Çoçuk Doktoru Tavsiyesi

AylinPoyraz soruyor: 10

Merhaba,

İstinye'de oturuyoruz. Bu civara yakın ya da Sarıyer -Levent-Beşiktaş  üçgeninde, sizlerin memnun olduğu, tavsiye edebileceğiniz Çoçuk doktoru yorumlarına ihtiyacım var.
Oğlum & aydır kilo almıyor. Doktor artık gizli hastalıklardan şüphe etmeye başladı. Kan aldırmak istedik testler için. Betemar'da tam bir fiyaskoyla damara iğneyi takıp kanı alamaladılar...Oğlumu üzdüğümğz ve acı çektirdiğimizle kaldık. Şimdi yeniden denemeden başka bir doktor tavsiyesine ihtiyaç duyuyorum. Oğlumun kilosu 10.700 byu 86 cm. Boy da üst sınırdayız, kiloda ortalamanın altı minimumun üstü gibiyiz. Bir yaşında yürümeye başladı, o gün bu gübdür hareket halinde ve kilo küçük küçük artıyor....Yorum ve tavsiyeler için hepinize teşekkürler:)

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


rabbit

Nesim Beyi oneririm size, Nisantasinda...Daha once su linkte konusulmustu...http://www.nurturia.com.tr/questions/df09b283-32e3-4921-ab6c-9e130008159f/1/cocuk-dr-nesim-de-eskinazis


yuksel_

benim çok yakın bir arkadaşım da Maslak Acıbadem Neslihan hanım'a götürüyor. Memnun olduklarını biliyorum.. Yalnız, açıkçası kilosunun az olmasının hastalık düşündürmüş olması bana çok garip geldi. Boyu gayet iyi, bütün fiziksel/motor gelişimi normal ise ve eğer siz ve eşiniz de çok uzun boylu ve kilolu/yapılı insanlar değilseniz çocuğunuzun da az kilolu ve minyon olması çok normaldir. 1 yaştan sonra kilo alımı zaten çok yavaşlar.


AylinPoyraz

Bizim doktorumuz da Neslihan Hanım:) İkinci bir görüş almak istediğimde gittiğim kişi ise Nesim Bey:) tamam dünya küçük biliyoruz ama İstanbul, nurturia daha da küçükmüş:) Şimdi ya Nesim Bey' e gitmeli ya da bu yakada iki farklı öneri olan Şule ya da Şirin Hanım'ı denemeli:)Son durum hakkında bilgi vereceğim...Sevgiler


mayaberry

evet çok küçük gerçektende ..  başka bir doktordan daha bilgi alabilirsiniz ama eğer bebekliğinden beri de neslihan hn takip ediyorsa, dediği gibi test yaptırıp en azından sorun olup, olmadığını kontrol ettirebilrisiniz.. hiç bir sorun olmayıp genetikde olabilir.. tekrar çok geçmiş olsun


asli_yagmur

Aylinpoyraz; biz Anadolu yakasındayız, o nedenle doktor konusunda yardımcı olamayacağım ama gördüğüm kadarıyla kızım Yağmur'a Batuhan yaşıt. Yağmur şu anda 10.4 kilo, boyu 84 cm. Doğduğundan beri kilolu bir çocuk olmadı, ama boyu hep üstte gitti. 18 ay kontrolünde 3 ayda 200 gr kadar almış. Doktorumuzun bize şöyle söyledi: "Kilosu ortalamanın altında ama daha önce de bu çizgide gitmiş kilo alımı. Boyu da ortalamadan 4 cm uzun. O yüzden endişelenecek bir durum yok. Herşey normal." Zaten daha önce de 1 yaşından sonra ayda 100-150 gr ancak alır demişti.
Bu durumda sanırım endişelenmeden önce Batuhan'ın bugüne kadarki kilo alım seyrini gözden geçirmek ve genel yapısı itibariyle mi böyle ona bakmak lazım.
Tabii ki içinizi rahatlatmak açısından 2. bir doktordan da fikir alın. Ama benim genel olarak duyduğum ve gördüğüm, boy açısından gelişimde problem yoksa, kilo tek başına gösterge olmuyor gelişim ile ilgili olarak.AylinPoyraz

Burcu_ayaz yorumun için teşekkürler.Aslında kan aldırmayı beceremeyince ben de bir ay daha beklemeye karar verdim. Şimdi Nesim'i bey'den de görüş alıp yoluma devam edeceğim.

Çünkü; oğlum hastalanmıyor, boyu sürekli uzuyor, gayta kontrolleri temiz, günlük beslenmesi kuvvetli, ama çok ama çok hareketli...Her gün dadısıyla hoplaya zıplaya dans ediyor...Bu aralar favorı şarkımız"Tutlu, fırlattı kalbimi....." Gen olayına gelnce, uzun ince bir baba ve uzun gençliğinde ince bir anneye sahip, metabolizması  hızlı çalışıyor, günde iki kez, biri sabhları kalktığında mutlaka olmak üzere yiyecekleri fi/fo sistemine tabi tutuyor...

En son Temmuzda gitmiştik Nesim Bey'e... Bir merhaba demekte fayda var sadece:)


jildando

şimdi bende Mete nin aşı kartına bakıyorum da , o da 18 aylıkken 86,5 cm ve 11.200 gr mış, çok da farklı değilmiş yani sizden. Bizim doktor hiç dert etmemişti, uzun olduğu için zayıf görünür demişti. Kızım da uzun boylu ama boyuna göre zayıftır, Bizim doktor kilolu olacağına zayıf olsun daha iyi der. Nitekim ikisi de hareketli ve sağlıklı çocuklar. Bence içiniz rahat olsun ama doktorunuzun tutumunu beğenmediyseniz başka bir doktorla çalışın bence de.


AylinPoyraz

Evet Batuhan Prof. Bir beslenme uzmanına gitti.

Parmağından kan alınıp Colyak olmadıgı anlaşıldı.Troid olamaz çünkü boyu üzüyor dedi

Ama COK sık kaka yaptıgı için detaylı bir gayya taraması yapılacak. Belki boncuk ya da altın da bulunabilir kim bilir:)

ASIL söylediği su; bu yas cocuğu için pureden iyi bir kalori kaynağı değildir.kati gıdaya geçmekte gecikmissiiniz.Derhal kati gıdaya geçile....iki gündür deniyoruz durum vahim. Ne versek çıkarıyor kilo almıyor dedim simdi yemiyor da endişelerim had safhaya çıktı.Siz nasıl alıştırdınız kati gıdaya sevdigi ve istahlanyedigini düşündüğünüz gunluk menülerimizi benimle paylaşır mısınız. tarife gerek yok ne olduğunu bilsem ben devamını getiririm.su anda stresden ne pisirilecegini bile unutmuş durumdayım. imdaaattttt:)jildando

köfte, kıymalı soslu makarna, mantı, pilav, özellikle domatesli, omlet, tavuk şinitsel, köfteli yumurtalı düğün çorbası, yayla çorbası, eğer severse içine herşeyi karıştırmak mümkün, sebze, kıyma vs. kıymalı tarhana çorbası, şehriyeli yeşil mercimek çorbası, şehriyeli domates çorbası. ve pilavın yanına hertürlü kıymalı sebze yemeği.

Bir çırpıda sıklıkla yediklerimiz bunlar, yoğurt, meyve falanda var ara öğünlerde onları saymıyorum, bunlar normal yemek öğünleri.

ben yemek konusunda rahat bırakıyorum çocukları, kasmadan , aa bak ne geldi falan demeden normali zaten buymuş gibi tabaklarını önlerine koyuyorum, kendileri yiyiyorlar, küçük ilk başta çok döküp saçıyordu, ama o da alıştı.

Zaten şimdi bir geçiş dönemi yaşayacaksınız, eğer kendi yemek isterse, bir kaşık ona verin biri de sizde olsun, daha kolay çözebilirsiniz belki.

Bir de biz özellikle akşamları herkes evdeyken mutlaka beraber oturuyoruz sofraya, ayrı yemek yemiyorlar, bizle yiyince de ortadaki salatanın falanda tadına bakıyorlar.
Birde yemek saatinden 1,5- 2 saat önce tüm atıştırmalıkları ortadan kaldırıyorum, su hariç hiçbirşey yemiyorlar ve içmiyorlarki doğru düzgün acıksınlar.


jildando

benimkilerde geç diş çıkaranlardandı, diş pek problem olmuyor çünkü diş etleride yeterince kuvvetli oluyor ve onunla çiğneyebiliyorlar. 1 yaşından sonra aslında alerjik bir durum yoksa tabi herşeyi yiyebilirler, küçük küçük keserseniz çiğneme çok da problem olmaz, ayrıca salatalık, muz , peynir, elma, armut gibi yiyecekleri de elline verebilirsiniz. Gene ona göre kurabiye yapabilirsiniz, ısıra ısıra yiyebilir.
Bence önemli olan bu konuyu stres haline sokmamak, o zaman çok kolay geri tepebiliyor, hiçbirşey yemez duruma geliyorlar, yemek konusuna tepki duymaya başlıyorlar.
Siz yerken ona sunun isterse tadına baksın, tadını sevmediği şeylere zorlamayın. Bazen hiç tahmin etmeyeceğiniz şeyleri sevebiliyorlar.
Kızım mesela , oğluma göre daha seçici bir çocuk, ama ilk tencere yemeklerine başladığımızda çoğunu yemek istemezken bamya yiyeceği tutmuştu , oğlum geçenlerde ananas yedi ve sevdi ki genelde çocukların sevdiği bir meyve değil. Közlenenen kırmızı biber vardır mesela, acı değildir.Bir kere biz yerken oğlum da istedi ve o gün bugündür severek yiyiyor.
eğer alerjik bir durumu yoksa herşeyi verebilirsiniz, bırakın denesin.Cevaplamak için Üye ol