..

alkan soruyor: 6

...

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Damla

Ben yaptırmanızı öneririm, hatta güvenilirliğinden emin olduğunuz bir yerde yaptırmanızı öneririm. Bir anaokulu yöneticisi zamanında bir çocukta verem çıktığını, bunun sonucu tüm okula önce test yaptırdıklarını ve aşı olmuş olmalarına rağmen birçok çocukta antikor çıkmadığını, antikor çıkmayan tüm çocuklara aşı yaptırıldığını, tüm bunların masraflarını okul karşılamakla birlikte velilerin çocuklarını okuldan aldıklarını, çok zor günler geçirildiğini anlatmıştı.


Şimdi hatırladım, bir de eski işyerimden bir arkadaşımın üniversitede okuyan kızkardeşinde çıktı uçakla yurt dışı seyahati sonrası.


rana_defne

Geçen yıl ikizleri olan bir arkadaşımın (herhangi bir seyahat sonrası değil, düzenli İstanbul yaşantısı içinde) eşinde çıkmış ve korkutmuştu. Ben de Damla gibi yaptırmanızı öneririm.


zehra

Alkan, sizinle durumumuz ayni. Biz de yurt disindan yeni donduk ve yaptirsak mi diye tartisiyorduk esimle. Doktoru bir ppd testi yapariz once falan dedi ama uzerinde fazlaca konusamadik bu ilk muayenede. Biz yaptirma kararina yonelmis gibiyiz. Sonucta hastalik cok ciddi ve Turkiye hala yuksek riskli goruluyor bu hastalik acisindan...


ediluj

Ben göğüs hastalıkları uzmanı olarak Mutlaka yaptırmanızı öneririm. Tüberküloz ülkemizde sık gözlenmekte ve son yıllarda malesef tekrar sayısı artmaktadır.BCG asısının tüberküloza yakalanma oranını düşürmesinden daha fazla önemi mikrop vücuda girdikten sonra (ilk olarak akciğere gelir) özellikle kan yoluyla beyine gidip menenjite yol açmamasını saglamasıdır.Aşınında hafif ateş dısında belirgin  bir yan etkisi yoktur. SEmtinizdeki Verem Savaş Dispanserleride size yardımcı olur.İlk önce yinede bir PPD kontrol yapılır(mikropla bir sekilde karsılasıp karsılaşmadıgının kontrolü için) ona göre aşı takvimi ayarlanır..
sevgilerimle


alkan

Yaptırmaya karar verdik. 


Anladığım kadarıyla BCG'nin vereme karşı ne kadar koruyucu olduğu hakkında çelişkili araştırmalar var, %0'dan %80'e kadar farklı sonuçlar bulunmuş. Ancak, menenjite dönüşmesine karşı koruyuculuğu daha kesin. Verem için değil de asıl menenjit için yapılması daha önemli gibi. Öte yandan yaklaşık 90 senedir yapılan bir aşıymış ve en güvenli aşı olduğu söyleniyor. Yaptırmamayı düşündürecek bir etken bulamadım açıkcası. Tek etken ileride tekrar Amerika'ya gitmek isterse orada testlerde hep pozitif çıkacak olması. Bu da karşısında menenjit olunca önemli olmayan bir kriter. 

Bu konuda WHO'nun çok faydalı bir dökümanına şuradan ulaşılabilir: http://www.who.int/immunization/wer7904BCG_Jan04_position_paper.pdf

Bu arada İstanbul'da veremin görülme sıklığı, 100.000 kişide 36 vakaymış, Türkiye genelinde 100.000 kişiden 25'in altına düşüyor ki bu da az görünen kategorisine giriyormuş. WHO'nun tavsiyesi 100.000 kişide 5'den az ise aşı takviminden çıkarılabileceği yönünde. Bu aşıyı yapmayan A.B.D.'de ise 100.000 kişide 5'den az olduğunu çıkarıyorum buradan. Bazı Afrika ülkelerinde 100.000 kişide 1200'e kadar çıkıyormuş, Hindistan'da ise 100.000 kişide 100-200 civarıymış.

Son olarak BCG'nin etkinliği yıllar geçtikce azalıyormuş. Aşı vurulduktan 20 yıl sonra etkinliği %80'lerden %20'lere düşüyormuş. Yani bizim jenerasyonunun ilkokulda vurulduğunu düşünürsek (ben öyle olduğunu hatırlıyorum ama yanlış olabilir), çoğunluğumuz vereme karşı aşılı değiliz!
Cevaplamak için Üye ol