Yemeğin lokmasını ağızda tutma,yutmama:(( kusma..

_yasemen_ soruyor: 7

slm anneler,oğlumda bu huy vardı sanırım bu kdr değildi.yemeğin son lokmasını hep ağzında tutar 5-10dk içinde yutardı.şimdi öylemi tabiki hayır boyut değiştirdi resmen yemek faslımız 1saat sürüyor ve her lokmayı hadi yut annecim diyerek yada su içirerek yutturtmaya çalışıyorum.1kaşık ağızda en az 2-3dk durur yani o durumdayız ve ben baş edemiyorum artık.eşime söylediğimde ise bırak yedirme diyor.ama iş bırakıp yedirmemekle bitmiyor.birde çok çabuk öğürüp kusabiliyor bnm oğlum çok sıkıntılı bir durum.az önce mesela 20dkdır lokmayı ağızda tutuyordu en sonunda öğürdü o anda müdahale etmesem kusuyor..birde yemek yedirirken inanılmaz hareketli tahmin edersiniz ki artık mama sandalyesi kullanamıyoruz.ya yer sofrası onda da 2dk oturur.yada masa da yemek yeriz ki mutfakda hiç durmuyor o köşeli muftak takımının tepesinden hiç inmiyor 2-3gün önce.yarım saat uğraşmışım 2kaşık yutturmuşum okdr hareketliki başını pencereye çarptı ve o dk ağlamaktan kustu:(( birdahada yemek yediremedim.çok gzl yemek yiyen bir oğlum vardı ne oldu da böyle oldu.bşr çocuk ne zmn kendi kendine yemek yemeye başlar acaba eline kaşığı çatalı versem kendi kendine yese düzelirmi bu durum acaba.birde dün yaşadığım olayı anlatmak istiyorum.yine yarım saat sonunda sadece 3-4kaşık yutan oğlum o yarım saatin sonunda dolapta turşu olduğu aklıma gelip de turşuyu çıkarınca olay değişti her kaşığa çok az salatalık turşusu(çok seviyor turşuyu)koydum ve tabak temizlendi afiyetle saniyede yuttu lokmaları.ben hayret ettim yani..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

Bu tür hareketler doğal değildir. Yani "alışkanlık, huy, karakter" diye açıklanamaz.

İstemeden de olsa hatalı bir hareket yapmışsınız.

Ya yemesi için zorladınız, o da size tepki veriyor ağzında tutarak.

Ya o ağzında yemek tutunca ve öğürünce aşırı tepki verdiniz, verdiğiniz tepki hoşuna gitti, aynı tepkiyi almak için yineliyor.

Ya gün boyunca vermediğiniz birebir ilgiyi yemek saatinde veriyorsunuz, o da ağzında lokma tutmak suretiyle yemek süresini uzatıp ilginizi daha uzun süre kendinde tutmaya çalışıyor.

Ya da artık büyüdü, kendisi yemek istiyor ve sizin yedirmenizden rahatsızlık duyduğu için tepki veriyor.

Her koşulda sizi aynalıyor. Siz verdiğiniz tepkiyi düzeltmeden, oğlunuzun yeme sorunu düzelmeyecektir. Eşimin bir arkadaşı var 36 yaşında, evli ve hala ağzında lokma tutuyor. Çöp gibi bir adam.

Yol yakınken, kilo kabına bile yol açacak olsa bebeğinizin bu huyunu yok etmeye çalışın. Yoksa kilo kaybetmeyen ama yeme sorunu olan bir oğlunuz olur. Ben psikolojik sorunları fiziksel sorunlardan daha çok önemserim. Kilo bir şekilde geri alınır ama ruhsal sağlık zor düzelir.

Şu kitap bana çok çok yardımcı olmuştu, tavsiye ederim: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/10/bebeginiz-ek-gdaya-alsamad-m-kasg.html


ipekkusgoz

size cevap olmayacak ama bizde de son 1-1,5 aydır diliyle ağzındakini çıkarma huyu başladı. Aslında o kadar güzel yerdi ki bu zamana kadar. Ağzını açmadan içinde çevirir ve yutardı. Kaç kere yanlışlıkla biraz sıcak bir şey verdiğimde bile kızarır bozarır yüzünü buruşturur ama asla çıkarmazdı. Tertemiz kalkardı mama sandalyesinden.Geçen ay babaanne geldi bakmaya ve sonrasında böyle oldu.Hep söyler de zaten bir kere bir lokma dök ağzından vs diye. Sonunda muradına erdi kayınvalide sağolsun:(.Şimdi 2 hafta olacak anneanne geldi tekrar.Çok çok az azalmakla birlikte yine devam ediyor.


mert_mert

merhabalar benimde oğlum o aylarda bu süreçten geçti hatta ben rekor kırıcaksın oğlum ağzındakiler müzelik oldu diye sölenirdim ...bazende çiğneme faslı uzuncaaa sürdüğü için püre rondo yapmaya başladım daha çabuk yutsun f,lan diye ama gün geçtikçe dahada zor olmaya başladı hatta yemeği görünce kaçmalar saklanmalar hatta öğürmeler filan ...yemeğini az sorun çıkartıp yiyen çoçuk gitti yerine başka çoçuk geldi biranda...ben sofrada yediriyordum tepsiyle yere koyup onu kucağıma oturtup yedirmeye başladım (çünkü kaçamıyordu bu şekilde) neyse dr götürdüm ısrarla kan testi yaptırdım meğer çoçuk kansızmış iştahı kapanmış yani ...kan şurubu aldığımızdan beri 1 haftasına kadar düzeldi en azından öğürmüyor kaçmıyor oyalama oyunla yiyor yemeğini...size tavsiyem bir kan testi yaptırıp değerlerini ölçtürün ..burda çok kişiye yazdım iştahsızlık altında soru soranlara hep cvp kansızlık çıktı ...hatta linkleri bulursam paylaşıcam ...chroma

Ağzında lokma tutmaya başlarsa 40 takla da atsam asla yutmaz Simay. O nedenle lokmayı 1-2 dakikadan fazla tutmuyorum, çay tabağı götürüp çıkarttırıyorum. Daha fazla da zorlamıyorum yemesi için. Ayrıca, yemek faslını 15-20 dk'dan fazla tutmuyorum, yüreğim kaldırmıyor :) Yemezse yemesin. Keyfi bilir. Çoğu zaman akşam yemeği yemiyor Simay, ben yine de her akşam tabağını önüne koyuyorum, bazen 2 kaşık alıp bırakıyor, bazen hiç dokunmuyor. Ama çok şükür, sağlığı yerinde.
Ben de çok iştahsız bir çocuktum, ama açlıktan hasta olduğumu bilmem :))
Ayrıca o ağızda tutulan lokma bir süre sonra tükürükle büyür büyür kocaman olur, hiç yutası gelmez insanın. Annem yemek konusunda çok zorlayan, sinir krizleri geçiren bir kadındı. Aynı zamanda titizdi de. İlkokulda bile lokmayı ağzımda tutardım. O lokmayı yutmam için nasıl kızdığını, ağzımdan çıkarttırmadığını, yemek yemekten nasıl iğrendiğimi dün gibi hatırlıyorum. Aradan neredeyse 25 yıl geçti. Taaa o zamanlar yemin etmiştim anne olursam çocuğumu zorlamayacağıma dair.


fistikcik

Henüz 21 aylık değil kızım, bu sebeple yazdıklarım tecrübeden çok bilgiye dayalı. Çokbilmiş gereken herşeyi yazmış. Ek olarak sadece eşiniz haklı diyeceğim. Siz "Yemezse yemesin" tavrında olmadığınız sürece çocuğunuz daha çok lokmaları ağzında tutar ve sizi çileden çıkarır. Yemek yememesinin sizi endişelendiren ve üzerinde durduğunuz bir konu olduğunu anlamış. Öncelikle bunu kırmanız gerekli.
Lokmaları ağzında tutuyorsa yemek istemiyordur, siz de "Yemek istemiyorsun sanırım, o zaman sofradan kalkıyoruz" deyip kaldırın. Bunu yaptıktan sonra tabii ki arada kendisine abur cubur vs vermeyin. (Ama meyve, peynir, kuru kayısı vs abur cubur değildir, bunlardan yemek isterse tekrar sofraya oturmak kaydıyla elbette yiyebilir). Yemek 1 saat sürmemeli, bu hem çocuk için, hem sizin için işkence. Yemeye ilgisinin olmadığını anladığınız anda sofradan kaldırın.
Kendisinin yemek yemesi için maalesef biraz geç kalmışsınız (Dr. Benjamin Spock bebeklerin kendi kendilerine yemeye ilgilerinin 15. aya kadar olduğunu söyler. Bu aydan sonra bebek "Yedirilmek hem hakkım hem de adetimdir" diye düşünmeye başlar" der). Ama yine de deneyin. Elbette ideali budur. Koyun önüne yiyecekleri, siz hiç müdahele etmeyin. İsterse biraz oynasın, üzerine bulaştırsın. Siz pes edip müdahele etmezseniz yiyecektir.


_yasemen_

cvplarınız için teşekkürler arkadaşlar.bikaçgündür geliştirdiğim yöntemden bahsedeyim.işe yarıyor.en başta yemekte salatalık turşusu oluyor her lokmada azıcık koyuyorum kaşığına yada ağzına veriyorum.bayıla bayıla yiyor çünkü salatalık turşusunu çok seviyor.2.yöntem babasına yada oyuncaklarına uzatıyorum kaşığı ozmn da bayıla bayıla yiyor..:)Cevaplamak için Üye ol