Çocuklar için bakıcı- anne farkı

nurturia soruyor: 3

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Damla

Bu her çocukta oluyor. Oğlum kreşe gidiyor artık. Annem bizdeyken servisle geliyordu, ben eve geldiğimde huysuzluk yapıyordu. Annem sen gelene kadar şeker gibiydi diyordu sürekli. Çift olarak son zamanlarda çok yoğunuz. Ben son zamanlarda hem daha çok zaman ayırmaya, hem üslubumu da değiştirerek daha iyi ilgilenmeye başladım. Babasının da geç gelmesi gerekti bir iki akşam. İki akşamdır, babası gelene kadar hiç ağlamıyor, mızmızlanmıyor. O kapıdan girdiği anda bir şey bulup ağlamaya başlıyor. Kendi gözümle gözlemledim farkı.

Ama daha önce, biz bu kadar yoğun değilken farklı şekilde olurdu. Mesela ağlamazdı ama hafta sonu gündüz ben evdeyken bir türlü uyumazken bakıcısı yatağına koyup çıkar ve pıt diye uyurdu (kamera vardı). Yine dediğine benzer durumlar olurdu ama farklı nedenlerden dolayı.

Bize bu yedirememe, giydirememe gibi konularda Ilgaz'ın okul yöneticisi pedagogun önerilerinin çok yararı oldu. Sorun yaratan bir sahneyi tüm detaylarıyla aklımızda tutuyoruz (mp3 player'a kaydettik hatta) anlatıyoruz o öneriyor.

Eğer bu giydirme işleri birlikte geçireceğiniz kaliteli zamanı öldürecek kadar kötüyse, bu 2 yaş döneminde işler sarpa sarıyor, bizde öyle oldu. Üretilecek çözümler nedenlere bağlı olacaktır diye düşünüyorum. Bir pedagogdan da destek alabilirsiniz.


Damla

Hilal,

Pedagogunuz mutlaka siz çözümler üretecektir.
Bu arada da yapılabilecek en iyi şey rahat olmaya çalışmak. Bizim okul yöneticimizin anlattıklarından kendi çıkarımlarıma göre çok yarar gördüğümüz birkaç şey önerebilirim.

Çocuklar ilgiye ihtiyaç duydukları dönemde sorun çıkartırlarmış, böylece hem fiziksel, hem duygusal, hem de zihinsel olarak onlarla olmamızı sağlarlarmış. Bunun karşılığında birazcık azarlanma ya da bunun gibi bir olumsuzlukla karşılaşıyorlarsa bunu da bir bedel gibi değerlendirip yine de sorun çıkarırlarmış.

Yemek en kolayı çünkü 1 gün yememekten hiçbir şey olmaz. Hiç ısrarcı olmamak ve bunu gerçekten önemsememek en iyisi.

Giydirme gibi konularda, öncelikle kullanıdığımız dili değiştirdik. Emir içeren "giy" ve soru içeren "giyer misin?" yerine, "giyiyoruz" kullanmaya başladık. Diyelim ki elimizden kaçtı ve çıplak koşmaya başladı. Ev çok soğuk olmadığı için bırakıyoruz 1-2 dakika eğlensin. Sonra otoriter bir tonda ve sanki bize evet diyecekmiş rahatlığıyla "şimdi üstümüzü giyiyoruz" demeye çalışıyoruz. Gelmezse bu sefer daha otoriter öğretmen tonuda "üstümüzü giyiyoruz artık" diyoruz. Olmazsa, kendisini sıkıca tutup hızla giydiriyoruz. Sadece başarıyla giydirecek kadar güç kullanıyoruz, ona sinirimizi ya da paniğimizi hissettirmeden, sakin, hızlı, kontrollü olarak yapmaya çalışıyoruz. Bu sırada canını yakmamaya ve onun bizim canımızı yakmamasına çalışıyoruz. Bunlara dikkat edince düzelmeye başlıyor, düzelme olunca biz de rahatlayıp daha kolay uyguluyoruz.

Aynı anda bir kişi bu işi yapsın, ikinci kişi müdahele etmemeye çalışsın. Birbirinizi akşam o yattıktan sonra kısa kısa eleştirin, biriktirmeden.Yanında onun hakkında konuşmayın. Anlayamayacağı dilde, yavaş sesle ya da kompleks cümlelerle de onun hakkında konuşmayın. Yemedi, benimle yemiyor gibi ifadeler kullanmayın. 

Onunla birlikte olduğunuz dakikalarda aklınızı tamamen ona vererek ve birlikte yaptığınız şeyden keyif alarak geçirmeye çalışın. Yemeği sofraya koyarken şimdi yemeyecek gibi düşünmemeye çalışın.

Bakıcısıyla olan biteni takip ettiğinizi belli etmeyin, bunları yapma nedeni sizin ilginizi çekmekse, sonra size ona da sorun çıkarmaya başlamasın.

Aklıma gelenleri hızlıca özetlemeye çalıştım. Pedagoga gitmeden önce günlük sıkıntılardan bir-iki tane detaylarıyla aklınıza yazmaya çalışmanızda yarar olur diye düşünüyorum.


senayc

Damla, Hilal,
bu yazdıklarınızın bana da faydası oldu.
Yiğit de bu aralar çok değişti. Kreşden ben alıyorum, eve gelirken mızmızlık,ağlar bir ses tonu başlıyor. Oradan dönme anne,kaloriferi kapat anne diye bile ağlamaya,mızıldanmaya başlıyor.  Yiğit uykuya direniyor. gece uylu saati 12 ye geldi. bize doyamadığı için olduğunu söylüyor kreşin psikoloğu. kreşde hemen uyuyormuş.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

2ay 10 gunluk bebek 12

berilimmmm
Son: Berilimmmm,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,