Anne sütünü planlı nasıl bıraktırdınız?ve aynı anda çişi bıraktırabilir miyim?

MELEGIM___ soruyor: 5

Merhaba

Ekimde 2 yaşına giriyor kızım...ben artık anne sütünü bıraksın istiyorum.çünkü bu zamana kadar da gece 2-3 kez anne sütü için uyanan bir bebeğim var.sırf bu nedenle çişi de bu yaz bıraktıramadım.önümüzdeki yaza kadar da çişe g kalmış olucaz.benimle deneyimlerinizi,tavsiyelerinizi paylaşır mısınız?

Yalnız bide öyle bi durum var ki,geçen hafta çok ağır boğaz enfeksiyonu geçiren kızım 4 gün anne sütü dışında neredeyse hiçbişey yemedi...anne sütü alması kurtarıcı oldu bize...değil bebeğime bana bile zor geliyor duygusal anlamda bıraktırmak ama giden de benden gidiyor böyle düşündükçe....

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


dygkhrmn

Önce annenin hazır ve sağlam olması gerekiyor sanırım. Bizimki geceleri emmiyordu. Gündüzleri ise uykuya gerken şekerleme niyetine kullanıyordu. Emzik de vardı. 15 aylıkken birgün çok bunaldım ve gittim saçlarımı boyattım, rengini açılttım baya. Doğal olarak da emziremezdim ve oğluma bitti dedim birdenbire. Ağlasa da konuştum hep. Anladı yavrum bir şekilde ve orada bıraktık memeyi..


MELEGIM___

Herkesin deneyimi birbirinden farklı ama çok hoşuma gitti bunları okumak.ve çok teşekkür ederim paylaşımlarınıza...kızım için emmek,sabahtan akşama kadar dışarda olsam istemiyor...ama gece mutlaka alıyor...en az 2-3 kez...bana kalkmak zor gelmiyor,ama birçok uzman görüşü gece beslenmesinin sağlıklı olmadığı yönünde...biz bunu bu zamana kadar yaptık...bende söylediğiniz gibi deniyorum..."artık meme olmayacak,çünkü çok acıyo"filan gibi,hemen ağlamaya başlıyor.yani yine söylediğiniz gibi önce benim hazır olmam lazım ve ben mantığımla bunu istiyorum...duygusal olarakta düşüncesi bile yoruyor.bu sebeple paylaşım istedim.çişe gelince de aslında söyleye söyleye yapıyor çişini.yani bu daha sonra zor olacak diye korkuyorum.çünkü şuan gayet bilinçle altına yapıyor durumda.çok mu zor gerçekten bunlar...bana çok ağır geliyor...


firis

ben yara bantı taktım,kızım 17 aylıktı,tiksindi açıp açıp baktı kendi kapadı,gece 2-3 gün kalktı biberonla süt verdim sakinleştirdim alıştı hemen ama tuvalet eğitimi için bekleyeceğim biraz daha..


GYN

Selam,

Şuan oğlum 29 aylık. Biz de 2. yaş gününe 10 kala bıraktık. Bizde bant ile çözdük işi. Bantı görünce uff olmuş doktora git dedi. Sonra 1-2 gün ara ara baktı ama istemedi. Uyutmak biraz zor oldu ilk günler ama onu da atlattık. Biz de memede uyumaya alıştığımız ve gece birkaç kez meme için uyandığımızdan çok zor olacağını düşünmüştüm. Ama çok kolay oldu. Tuvalet işini de memeden 2 ay sonra hallettik. Tuvalet eğitimine başladığımız ilk gün, sık sık tuvalete götürdüm, anlattım, anlattım anlattım.... ama her seferinde çiş yok dedi ve yapmadı. Ama banyodan çıktıktan birkaç dakika sonra üstüne yaptı. İlk gün pes ettim. Ve biz tekrar beze geri döndük. 2-3 gün sonra kendisi tuvalete gitmek istedi. Ve böylece en azından çiş işini çözdük. Kaka kısmı biraz daha zor oldu. Tuvalete yapmayı reddetti. Kakası geldiğinde söylüyordu, altını bezliyorduk. Bunun için de dolabındaki fazla bezleri kaldırdım. Yaklaşık 9-10 günlük bez bıraktım. Bu şekilde kaka yapmasına itiraz etmedim ama bezler bittiğinde yeni bez alamayacağımızı söyleyerek tuvalete gitmemiz gerektiğini anlattım her defasında. Dolaptaki bezler bitince o işi de çözmüş olduk böylelikle.


ipekkusgoz

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/623c1389-0245-49b6-aae1-a1190144df1a/emzirme-toplantisi-notlari16112012-sisli-belediye-binasi

Burada iki yıl önce gittiğim seminerin notları var. Ben de emzirme için 2 yaşı sınır koymuştum kendime. Ama bunun tiksindirerek olması en son istediğim şeydi. O yüzden kademe kademe yapmak için bir kaç ay kala azaltmaya başladım.çalıştığım için gündüzleri emmiyordu, işyerinde sağıyordum. Önce sağmayı kestim . sonra uyanır uyanmaz emerdi, onları kestim.sonra istemedikçe teklif etmedim. Neredeyse sadece gece uykusuna geçerken ki emmeleri kalmıştı.Bu seminere de gidince doğru yolda olduğumu düşündüm. Ve oğlum 2 yaşını bir hafta geçe bir gece emerek uyudu ertesi gece emmeden uykuya geçti. Hiç beklediğim bir olay değildi ama teklif etmeme yolundan gittiğimiz için ona uymak durumunda kaldım. Kendi kendine bırakmıştı yani.

Bu olay kesinlikle onlar için doğru zamanı yine kendilerinin bildiklerine olan inancımı kuvvetlendirdi.Ve bez konusunda da zamanı ona bırakmaya kararlıydım. 22 aylıkken bir adaptör almıştım,sevmişti.bezliyken bile ara ara çıkarıp oturtuyorduk ama hiç çiş kaka yapmıyordu tuvalete.öyle öyle 2,5 yaşını bitirdiği yaz bezi bırakma denemelerimiz oldu ama hazır olmadığını anlayıp tekrar bezle devam ettik. bu yaz yani 3,5 yaşını bitirirken hala bezliydi ve durum gittikçe güçleşiyordu. yaşını çok stres yapmıştım,ne yani  bu yaz da geçerse 4,5 yaşında hala bezli mi olacaktı.Bu ruh haliyle biraz üzerine gittim, bezsiz dışarı çıkıyorduk vs ama yine de yapmıyordu yolda ya da eve döndüğümüzde. 17 saat tuvaletini tuttuğu bir gün tekrar beze dönüş yaptık. O ruh haliyle durumu paylaştığım Iraz Toros Suman 'çok acele ediyorsunuz' deyince bir kendime geldim.gittim fisher pricein klozet şeklindeki oturağını aldım, kenara koydum. yine bezsiz dolaştığı bir gün 'çişim geldiii' deyip gidip oturdu ve yaptı. Hiç olmayacak sanıyordum ama kendi doğru zamanı geldiğinde o da oldu. bu arada güle güle kakalar başta olmak üzere pek çok kitap okumaları yaptık.klozetin yanına bir raf yapıp oraya koyduk.
Cevaplamak için Üye ol