Çocuklarınıza uyguladığınız ilkyardım hikayeleriniz...

sappho soruyor: 10

Selamlar,


İlkyardım konusunda kendimi çok yetersiz hissediyorum. Dün oğlumun boğazına bir şey kaçtı,hangi yöntem en doğrusuydu diye düşünene kadar çocuğum uzun süre nefessiz kaldı.Sanıyorum,daha soğukkanlı olmam, kendimi ilkyardım konusunda daha donanımlı hissetmemle mümkün olacak. İlkyardım eğitimi almıştım ;ama çocuklara yönelik değildi. Yetişkin ile çocuğa müdahalenin farklılıklar gösterdiğini biliyorum. O nedenle; elimin altında resimli, anlatımlı, çok detaylı bir çocuk ilkyardım kitabı olsun istiyorum. Kitap önerilerinizi rica etmemle birlikte soğukkanlı annelerin çocuklarına uyguladıkları başarılı ilkyardım hikayelerini dinlemek bana iyi gelecek. Paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


sappho

Balköpüğüm,aynı duyguları yaşamışız gerçekten. Umarım, tecrübeli annelerin burada paylaşacakları, yol gösterici olacaktır bir çoğumuz için.


kuzeynep

Bende tam böyle bir kitap okuyordum. Dr. Miriam stoppard bebek ve cocuk saglıgı el kitabı icinde bir çok hastalığın belirtileri yapılması gerekenler ve yaralanmalarda kazalarda yapılması gerekenler resimli olarak var.


sappho

Nereden aldınız? kitapevlerinde sadece yetişkinler için olan ilkyardım kitapları var. Bu arada,ilk yardımı da resimli anlatıyor mu?

tşk.


kuzeynep

Gorumcem verdi bana inkılap kitabevinden çıkmış.evet resimle anlatımı var mesela boğaza birsey kaçtığında siz oturup cocuğu dizlerinize yatırıyor karnı dizlerinize geliyor bası aşağıda sırtına vuruyorsunuz bunu resimle anlatmış.sargi teknikleri de var nasıl sargi yapılacak hepsini gösteriyor


sayna

uzmantv.com  dan da yararlanabilirsiniz

 sappho

Evet Sayna uzman tv de güzel ;ama ben elimin altında bir kitap olsun istiyorum.


nilinmasali

Zehirlenmeler için Uzemin telefonunu(114 sanırım) göz önünde bir yere not etmek,yanıklar içinde en yakındaki yanık merkezini arastırıp öğrenmek ciddi zaman kazandırır,inşallah gerek kalmaz tabii:(


mert_mert

yiğenimde sıcak sudan pipisi yanmıştı.annesi kendi karnına sıcak su torbası koymuş çoçukda zıplamış birden üstüne sanırım ucundaki plastik patlamış.hem anne hemde çoçuk yanmıştı.üniversite hastanesine koştular.pipisi eğer geçmeseydi yanık sünnet olacaktı..Tyche

benim kızımın boğazına sayısız kez birşeyler takıldı.en çok da elma bence kesinlikle 2 yaşına kadar vermeyin n kadar ince dilim olursa olsun. ilk takıldığında eşimin yanoındaydı ben mutfaktaydım. bana bağırdı koş diye adam donup kalmıştı. hayatımda hiç bu kadar soğukkanlı olduğumu hatırlamıyorum ama daha öncesinde bebeklere ilk yardım konusunu defalarca okumuş teknikleri ezberlemiştim. kızımı midesinin altından kavradım kolumla başını aşağı sarkıttım ve iki kürek kemiğinin arasına 4 kere avucum içinin alt kısmıyla vurdum çocuğum öğürdü öğürdü çıkmadı mosmor oldu. sonra yüzünü bana çevirip işaret parmağımı boğazına soktum elime geldi parça çekip aldım kızım kustu kendine geldi. o kendine gelince beim ağlama krizi tuttu bu sefer. diyeceği o ki o an çok soğukkanlı olunmalı eşiniz ya da siz biriniz soğukkanlı olmak zorundasınız ve bebek ilk yardımına mutlaka göz gezidirmeli fikir sahibi olmalısınız.


sappho

Az önce bir soruya da yanıt olarak yazdım.Spagettiyi hüpletir gibi tüm lokmalarını hüpletiyor artık oğlum.Boğazına takılıyor, nefes alamıyor,hemen ilkyardım tabii.Çok yanlış olduğunu bilsem de son günlerde yemeğini ezerek veriyorum korkumdan.


Böylesine önemli bir konuyu güncellemek istedim aslında biraz da.Daha fazla tecrübe paylaşılsın istiyorum.


Cevaplamak için Üye ol