rota virüs aşısı

bitti soruyor: 10

salı günü rota virüs aşımızın birincisi yapılacak aşı hastanedede eczaneden alınıp götürüldüğünde de 142,00tl daha ucuza yaptıran varmı,ben avrupa yakasında oturuyorum bütün hastanelerde ücret aynımıdır???

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


adilcan

ben bu aşıyı yaptırmadım. neticede sadece ishale karşşı 1 aşı. gerek görmedim (ben de dr yim )  neticete ishal olursa sıvı ile tedavi edilir


Tosuncuk

ben yaptırdım geçen ay.valla sağlık sigortasından dolayı belli bir kısmını ödedım ama tamamı 210 lıraya denk gelıyordu.142 tl iyiymiş.ne yapım soğuk bir su içim en güzeli :)


kuzununannesi

bende yaptırmadım

hem cocuk doktorumuz hem aile hekşmşmşz hemde yakınlarımın doktorlarından çok gerekli bir aşı olmadıgını duydum..

sonucta ishale sebep olan seylerden sadece rota virüsüne karsı koruyormus ve koruyuculuguda cok iyi değilmiş, aldıgım duyumlar bu sekilde..


nitroma

istanbul pediatride 120 liraya yaptırdım ben.JFKda 100 lira bilginize


veysel

bende 8 ay önce 142 ye yaptırmıştım
kader_eymen

ben yaptırmadım, çocuk evde bakıldığı sürece gerek olmadığını düşünüyorum, koruyuculuğu çok etkin değil, geçirecekse geçiriyor zaten...


bitti

teşekür ederim arkadaşlarım hepinize verdiğiniz bilgiler için (nitroma)jfk hastanesini aradım ordada 143 tl olduğunu söylediler artık mecburen kendi hastanemize gitcez çünkü bende yaptırmam gerektiğine inanıyorum...


nitroma

@elif1987 ben oğlumu jfkda bir dra götürüyordum.o bana temmuz ayında 2 dozu 200tl demişti.dr u begenmediğimden artık oraya gitmiyorum.dediğim gibi istanbul pediatri merkezinde 120 tl tek dozu.o da jfknın sokagında zaten.adilcan

anestezi uzmanıyım özge


huluj

Sağlık bakanlığının zorunlu aşılar listesinde olmadığından dolayı bu aşıyı yaptırıp yaptırmamam kararı aileye bırakılıyor. Bir aydır bu aşıyı yaptırıp yaptırmama konusunu düşünüp araştırmalar yapıyor .

"mart ayında Rotarix aşısında, PCV 1 adı verilen bir virüse ait DNA parçacığı bulundu. Başka bir virüse ait DNA parçacığının Rotarix aşısında bulunmasının nedeni araştırılırken, bu kez 2010 yani bu yılın mayıs ayında, diğer aşı olan Rotateq’de hem PCV 1 hem de PCV 2 adlı, iki farklı virüs DNA’sına ait izlere rastlandı.
Aslında bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalarda gerek PCV 1, gerekse PCV 2 virüslerinin insanlarda hastalık yaptığı bildirilmedi. Fakat adı geçen virüslere ait DNA parçacıklarının biri Belçika’da, diğeri ise ABD’de olan her iki ayrı aşı firmasının üretim sürecine nasıl dâhil olabildiği hala sır perdesini koruyor." doktorumuzn sitesinden alınan bir yazıdır .

Açıkcası ben bu aşının çok yeni olduğunu ve yan etkisi varsa da daha sonra cocuklarımızda çıkabileceğini düşünüyorum.Tabi bir de  aşıdaki başka virüse ait DNA parçalarının nasıl karıştığı konusu var ....... Bu nedenle bu aşıyı yaptırmam kararı aldık .

Aşı ile ilgili gelişmeleri aşagıdaki linkden takip edebilirsiniz.

http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/ApprovedProducts/ucm205547.htm
http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Committee_meeting_report/2010/06/WC500091529.pdf


Cevaplamak için Üye ol