Yemek yeme problemi...

egebebekk soruyor: 5

Merhabalar,

oğlum 11 aylık oldu. Bu zamana kadar zar zor da olsa yemeklerini bir şekilde yiyordu. Sabahları 1 yumurta sarısı ve genellikle kahvaltı karışımlarına ilave ettiğim labne peyniri, meyve, fındık karışımlarını yiyordu. Öğlenleri karışık sebze püreleri (içine çeşitli tahıllar da koyuyorum), akşamları ise meyveli yoğurt ya da meyveli-irmikli muhallebi yiyordu. Oğlumun kilosu da çok fazla değil aslında, 50 persentilde. Ama sağlıklı şeyler yediği için kiloyu dert etmeyip kendimi avutuyorum. Az önce saydıklarım hep püre kıvamında şeyler ve 1 kaseye yakın yedirebiliyordum bu zamana kadar. Bunun dışında bizimle sofrada bizim yediğimiz şeylerden de verdik hep, balık, et, ya da sebze yemekleri. Yani taneli şekilde de yiyor. Ve fark ettiğim kadarıyla böyle yemeyi daha çok seviyor. Bunu gördüğüm için son birkaç zamandır kendisine püre yerine mesela öğle yemeğini buharda pişmiş sebzeler ve et şeklinde vermeye çalışıyorum. Fakat bu şekilde o kadar az yiyor ki. Mesela geçenlerde tabağına 2 kaşık pilav, biraz sebze ve 4 adet hamsi koydum. Fakat yarısını bile yemedi. Yediği miktarı yedirirken çok zorlanmadım ama çok uzun zaman aldı. Şimdi ikilemde kaldım. Sebze püresine devam etsem ki -bu aralar püre yemek istemiyor- oğlumun yemek yeme alışkanlığını olumsuz etkileyeceğimi düşünüyorum. Normal bizim gibi yedirsem bu sefer de çok az yiyor. Zaten kilo çok değil iyice geri mi kalır diye korkuyorum. Açıkçası hem ne yapacağımı şaşırdım hem de ne kadar miktar yemesinin yeterli olacağını bilmiyorum. Sizce 11 aylık bir bebeğin beslenme şekli ve miktarı nasıl olmalı? Siz neler yaptınız ve yapıyorsunuz? Bir de şunu sormak istiyorum. Oğlumun kendi kendine beslenmesini nasıl sağlayabilirim. Mesela mama sandalyesinin masasına minik ekmek veya peynir parçaları koyuyorum ama parmaklarıyla kavrayıp ağzına götürmek yerine, tüm avucuyla eliyle kavrayıp ağzına götürüyor. Yiyecek avcunun içinde kaldığı için yiyemiyor. Sizce nasıl bir yol izlemek lazım?Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :))

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


fistikcik

Merhaba,
Gözlemleriniz çok doğru. Artık püreyle beslenmek değil, sizin yediğiniz yemeklerden yemek istiyor. Doğru olan da bu zaten. Püreyi bırakmakla çok doğru bir karar vermişsiniz.

Gelelim taneli yiyince az yiyor meselesine : az yemiyor, kendisi için gerekli olanı yiyor. Az yediğini düşünen sizsiniz. "İki kaşık pilav, birkaç sebze ve 4 adet hamsi" bir yaşına yaklaşan bebek için epey fazla bir miktardır.  Bunların yarısını yemesi gayet normal. Bebekler 6 aylık olana kadar hızlı büyürler, bu yüzdn daha çok besine (yani süte) ihtiyaç duyarlar. 6 ay-1 yaş arası büyüme hızı biraz yavaşlayarak seyrini korur. 1 yaşından sonra belirgin bir şekilde azalır. Bu yüzden eskisi kadar yemek yemeğe ihtiyacı kalmaz ve iştah azalır. Bu doğal bir süreçtir.

Yapmanız gereken tek şey, sizin de farkettiğiniz gibi kendisinin yemesini teşvik etmektir. Elleriyle kolayca yiyebilmesi için ilk aşamada yiyecekler "parmak yiyecek" şeklinde olmalı. Parmağınızın boyunda ve şeklinde uzunlamasına kesilmiş meyveler ve sebzeler bu iş için idealdir. Ekmek verecekseniz çok minik parçalar yerine uzun dilimler verin. Böylece avucunun içinde kaybolmaz ve kolayca tutabilir. Boğazına kaçmasından endişe etmeyin. Yutamayacağı şeyleri bebekler öğürür.
Ekmek ise zaten ağızda hemen yumuşar. Diğer besinleri de damağıyla ve diş etleriyle ezebileceği kadar yumuşak ama elinde dağılmayacak kadar diri hazırlarsanız kolayca yiyebilir. En kolay başlangıç sebzesi bu anlamda haşlanmış brokolidir. Adeta bebeğin tutması için düşünülmüş sapları vardır çünkü. Olgun bir muzla da deneme yapabilirsiniz. İlk etata muz bebeklerin elinden kayar. Bu yüzden tamamen soymayın. Sadece kabuğunun tepesininden bir miktar bıçakla soyun. Kabuğunun geri kalanı eliyle kolay tutabilmesi için kalsın.

Yumuşak bir elma, armut, ikiye böleceğiniz ve çekirdeklerini çıkaracağınız üzüm taneleri (taneyi bütün olarak vermeyin), haşlanmış brokoli, karnıbahar, kılçıklarını temizlediğiniz balık parçaları, kıvamlı bir omlet (sebzeli ya da peynirli), hep eliyle yiyebileceği besinlere örnektir. Yine makarna bebeklerin elleriyle yemeği sebdikleri yiyeceklerdendir.

Zamanla, pratik yaptıkça, herşeyi eliyle yiyebilecek. Pilavı bile. Bu arada eline kaşık ve çatal vermekten çekinmeyin. Döke saça yoğurt yemeyi denesin mesela. Mama kaşıkları bu iş için çok uygun olmayabiliyor. Bebeğniz daha rahat ediyorsa kenarları çok keskin olmayan küçük çelik çay kaşıkları daha uygun. Zamanla kaşık ve çatal kullanmayı da bu şekilde öğrenecektir. Zaman zaman beceremeyebilir, hemen müdahele etmeyin, bekleyin. Sizden yardım isterse kaşığı ya da çatalı siz doldurup yine eline verirsiniz.


fleez

"iki kaşık pilav, biraz sebze ve 4 hamsi" mi? 11 aylık bir bebekten bunların hepsini yemesini beklemek. bana çok uzak geliyor. 17 aylık kızım dün iki küçük köfte yedi diye evde taklalar atan benim için garip bir durum. ama bunun sadece benim için değil kime sorarsanız sorun garip bir düşünce olduğunu düşünüyorum. yanlış anlamazanız eğer o küçücük bedenden çok fazla beklentilerimiz olmamalı diye düşünüyorum. geçen haftalarda "çocuğum yemek yemiyor" isimli kitabı okudum bence siz de biran evvel okumalısınız:))) 


fleez

mar; benim kzımda yiyor şuanda ama dün öğlen iki köfte yemesi benim gözümde yemek yemesi demek. örneğin bu akşam iki kaşık nohut yemeği ve bir kaşık pilav yedi, bence yedi, ve bende muhallebi yapmıyorum üstüne yedi naılsa diye, az önce bir bardak da ayran içti bir aat sonra da uyuyacak. 


ben egebebeğin yemek yeme problemi olduğuna inanmıyorum yiyebilen, acıkınca hem eliyle hem de annesinin eliyle yiyebilen bir bebek anlatılanlara göre,madem yiyyor ama size yemiyormuş gibi geliyor porsiyonunu küçük tutmak lazım ben bunu vurgulamak istiyorum. o kitabı da o yüzden önerdim. 


ipekkusgoz

Öncelikle keisnlikle size göre fazla yiyor diye karışım, bulamaç tarzı şeylere geri dönmeyin. Ne güzel işte farketmişsiniz taneli yeme isteğini ve o isteğine saygı duyup ona yönelmişsiniz.

Bundan sonra söyleyeceğim şeyleri ben de yeni yeni idrak ediyorum. Bazen oğlanın bitiremediği yemekleri ben daha sonra yiyorum. Bana bile fazla geldiği oluyor. O çocuğun yememiş ya da yiyememiş olmasından daha doğal bir şey olamaz herhalde. Ki az koyayım da bitirsin ya da çeşit yesin diye düşünürüm. Ama oluyor gerçektenyapıyoruz bunu. bize az gelen şey onların midesi için çok fazla ve ağır olabiliyor.Bu arada biz boyda 80 persentiller de olsak da kiloda 25-30 arasındayız. 50 persentil hiç de az ya da endişe edilecek bir durum değil bence. Rahat olun derim.


egebebekk

Cevaplar için teşekkür ederim. Biraz olsun rahatladım diyebilirim. Bu akşam biraz makarna haşladım, masasına koydum. Tabi başta şaşırdı, ne oluyor anlamadı. Alışmış ya hep benim yedirmeme. Önce makarnaları mıncıkladı, yerlere attı. Sonra babasıyla ben birlikte makarnaların nasıl yenileceğini gösterdik. Biraz koparıp ağzına verdik. Sonra baktık biraz biraz ağzına götürmeye başladı. Ama her şeyden öte çok mutlu oldu. Hali çok komikti :)) Şimdi tabi şöyle bir durum var. Ben önceden yaptığım sebze çorbasını anlatayım. 3 veya 4 farklı sebze+yulaf ezmesi+makarna+1 çay kaşığı tereyağı+1 ceviz büyüklüğünde kırmızı et+yeşillik koyuyordum. Tahıl, sebze ekibi ve yeşillikler hep değişiyordu. Bazen ruşeym, irmik, pirinç veya farklı sebzeler oluyordu. Bunların hepsini bir öğünde alıyordu ve 1 çorba kasesine yakın içiyordu. Bazen değişik baharatlar da koyuyordum. Zencefili çok seviyor mesela. Sabah kahvaltısında da kahvaltı karışımlarına avakado+fındık+labne ya da hangi meyvelerden varsa onları koyup yediriyordum. Bunu da yarım çorba kasesi kadar yiyordu. Ayrıca her sabah 1 yumurta sarısı da yiyor bunlarla beraber. Akşama doğru da meyve (cennet meyvesi, armut, kayısı, avakado, bal kabağı evde hangisi varsa)+yoğurt ya da irmikli meyveli muhallebi yiyordu. Ve bunu da 1 kaseye yakın yiyordu. Ve bunca şeyi yemesine rağmen kilosu 50 persentil, çünkü acayip hareketli. 5 dakika yerinde durmuyor. Şimdi şöyle diyebilirsiniz, bu kadar enerjiyi alan çocuk nasıl dursun, haklısınız da. Ama oğlum yapı itibari ile de çok hareketli. Zaten ne yese çok kilolu olmayacağını biliyorum. Şimdi önceden bu saydıklarımı yiyen oğlumun 2 kaşık pilav, biraz sebze ve 4 hamsi yiyeceğini düşünmem normal değil mi? :)) Ama dediğim gibi taneli verince eskisine göre çok az yiyor. Ama sonsuza kadar da püre ya da çorba yedirmem mümkün değil. Mesela akşam 2-3 tane makarna yediyse yemiştir. Dolayısıyla hep aklınızda acaba aç mıdır, doymuş mudur, yeterli derecede beslenebiliyor mudur gibi düşünceler oluyor. Ama herhalde bu yeni duruma alışmam gerekecek.


Not: Bu arada ben de şeker ve tuz vermiyorum. Muhallebiyi haftada bir veriyorsam veriyorum. Onu da biraz irmiği duru suda haşlıyorum. Sonra da meyveyle birlikte rondodan geçiriyorum. Zaten meyvenin şekeri yeterli oluyor. Daha çok yoğurt ve meyve karışımı veriyorum.Cevaplamak için Üye ol