Bebek Diyetinde Fantomalt Takviyesi

YesilAnne soruyor: 10

Merhaba,

Dün Tenten' i Tıp Fakültesi Beslenme ve Diyet Polikliniğine götürdük.

Boy; 75 cm, Kilo; 8735 gr. Ölçüldü.

Doktor, boyunun normal olduğunu fakat kilosunun az olduğunu belirtti. Ve bize aşağıdaki diyeti verdi;

Sabah ;
             1 çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu,
             1 yumurta sarısı
             1-2 tatlı kaşığı labne
             2 tatlı kaşığı pekmez
             1/2 dilim ekmek

Ara Öğün ;
             1 çay bardağı yoğurt,
             1/2 porsiyon meyve (1 ölçek Fantomalt eklenecek)

Öğle ;
            1 kase çorba ( 1 köfte büyüklüğünde et / tavuk , 1 tatlı kaşığı pirinç eklenecek )
            1/2 dilim ekmek

İkindi ;
           1 çay bardağı yoğurt
           1/2 porsiyon meyve (1 ölçek Fantomalt eklenecek)

Akşam ;
           1 kase çorba (1köfte büyüklüğünde et / tavuk, 1 tatlı kaşığı pirinç eklenecek )
           1/2 dilim ekmek

Gece ;
          150 cc mama muhallebi
(150 cc suya, 1 tatlı kaşığı pirinç unu ekleyip pişirilecek. Ocaktan indirdikten sonra, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 5 ölçek Milupa / Bebelac 3 ve 1 ölçek Fantomalt eklenecek.

Doktora gece tahıllarından verme konusunu sorduğumda vermeyin cevabını aldım.

Fantomalt; yüksek enerji ve karbonhidrat içeren mamaymış.

Zaten normalde Tenten' e uyguladığımız günlük diyetin bu diyetten farkı çok fazla yok. Tek farkı, biz gece mama takviyeli ve pirinç unu ile hazırlanan muhallebi vermiyoruz. Dönem dönem 7 tahıllı Milupa yada Hipp pirinç, yulaf veriyoruz.

Siz bebeklerinize Fantomalt takviyesi hiç yaptınız mı? Bu aylarda bebeğinizin günlük diyetinde nelere dikkat ettiniz? 


Cevaplarını rica ediyorum. Teşekkür ederim.
         

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


Burcu

biz de Fantomalt'ı düşük kilomuzdan dolayı yanlış hatırlamıyorsam 8. ayda kullanmaya başlamıştık.ben genelde tadı olmadığı için sebze çorbasına ekliyordum.bir yaşından sonra da Fantomalt'ı bırakıp Pediasure kullanmaya başladık...şimdi onuda kullanmıyoruz..bütün bu çabalarımız sonucunda 18. ay kilo kontrolünde 8.400 gr anca olduk........


zeymes

merhaba bizde fantomalt ı 1 yaşında 4 ay kullandık ama hiçbir fark olmamıştı şuan 28 aylık olduk ve kılomuz 10.500 gr :((...sağlıkları yerinde olsunda önemli olan o eskiden çok üzülüyodum ama artık takmıyorum bünyasi böyle yapabileciğim bişey yok maleseff...


YesilAnne

Burcu, Zeymes cevaplarınız için teşekkür ederim. Bir şeyi merak ediyorum, bebekleriniz düşük kilolu mu doğdu?

Benim oğlum 2885 doğdu. İlk dört ay açığı çok güzel kapattı, 4. aydan sonra kilo alımı hareketlendiği için biraz yavaşlamaya başladı. Fakat son 2-3 aydır kilo alımı çok yavaşladı. Mesela son 2 ayda sadece toplam 600 gr. almış.

Bunu normal sayan doktorlar da var bildiğim kadarıyla. İkinci 6 aylık dönemde ayda 300 gramlık kilo artışı normal sayılabilir bElki. Fakat biz yine de beslenme ve diyet uzmanına danışmak istedik.

Fantomalt ve mamalı muhallebi diyetimize eklenince biraz afalladık. Çünkü Tenten formül sütü hiç sevmiyor. Fantomalt mamayı da henüz denemeye başlamadık. Doktorları sorgulamak değil tabiki amaç, fakat durum bukadar vahim mi diye de aklımızdan geçmiyor değil.

Kafam fena karışmış durumda...


Burcu

 bizim doğum kilomuz 2.872 gr..ilk ay 1 kilo aldık.2. aydan sonra kilo alışımız çok az oldu 500 gr aldı.sadece anne sütü verdim.özellikle dr.umuza az kilo aldığı için formül süt takviyesi yapalımmı dedik gerek yok dedi.şimdi olsa yapardım..ilk aylarda alması gereken kiloların altında seyrettiğimiz için malesef şu anda yaşıtlarımızdan kilo olarak gerideyiz...


YesilAnne

Ben de diyetimize eklenen gece öğünü mama takviyesi konusunda kararsızım. Çünkü Tenten biberonu bilmiyor. Hep emdi.

Formülsütü sadece kahvaltı bulamacında ve tahıl için kullandım. 7li gece tahıllarını sevmiyor, yemiyor. Dolayısyla son zamanlarda vermemeye başladım.
 
Ama şimdi düşünüyorum da yanlış mı yaptım acaba. Kilo almamasının sebebepleri mama takviyesi yapmamak mı? Buna ben mi sebep oldum? vb.. düşünceler rahatsız ediyor, hayıflanıyorum bol bol.

Elbetteki bir çözüm şart...zeymes

bizim doğum kılomuz 3.090 grdı.6.aya  700 veya 800 gr aldık .6.ayda 50 gr almıştık:(..ondan sonra ek gıdalara başladık ama kılo alımız hep düşük gittik...kendini suçlama bence sağlığı yerinde sonuçda çok kilolu olup hasta olsa dermansız bi hastalığı olsaydı..bence herşeyden yiyosa kiloyu çok sorun etmeyin siz naparsanız yapın çunku hiç fayda etmiyo benim kullanmadığım vitamin iştah acıcı şurup kalmadı hiç faydası olmadı..

7 li gece tahıllarını benim kızımda sevmezmizdi onun yerine diğer muhallebilerden alırdım muzlu pirinçli..3 ayınız kalmış ondan sonra sütle artık kendiniz yapabilirsiniz muhallebinizi yada aptamil in sütü verirsiniz belki onların tadını sever..
bide sebze çorbalarını yaparken un kavursan daha kalorili olur..


esraozlem

yesil_anne Fantomalt konusunda tecrübem yok maalesef. Bir de otorite değilim pek tabii ama bana çok düşük gelmedi Tenten'in kilosu. Önemli olan aslında bebeğin doğumdan sonra daha çok kilo alması değil, içinde bulunduğu persantil'de çok sapmaması şeklinde biliyorum. Bir de bildiğim kadarıyla bebeğin 5. ayında doğum tartısının 2 katına, 12. ayında ise 3 katına çıkması bekleniyor. Bu şekilde ilerlerse sorun olmadığı düşünülüyor.

Ayrıca bu aylar emekleme/yürüme/ hareketlenme zamanları ve dişlerin de çıktığı aylar. Mama takviyesi yapmadın diye kilo almıyor olmasındansa bunlar daha etkendir gibi geldi bana. Ada'nın da 10-11. aylarda kilo alımı düşük seyretmişti ve doktorumuz bize, çok normal olduğunu, dişlerle birlikte bir de mobilize olmaya başladıkça kilo alımının yavaşlayacağını,  dikkat etmemiz gerekenin kilo kaybı yaşanmaması olduğunu söylemişti.


YesilAnne

Zeymes, teşekkürler. Sebze çorbalarına bulgur, pirinç, irmik 3 ündende koyuyorum. Bol kıymalı ve bol sebzeli, yapıyorum. Unu hiç denememiştim.
Tabiki sağlığında bir problem yok çok şükür. Benim üzüldüğüm konu ; belki de kilo alabilecek kapasitesi varken ben mi acaba yanlış bir diyet uyguluyorum diye düşünüyorum.
 
Mesela pirinç unlu muhallebi boş kilo olduğunu düşündüğüm için şimdiye kadar hiç yapıp vermemiştim. Aptamil 3 Devam Sütü ile hazırlıyorum gece tahıllarını. Bunları sevmedi fazla yemedi diye, ısrarcı olmamak amacı ile çok düşmedim üstüne.
Hipp 'in yulaf ve pirinçlisini sevdi birtek. Pirinçliyi dönem dönem akşam uykudan önce verdim, çünkü herzaman sevse bile yemedi. Yulaflısını da kahvaltıya ekliyorum.

Esraozlem, şu son birkaç güne kadar bizde tamamen senin gibi düşünüyorduk. Önemli olan sağlıklı olması, kilolu çocuk sağlıklı çocuk demek değil diyorduk.
Doktorumuzda senin de ifade ettiğin gibi, bebeklerde beklenenin, 1yaşına geldiğinde, doğum kilosunun 3 katına ulaşmış olmasının öneminden bahsetmiş ve zaten Tenten'in daha şimdiden neredeyse doğum kilosunun 3 katına geldiğini belirtmişti.

Fakat içimiz rahat etmiyorsa yine de beslenme ve diyet uzmanına danışmamızı önermişti. Biz de bunun üzerine gittik ve aldığımız cevapla afalladık. Doktor persentil eğriye göre boyu iyi fakat kilosunun 10 kilonun üstünde olması gerek deyip, biberon mamasından girdi, fantomalt mamadan çıktı.

Persentil eğride sapma çok fazla yok aslında; ilk 3 ay kilo alımı fırlamış, 3-6 ay arası dengeli bir şekilde artmış, 6-8 ay da aynı şekilde. Birtek 8-9 ay arası kilosu sabit kalmış. Son 50 gün de 600 gr almış. Cevabın için çok teşekkür ederim. İçime su serptin sağolasın.

Fantomalt vermek ya da doktorun dediği gibi Tenten'in hiç alışık olmadığı biberon mamasını rüya öğünü şeklinde gece vermek doğru bir hareket mi olacak bilemiyorum. Gece zaten beni emiyor aslında..esraozlem

yesil_anne, şöyle bir bilgi verebilirim. Eşimin ikizi çocuk doktoru, aynı zamanda endokrin yandalı yapıyor. Tam da konusu. Daha önce kendimin ve arkadaşlarımın benzer durumlarda endişeleri için sorduğum da bana, 1 yaşın ortalama kilosunun 10-10.5 kilo olduğunu ancak bebeğin doğum tartısı, büyüme eğrisindeki yeri, buradaki sapmalar ve yukarıda bahsettiğim gibi 5. ve 12.aydaki doğum tartısına oranı gibi değerlerin daha önemli olduğunu belirtmişti.

Ayrıca 10 aylık bir bebeğin 10 kilonun üzerinde olmasının sağlıklı olmadığının örneğini ben kendimizden verebilirim. Ada bende gebelik diyabeti bulunmadığı ve beklenen zamanından önce dünyaya gelmiş olmasına rağmen 4600 gr doğdu. Ve bugüne kadar kilo alımları ayına göre alması gereken kadar olduğu halde, büyüme eğrisi maalesef kilo olarak hep en üst seviyede gitti. Maalesef diyorum çünkü gelişim bozukluğu sadece az kilo alması, düşük kilolu olması ile ilgili değil, fazlası da zarar. Ben bu durumun tam tersi bir yerde bulunuyordum, ve gidişata çok fazla takmıştım.

Ada büyük bir bebek olarak dünyaya merhaba dediği halde 10.aya başladığında 10,3 kilo olunca doktorumuz direkt olarak kahvaltı mamaları da dahil bu tip fazla kalorili besinleri kesmişti. Ben de sonraki 2 ayda tartısı sadece 600 gr artınca bu sefer de çocuğu çok kilo alıyor diye diyete mi soktuk, bir de böyle mi yanlış yapıyorum diye kendimi epey yemiştim ve yukarıda da bahsettiğim gibi doktorumuz diş dönemi ve sahiden Ada'nın o aralar ayaklanmasının (çılgınca emekleme ve sıralama dönemi) etkisinin daha fazla olduğu ve aslında ikinci 6 ayda, ilk altı ay gibi yüksek bir kilo artışı beklenmediğini, hatta bu dönemde ayda 500gr'ın üstünü "fazla" almış olarak değerlendirdiklerini söyleyerek beni rahatlatmıştı. Ada 1 yaşını 11,4 kilo ile kapattı ki kilolu başladığı için normal düşünülebilir, ama aslında buna rağmen epeyce fazlaydı. Fazla kilo sağlıklı demek değil ben hala bunu iddia edebilirim.

Beslenme ve diyet uzmanının neye istinaden 10 aylık bir bebeğin kilosunun 10 kilonun üstünde olması gerektiğini söylediğini bu noktada anlayamadım ben. Bir de merak ettim, sonuçları Tenten'in çocuk doktoru ile paylaştınız mı? Onun değerlendirmesi nasıldı?


YesilAnne

Esraozlem, beslenme ve diyet uzmanı direkt persentil eğriye bakarak, boyunu ve kilosunu ayına göre değerlendirerek, 10 kilonun üzerinde olması gerek dedi.
Ama doğum tarihine bakarak Tenten'i 11 aylık olarak değerlendirdi. ( 11 aylık olmasına o gün itibari ile 9 gün vardı.)

Biz Tenten'i Endokrin uzmanına da götürüyoruz. Zaten o doktor bize aynen, eşinin ikizkardeşinin söylediklerini söylemiş kilosunu normal bulmuş, ikinci 6 aylık dönemde bebeklerin ayda 300-400 gr almasının çok normal olduğunu belirtmiş ve yine de dilersek Beslenme ve Diyet Uzmanına götürebileceğimizi tavsiye etmişti. Yani aslında iki doktorun görüşleri çelişiyor.

Yani aslında biz Tenten'in kilosu konusunda çok da endişelenmiyorduk, diş problemleri, emekleme/ yürüme çabaları, dönemsel iştahsızlıklara bağlıyorduk tıpkı senin ve Peyibal' in belirttiği gibi. Ta ki Beslenme ve Diyet Uzmanına götürene kadar. Çünkü buaralar diş yüzünden kaçtı epey ama genel itibari ile iştahı da yerinde bir bebektir. E iştahı da yerindeyken kilosunun yine de az olduğunu duyunca bir yerde yanlış mı yapıyoruz diye hayıflandık doğal olarak.

Bir tek 8-9 ay arası kilosu sabit kalınca epey canımız sıkılmıştı. Bunun üzerine çocuk doktoru yine de endişelenmemiş ve kilo kontrolü için 2 ay sonrasına randevu vermişti. Bu da önümüzdeki Cuma günü 29 Mart' a tekamül ediyor. Yani Cuma günü Beslenme ve Endokrin Uzmanlarının da görüşlerini harmanlayıp sunacağız önüne bakalım nasıl bir yorum alacağız.

Peyibal, bu arada yazdıklarınla sen de cidden içime su serptin cevabın için çok teşekkürler. Gerçekten de bu soru benim de kafama takıldı. Araştırma hastanesine gidiyoruz ama konu araştırılmadan doping mamalara yönlendiriliyoruz ben de anlamadım.
En azından bir kan tahlili yapıp demir eksikliği vb. tetkiklerin yapılması gerekiyordu değil mi? Demir ve Multitabs takviyesine devam ediyoruz halen aslında.Cevaplamak için Üye ol