Gürültü ve komşu kavgamız hkn

terelelli soruyor: 10

merhaba

6. katta oturuyoruz ve 30 aylık bir oğlum var ciddi anlamda hareketli..ben çalışan anneyim gun içinde bakıcımızın evinde duruyor oğlum akşam 8 de evımıze geçiyoruz bunların etkisi ve hareketli oluşu sebebiyle sürekli koşuyor evde. oyuncak deviriyor yok arabalarını atıyor hep bir gürültü yapıyor

çok uğraştım ama adam cidden oturmuyor.

tv izlemez en fazla 5 dk bazen otursun diye eline telefon veriyoruz mak. 20 dk daha fazla asla tutmaz

oturarak aktivite yapmaktan nefret eder boya bile yapacaksa 10dk sonra sıkılır.

aksi gibi evimiz önceden gerçek ahşap zemindi bilirsiniz onların altında 0 cmkadar boşluk oluyor bu sene parkelerimizi yeniledik ama malesef o ahşapı söktürüp boşluga şap/çimento attıramadık (o çok zahmetli bir iş evi tamamen boşaltmak gerekiyor) ama araya çok kalın köpük koydurduk buyüzden çok fazla ses çıkıyor alt katımızla sürekli kavga halindeyiz. dun gecede polis çağırmak zorunda kaldım kapımıza küfür ederek dayandı.

Yakında eşimle çok kötü olacaklar die korkuyorum buna nasıl bir çözüm yapabilirim? ses yalıtımını nasıl sağlarım?


Not: tüm bunlara ek oğlum uyumaz gece 12 hatta  1 den evvel :(


Bu soruyu cevapla


15 Cevap


ilknur

Çözümü yalıtımı düzelttirmek gibi görünüyor. Son cümlenize kadar olacak o kadar çocuktur siz haklısınız diyecektim ki yatma saatlerini gördüm. Gece 12 1'e kadar bir çocuğun uyanık kalıp gürültü çıkartmasının mazur görülecek bir yanı yok maalesef. Ya da sınırlamaya çalışın. Akşam dinlenme saati 10-11dir, o saatten sonra sadece salonda oynasın. Çok küçük de sayılmaz anlatın aşağıdaki komşularımız rahatsız oluyorlar diye. Daha sakin, seveceği kitap okuma gibi aktivitelere yönlendirmeye çalışın.

Bu komşuluk ve gürültüden bağımsız olarak çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için uyku saatleri çok geç. Bunları düzenlemeye gayret edin. Siz de rahat edersiniz böylece.


terelelli

ilknur teşekkürler evet bunu düzeltmeyi başarmayı en cok ben ıstıyorum inan 6:30 da kalkıp işe gidiyorum ama yok burda da cok bahsettım her yolu denedim adam uyumuyor bu haftasonu pedagogla randevumuz var belki o birşeyler çözer diye umut edıyorum artık uykusuzluğa dayanacak gücüm kalmadı.

sabah ben ise giderken uyandırıp veriyorum kadına kahvaltı hazırlayana kadar sızıp kalıyor hadi o zaman sızmasa akşam üstü(dün gibi)oyun oynarken halıda sızıyor tabı o saatte sızınca gece ayakta full enerji.


yalıtım bana suan için imkansız acaba halı doldursam sesi engeller mi?

yalıtımiçin min 6 gün evi tamamen boşaltıcam depo tutmam lazım nakliye bu süreçte bizim kimsemiz yok gidip otelde yaşıcaz geri gene nakliye tutup evimize geçip yerleşme kısmı (kimsem yok malesef yardımedecek) benim için imkansız..

hani müzik studyolarında ses dışarı çıkmaz ya acaba o malzeme nedir? onu yere döşesem mi?


terelelli

bu arada konuştum tabı atlasla hatta alt kata indik kavgalarımıza rağmen bırlıkte bebek gördük bak dedim sen koşunca o korkup ağlıyor ama tam anlayamadı yada umursamadı.

koşma oğlum bebek korkacak yazık dıyorum inadına daha hızla koşup gülüyor


ilknur

İşte o akşam üstü uyumasını atlatmaya çalışın, tabi o saatte uyuyan çocuk gece uyumaz bir daha. Bir iki gün eziyet eder sonra  erkene döner uykusu.  gündüz bakıcınız da çok uyutmasın. O yaştaki bir cocuk günde bir kere 2 saat uyusa kafi.


terelelli

ben evde olsam zaten uyutmuyorum bakıcıya mılyar kere tembıhledım ama halıda oynarken uyuyp kalıyor dıyor kanıt ıcın fotograf atıyor ne dıyeyım tıkanıp kalıyorum..

uyuacak gıbı hıssettın hemen al bahceye ın dıyorum amaa işte el ınsanı karşımdakı anlamıyor yada umursamıyor bılmıyorum

haftasonları bızımleyse gunduz asla uymuyor.

gunduz uykusunbu tamamen kaldırdı aslında doktorumuz zaten normalde de 2 saatt hiç uyumazdıguta

Daha önceden de sorunuzu okumuştum. Bence sizin bakıcınızda biraz problem var. Ben bu kadar hareketli bir çocuğun sabah uyanıp, başkasının evine gidip, kahvaltı yaparken uyuyakaldığını hiç zannetmiyorum. Kahvaltıyı öğleye doğru mu hazırlıyor? Uyanan çocuk isteseniz de bir daha kolay kolay uyumaz. Siz götürdüğünüz anda 8 gibi kahvaltısını hazırlasın çocuğun. Onu yiyince zaten canlanır. Sonra da öğlen 1 gibi uyusa 1-2 saat, uyku saati en azından 10-11 e iner. O da geç ama en azından 12-1 değil. Bir ihtimal de kadının çocuğun enerjisini atmasına izin vermemesi. Uyanık kaldığı zamanlarda da sürekli oturma durumundaysa orada, kendi evine gelince enerji patlaması yaşıyordur. Mesela kahvaltı yaparken uyuyakaldı kısmı benim gözümde şöyle canlanıyor. Kadın bunu tv karşısına koyuyor, kendi evini toparlıyor, kahvaltıyı hazırlıyor, çocuk 1-2 saat hiç oynamadan tv karşısında kalıyor aç aç. Sırf bu nedenlerden çocukların kendi evlerinde ve kamera altında bakılması taraftarıyım ben. Tabi herkesin şartları farklı olabilir ama yabancılarla uğraşması, laf anlatması çok ama çok zor. 

Ses çıkma konusunda da gece 10 dan sonra artık sakin oyunlara geçebilirsiniz. Resim, puzzle, yerde oturarak tek bir odada. 


terelelli

guta haklısın :/ yani aç bırakmıyor şöle adam  12 veya 1 gıbı uyuyor ya bazen sabah huıc uyanmıyor 7 de cıkıyorum evden bazen uyanıyor ama yarı mayışık kadına bırakıyorum 8.30 gibi ofise gelince arıyorum ya uyyor oluyor bazen 9 gıbı aradıgımda kahvaltıya denk gelıyorum atlas alıp anne kahvaltı yıom dıo..

açıkcası bakıcı değişmeyi düşündümm ama büyüdü artık kreş ortamı daha iyi olacak die düşündük çoçugu once baska bakıcı sonra kreş germeyelım dedik.

kreşe başlatamadım malesef eve 8 de gelıyorum bu saattte kadar tutan kreş bulamadık doğal olarak aslında şuanki planımız yazın kayınvaldeme yakın taşınıp cocugu kreşe verip okul sonrası  2 saat kadar babaannede kalması  şu şartlarda kreş işini çözemedim malesef

bu ara yarım gün oyun grubunu da düşündüm hem enerji atar dedim ama atıyorum yazın taşındık tam gün okula başladı bu kadar sık aralıklarla okul ortam bakan kişi değişiklikleri etkiler mi acaba diye endişelendik :/

tv açıyor elbette buyyüzden evde tv ızlemıyor istemıyor...terelelli

puzzle hiç sevdiremedim cok defa denedim acaba sevdirmenin bir yolu varmı? 

ahşap küp puzzle da aldım alıp fırlatmayı daha cok sevdı guta

O zaman ben olsam evde uyandırıp kadına bırakırdım. Böylece orada uyumaya devam etmez. Ama en güzeli kreş bence de. 2 saat de babaanne de kalacaksa ne güzel. Orada bol bol enerjisini atar, siz de gelince rahat edersiniz. 

Her çocuğun ilgisi farklı oluyor. Bizimki puzzle ları sevdiği çizgi filmlerle ilgili puzzle alınca sevdi. Mesela pepe izliyorsa, pepe ile ilgili bir puzzle. Harika kanatlar olabilir. Artık neyi izleyip seviyorsa. Onu yapmaya alışınca diğer puzzle lara da ilgi duymaya başladı. Puzzle olmazsa lego lar olabilir. büyük parçalı küçük çocuklar için olanlar var. Hem yerde oturmalarını sağlıyor hem de yaratıcıklarını geliştiriyor. Boya kalemleri ile karalama olabilir ama mesela benim oğlan da onu hiç sevmiyor. Ya da enerjisini atması için koltukların minderlerini atıyorum yere, onun üzerinde zıplamasına izin veriyorum. Minder üzerinde olunca aşağıya gürültü gitmiyor, hem de çok eğleniyor. Yavaş yavaş renkli resimli kitaplara ilgi göstermeye başlayabilir. Leblebi nohut gibi şeyleri bir kaptan diğer kaba taşıma gibi oyunlar olabilir.  Komşunuzla aranızın daha fazla bozulmaması için sakin oyunlar :) 


terelelli

teşekkürler guta;

babanne  veya  saat bakabılcegını soyledı ama bakalım malesef evde bır dedemız var felçli beyin tümöyünden ötürü kötü halde kadıncagız ona bakıyor tek basına oğlum onu zorlarmı zorlamazmı bılemedım ama  yasında olacak cokda zorlamaz dıye dusunuyorum..

kreş için durdum durdum tam 36 ayını bitirsin öyle başlasın dıyorum bakalım.


ve evet harıka kanatları cok sevıyor hıc oyle gormemıstım puzzle bıraz arastırayım ınternetten.

legoları kule yapıyor sonra yıkıyor :)

nohut makarna işini cok sevıyoor bırde evde kopegımız var bı zaman sonra ona verıyoor hayvancagız yıyıncede sınırlenıp dellenıyor saftirik :D

cok gergınım bu durumdan yanı onlarıda anlıyorum hoş değil ben ıkı yıl tepemde dıskotekle yaşadım nasıl büyük bir rahatsızlık cok ıyı anlıyorum ama sorunum zemin işde zeminim gerçek ahşap olmasa bu seste olmayacak saolsun atlasta deli hareketli :/ aramız bozuk dıye ara ara kefir fılan ınıdıryorum yenı dogum yaptı süt yapar diye geçen mınık bı yelek aldık oğlumla ama işde ıkı gun iyiyiz 3.gün küfürler havada...
Cevaplamak için Üye ol