Sabah 5'te Kalkma , Kronik Erken Uyanma

scandinav soruyor: 6

Oğlum bir süredir sabah aniden dinç bir şekilde 5 te kalkıyor. Anne TALT TALT diye beni de kaldırıyor. O kadar yoruluyoruz ki. Haftasonu bu pazar ilk defa öğlen de uyumadı. 6 aylıkken rutine bağlamış 9 da yatar 7 den geçe de kalmadan kalkardı. Genel olarka tabiki gece bir milyon kere kalkıyor, emmek istiyor vs. dönemlerimiz oldu, diş çıkarmaları da saymayalım. Ama 5 te kalkmalar yeni huy. Acaba 2 yaş sendromu belirtileri var sürekli asilik peşinde bu da mı onu parçası bilemedim.


Eski sorularda da aradım ama cevap bulamadım. Haftaiçi dehafta sonu da 5 te kalkmaktan gına geldi akşamları korkumuzdan bizde 10 gibi yatmaya başladık sabah kalkarsa görürürüz diyoruz.. millet bizi akşam arayamıyor.. ailecek uyuyoruz:)

Şaka bir yana olan bize oluyor da bunun için ne yapalım bilemedim..

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ema

TALT TALT:))))))


scandinav

K leri söyleyemiyoruz ya ondan :))) hehe çok tatlı insan ister istemez kalkıyor valla:)


ema

aynen bayıldım ya çok hoşuma gitti :))))))))))))


kedidirkedi

Bebekler bazen özellikle 2 yaş döneminde böyle huylar edinebiliyorlar. Dönem dönem ben de yaşarım hatta. Mesela tuvalete ya da su içmeye kalkmışımdır bir saatte, ertesi günler alarm kurmuş gibi istemesem de o saatte uyanırım. Bunun 3  çözüm yolu olabilir:

1) Bir-iki gün çok geç yatırmak. Mesela gece yarısından sonra yatırıp, o saatte uykusunu alıp kalkmasına engel olarak saati kaydırmak.

2) 5 ten bi yarım saat kadar önce  kaldırabilirseniz yine saati kaydırabilirsiniz ve ertesi gün 5 te uyanma olasılıgı azalır.

3)Uyku getirici yiyecek/içecekler vermek ya da ilaç kullanmak. Bazı bitkisel ilaçları ya da yan etkisi uyku olan ilaçları böyle durumlarda çocuk doktorları öneriyorlar.


scandinav

Çok teşekkürler.

2 numarayı ben de düşündüm ama cesaret edemedim. Ya 4 te kalkarsak da uyuyamazsak diye.. dolayısıyla 1 numarayı hiç deneyemedim. İyice uyarılır da uyumaz diye.

Gündüzleri daha çok uyumak istiyormuş bakıcı zor uyandırıyormuş 2 saati kesinlikle geçmeden uyutuyoruz. Max 2 saat. Şimdilik ama bana sanki fazla vakit ayıramıyorum ona da ondan bana arıza yapıyor gibi geliyor. EMin değilim. Birlikte vakit geçirelim diye uyumuyor??

3 numara için ben rezene yada karqanfil çayı içiyoruz yatmadan akşamları o işe yarar mı acaba?
Bu gece hemen rezeneyi içireceğim..
Bakalım işe yarayacak mı?


scandinav

denedim.


önce gece boyunca yanına tasındım. ve orada yattım onula uyandıkca baktı oradayım uyudu.
Sabah 5 i 10 gece ben actim gozleri korkuyla bekledim bakalım uyanacak mı diye..
Bir batım eşim de kalkmış "huy bize gecti"

6 ya kadar yatakta bekledim. 6 da kalktı.

2. gun rezene de içirdim ve yine yanında yattım. Sabah horul horul uyudu. Bu arada 2 gün de 1.40 dakika gunduz uykusundan sonra uyandırdık. 2. gunun sabahı 7 ye geliyordu zor kalktı..:)) ben de uyudum

3. gun gecmişe donuş sabah 5'e 10 kala o da biz de kalktık..

Yanında yatıyorum gidersem arıza cıkarıyor.. ve geceleri inatla yatmak istemiyor.. ben ginseng içmeye basladım dayanmak için.. beniv hapları mı içiyor çaktırmadan anlamadık ki.. çocuk nasıl dayanıyor??Cevaplamak için Üye ol