göğüste beklemiş süt

nurcan_eymen_efe soruyor: 9

merhaba arkadaşlar
oğlum emmediği için sağıp veriyorum anca bir kaç öğününü karşılayabiliyorum.bazen yoğunluktan sütümü sağamıyorum.beklemiş süt bebeğe dokunur diyorlar ya gerçekten varmı böyle birşey?varsa beklemekten kasıt ne kadar zamandır? beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.teşekürler

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


ozalp07

göğsün dolup şişmesi de zaten daha sık emzirme uyarısı gibi bişey.  süt değil yani


taburcu

Göğüste süt birikmesi olur. Sütün devamının sağlanması için sürekli göğüsün boşaltılması gerekir. nikmikyok 6-7 saat oldukça uzun bir süre bu süreçte göğüslerini boşaltamazsan vücudun 6-7 saatte bir süt üretmeye başlar. Bu otomatikman sütün azalması demek. 6-7 saatte bir emdiğinde kusmasının bence tek anlamı var. Göğüsteki süt miktarı fazla olduğundan bebeğe yüksek basıçlı bir süt akışı oluyordur. Normalinden daha kısa sürede daha hızlı süt akışı olduğundan bebek fazla emiyor ve o fazlasını kusuyordur.


selda58

Doktorlar sık sık emzirin derken bebeğin beslenmesi için gerekli süt üretimin sağlanması amaçlıyorlar.. Taburcu gayet güzel açıklamış..


nurcan_eymen_efe

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar kıyamadım sütü dökmeye verdim kusmadı kötü olsa kusardı herhalde.tekrar teşekürlertaburcu

Dökmeni gerektirecek bir durum yok ki. 6 satten fazla oda sıcaklığında, 72 saatten fazla buz dolabının rafında, 2 aydan fazla buzdolabının buzluğundan 6 aydan fazla derin dondurucuda saklamadıysan, kaynatmadıysan hijyene dikkat ettiysen neden dökesin. Göğsünde 3 saat değil 4-5-6 saat kaldı diye sağılan süt dökülmez. Orası buzdolabi değil ki senin göğsün.


selda58

:))))


nurcan_eymen_efe

oda sıcaklığında 2 saati geçirmeyeceksin diye biliyorum ben.bir kaç kez biberonun dibinde kalkmıştıda 4 saatte falan çok kötü kokmuştu.belki oda sıcaklığına görede değişebiliyor anne sütünün bozulmuşuda çok kötü kokuyor.


turkunage

Peki, şuna ne dersiniz? Benim sütüm artık çok çok azaldı. Öyle ki, birkaç gün yurt dışına çıkmam gerekti ve beni rahatsız edecek kadar dolmadı ve ben de sağmadım. Bugün 6 gün sonra ilk kez sağdım. Bu kadar beklemiş sütün bir sakıncası olur mu acaba, bilen var mı?


taburcu

nurcan_eymen_efe sağdığın sütten bahsediyorum. Sağdığın süt 18-24 derecede 6 saat bekleyebiliyor. Sağılmış anne sütü 37 dereceye ısıtılıp bebeğe öyle verildiyse sağıldıktan sonra ısıtılmış sütün en kısa sürede tüketilmesi gerekiyor.

turkunage sadece içeriğindeki yağ oranı azalmış olabilir. Bebeğine gönül rahatlığı ile verebilirsin. Hiçbir sakıncası yok.Cevaplamak için Üye ol