nAsıl atlatabiliriz bu dönemi?

cihan0207 soruyor: 3

bebeğim 13 aylık anne sütü almaya devam ediyor  zaman zaman iştahsızlıkları oluyor ama songünlerde ağzına hiçbirşey sürmüyor eline verdiğim şeyleri atıyor dişleri sıkıntı veriyor sanırım.bırakayım ne zaman yerse yesin mi,sık sıkönüne mi getireyim  herçeşit yiyeceği denedim en sevdikleri dahilİşin kötüsü ailece zor zamanlardan geçiyoruz zaman zaman yemek konusunda sinirlerime hakim olamayıp bağırıp çağırıyorum çok çok pişman oluyorum ama bi anda oluyo.kuzumu üzüyorum.sabrım tükenmiş durumda herşeye.kafasını tutup yedirmeye bile çalıştım bu zorlamaların bana geri dönüşünün kötü olacağını okuyunca üye olmak istedim nurturiaya.ben ne yapmalıyım vakit ayırırsanız teşekkür ederim

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


helensparta

bence hiç zorlama kilo kaybı olacak kadar durum kötüye giderse uzmana git mutlaka ama bu bir süreç onu biraz serbest bırak yiyeceği sürekli önüne koyarsan inat edebilir unuttur bi süre sonra sen ye yanında ama ona ye deme kendisi ister belki ama bir kaç gün yemek yedirmeye çalışma bu süreç geçene kadar sabır lazım birde eğer diş eti ağrısı , kaşıntısı varsa calpol jel kullan ve ben misvak verdim bence faydası oldu


Sanemm

Bebeğinizin kilosu kaç ki yememesinden dolayı bu kadar endişe ediyorsunuz? 

Zorlamayın, önce kendinizi sakinleştirin. Yememe hakkına saygı gösterin. Anne sütü alıyormuş bu açıdan hiç yemesi bile içiniz rahat olsun. Ayrıca artık hızlı büyüme evresini geçirdiği (aylık bir kilo alma eğrisi yok artık) için bu aylarda 9 aylık bir bebek kadar yiyebilir. Merak etmeyin ne açlıktan ölür ne de sağlığını kaybeder. 

Düşünsenize her ay bir kilo alsa o zaman da bebeğim obez oldu diye endişe ederdiniz. Demek ki kendisine yetecek kadar besleniyor. Zamanı gelir yer ve eski kilosuna kavuşur ama ''ona kızarak kalbinde açtığınız kırıklıkların telafisi yoktur''.neretva

Diş çıkarma döneminde çok ciddi iştahsızlık oluyor. Genelde bir hafta sürüyor. Yedikleri canlarını yakıyor büyük ihtimalle. Soğuk şeyler verin, biraz uyuşturur. Soğuk yoğurt, karpuz gibi. Memeye de düşkünleşiyorlar, emmek ağrıyı azaltıyor, rahatlatıyor. Eğer diştense geçici ve kötü tepki verdiğimizde geçici bir sorunu kalıcı hale getirmiş oluyoruz.

Dişten olmayabilir. Bir yaşından sonra bebeklerin iştahı normal olarak azalır. Yoksa acayip birşey olurlardı. Bebeğinizin avucuna bakın, onun midesi o kadarcık işte. İsterseniz gün içinde yediklerini bir torbaya doldurun ve karnına tutun, size az yemiş gibi geliyor ama belki de yiyor. Bu dönemde yardımcı olacak bazı fikirler:

Mama sandalyesinde asla bekletmeyin. Özellikle yürüme evresindeyse mama sandalyesinde çakılı kalmaktan nefret ediyorlar. Onu oturttuğunuzda yemek hazır olsun, yemek bitince de hemen kaldırın. Yemek harici sandalyeye oturtmayın.

Önce siz yedirin, eline vereceğiniz şeyleri yemeğin sonuna doğru verin. Attığı şeyleri yerden almayın. Belki kaşık tutmak istiyordur. Ona da bir kaşık verin. Bizde çoğu zaman sorun eline kaşık almasıyla çözülüyor.

Yemekleri yere atarsa, çıkartırsa, püskürtürse zor da olsa tepki vermeyin.Bir-iki kez daha farklı yiyecekler teklif edin. Olmazsa, sanırım toksun deyip onu indirin. Açlık en temel dürtüdür. Aç bebe bir yolunu bulur. Gelir mama sandalyesine yapışır.

Yemekleri sıralı istiyor olabilir. Önüne iki yemek çıkarın (mesela çorba ve yoğurt), hangisinden yiyelim diye sorun. O hangisini işaret ederse onu verin. Bizimki bir çorba-bir yoğurt-bir ekmek olmazsa yemiyor misal.

Siz de onunla yiyin. Aynı yemekten yiyin. Baharat deneyin.

Doktorunuz dışında kimseye kulak asmayın. Bu dönemde memeyi kes, ondandır diyenlere hele hiç yüz vermeyin. İnşallah diştir ve yakında geçer.Cevaplamak için Üye ol