
http://breastfeeding.about.com/od/weaning/f/weandepress.htm

Ama Türkiye'de çk daha önemli (!) sorunlarımız olduğundan, kimse sadece bebeğini emziren kadınların karşılaştıkları bu sorunun üzerine eğilmiyor, araştırma yapmaya bile gerek görmüyor.

Erkek egemen milletin hali budur işte. Kadınlar çalışmasın, evde oturup sadece çocuk bakmakla meşgul olsun diyenlerin nüfusu azalmadan da bu konuda Türkçe kaynak bulamayacağız sanırım.


GOGO05

aynı duyguları bende yaşadım oğlum 3 günde unuttu ama ben depresyona girdim bana kalsa 2 yaşında kesecektim ama kilo almıyor diye dr kestirdi nerdeyse 3 gün aradan sonra tekrar emzirecem dedim ama annemler ve eşim saçmalama dedi neyse daha sonra yemesi ve uykusu düzene bindikçe çok rahatlıyorsunn  ben 2 saat deliksiz uyuduğumu hatırlamazdım ama şimdi sabaha kadar deliksiz uyku neymiş yaşıyorum vee mutluyum sizde zamanla alışacaksınız üzülmeyin sonuçta eninde sonunda bu duyguyu yaşayacaktıkCevaplamak için Üye ol