Arkadaşımın oğlu, oğlumu ısırdı; bu gibi durumlarda nasıl davranılması gerektiğine dair kitap tavsiyesi?

charlizzze soruyor: 10


Geçenlerde arkadaşımın oğlu geldi ve de oğlumu ısırdı. Nasıl davranılması gerektiğine ilişkin kitap tavsiyelerinizi bekliyorum??

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


kedidirkedi

Bu iş kitapla olacak iş değil, çünkü Türkiye'deki gibi anneler başka bir yerde yok! :) Çocugun annesinin tavrına göre tavır takınacaksın, gerekiyorsa çocugunu uzak tutacaksın, görüşmeyeceksin.


fistikcik

Tracy Hogg bu gibi durumlarda kesinlikle müdahele etmenizi (karşı tarafın çocuğunu disipline etmeniz gerekse bile) ve gerekirse o çocukla bir araya gelmemenizi önerir. Bakınız "Bebek bakım sorunlarında mucize çözümler".
Benim sağduyum da diğer çocuğa kendi çocuğunuza nasıl davranırsanız o şekilde müdahele etmeniz yönünde. Benim kızım birini ısırsa herhalde şöyle diyerek (ve elini tutarak) duruma müdahele ederdim "Hayır canım, arkadaşı ısırmıyoruz. Cici yapıyoruz, seviyoruz arkadaşı, bak böyle..." derdim. Kıyamet koparsa da çocuğumu ortamdan uzaklaştırırdım.


fistikcik

Gulmina ben eğitimci değilim ama cevabınız beni şaşırttı. "Çocuk dövebileceği büyüklükte ise gözünün yaşına bakmasın" ne demek ? Böyle yetiştirilen bir çocuk sizin çocuğunuza bir gün vurursa ne düşünürsünüz ?
Sorunları çözmenin yolunun dövüşmek olduğunu öğretmek bana hiç uygun gelmiyor. "Yumruk yediyse kendini korusun, o da vursun bir tane" diyorsunuz ama bunun sınırı ne ? Çocuk yumruk atabileceği durumun hangisi olduğuna nasıl kanaat getirecek ? Elinden oyuncağı alınırsa, bir oyuna dahil edilmezse, oyunda yanarsa ya da diğerleri onun dediği yapmazsa da yumruk mu atmalı "kendini korumak" adına ?
Şunu da belirteyim, "sen de bir yumruk çak kendini korumak için" prensibiyle büyütülmedim, bu yüzden çocukken kimseye vurmadım. Ama bugün hakkımı sonuna kadar aramasını gayet iyi bilirim. Hayatta hakkını korumak için yumruk çakmayı öğrenmek gerekmiyor yani.


kedidirkedi

Valla benim annem de beni hep aman kızım sen kimseye vurma, kavgadan uzak dur diye yetiştirmiş ama sonra bakmış ki kendimden  küçüklerden tekme tokat yiyip geliyorum, demiş ki kavga etme, kavgayı başlatma ama sana vuran olursa sen de ona vur. Ondan sonra çözülmüş iş :)
 
Benim kızımın ısırma, itme, vurma gibi huyları hiç yoktur, ancak bagırır karsısındakine ama karsısındaki vurursa onun da vurma hakkı doğuyor bence.


sevcanvet

türkiye gibi bir yerde daha doğrusu dünya gibi bir yerde yumrukların konuşması gerekiyor bazen, ben pasif yetiştirildim sonunda üniversitede yurtta çok ezildim, bedenen kendini korumayı bimeyen bir kişi hep ezilen kişi oluyor, ama bu ergenliktemi öğretilmeli yoksa çocukkenmi orasını bilemeyeceğimfistikcik

Hiçbir koşulda bu kadar küçük bir çocuğa "sen de vur" denilmemelidir.  Bu konuda bir uzmanın cevabı aşağıda :

http://www.annenotlari.com/oku/7124/cocuklar-arasi-siddet-vurmayi-ogretmeli-miyim


sevcanvet

çok güzel bir yazı ama çocuğa bende sana vururum demiş ve anladığım üzre ikinci saldırı atağında bunu yapıcakmış biraz garipsedim :S ana genel bakış açısı olarak mantıklı geldi..  


asyaperi

 kızım 16 aylık ıkı haftadır oyun gurubu haftanın uc gunu ıkı saat benmle bırlıkte krese gıdıyor ıkı haftadır bnde orada oturuken bu tur vurma dovme olaylarını ve alıstırma donemınde olan annelerın babaların oradakı tepkılerını gozlemledım malesef ozellıklede erkek cocuklarını aıleler ınanılmaz sıddete egılımlı buyutuyorlar vur oglum al oglum oyuncagı al olum aferın oglum ve sonuc saldırgan cocuklar savunma dayak yıcegıne dovsun kendını korumayı bılsın malesef sız ıstedıgınız kdr cocugunuzu duzgun yetıstırın sıddetın kotu bırsey oldugunu anlatın karsınızdakı ebeveynler boyle dusunmedıgı surece pek cozum degıl fıstıkcık uzmn yazısıda bana ters geldı bıraz sımdı bırı bnm cocuguma bn yanında degılken gelcek eger vurmaya devam edersen sana bır tane yapıstırırım dıcek bunu dıyen bırde alanında uzman olck ve cocugum bunu bana anlatcak sonucu hıc ıyı olmazdı hıc kımsenın ne yapms olursa olsun hele yanında anne babası yokken bır cocuga bunları soylemesı bnce hos degıl bn eger cocuk bunu yaptıgında annesı babası gereklı mudahaleyı yapıyorsa sorun olmadıgını dusunuyorum cocugumada bır arkadasına bılıncıszde olsa suan vurdugunda hemen mudahele edıp kızıyorum ve baska bır odaya alıyorum ama bazı ortamlarda bazı arkadaslarımız bu olaya gulebılıyorlar veya cocuga nerdeyse suratlarında bır gulumsemeyle agız ucuyla yapma cocugum nıye vurdun kardes dıyebılıyorlar bu durumdada kızımı tek bırakmıyorum ve sureklı gozum ustunde oluyor ama kres yasına gelıp ben yanında olmadıgımda sectıgım kresın ogretmenlerının bu olaylara tepkısı mudahalelerını gozlemleyıp ona gore bır kres secerım dıye dusunuyorum tabıkı cocuk bunlr kavga etcekler bazen vurcaklar ama onemlı olan karısılıgında aldıkları tepkı ısırma olayı sureklı devam edıyorsa ve anne baba bu duruma yeterı kdr mudahale etmıyorsa bnce sızın yapmanız gereken gorusmemekCokBilmis

Benim bu tür olaylarda düşünce yapım şöyle:

Kızım bana bakarak vermesi gereken tepkiyi öğreniyor.

Biri beni ısırsaydı ne yapardım?

Kızım ısırıldığında da kızım adına aynı tepkiyi veririm. Böylece kızım bana bakarak bu gibi durumlarda ne yapması gerektiğini öğrenir.


Benim oğlum yok. Belki oğlan çocukları için farklı davranmak gerekebilir. Ama ben bir kadınım ve bir kızım var. Vereceğim tepki şöyle olurdu: Eğer biri beni ısırırsa şiddetle iter kolumu kurtarırım öncelikle. Sonra kendimi ikinci bir atağa karşı korumaya alır ve çok yüksek sesle bağırır, hatta tehdit ederim. En yakınımdaki üst mevkiye sığınırım: İş yeri sahibi, polis vs, artık neredeysem.

Kızım için de aynı tepkiyi verirdim: KIzımı bir başka çocuk ısırırsa önce diğer çocuğu hemen kızımdan uzaklaştırırdım. Sonra kızımı ikinci bir şiddet gösterisine maruz kalmaması için kucağımda korumaya alırdım. Çocuğa kızar, yüksek perdeden otoritemi gösterirdim. Eğer üst mevki işini annesi üstleniyorsa, topu çocuğun annesine atardım. Yok, çocuğun ebeveyni olaya müdahil olmuyorsa doğrudan ebeveyni hedef alırdım. Olay mahalinde öğretmen vs varsa topu onlara atardım.

Ben çok sakin bir insanımdır. Tek hassas noktam fiziki müdahaledir. Asla dayanamam, asla müsaade edemem. Boyumun iki kat adamlara saldırmışlığım vardır bu nedenle. Genellikle saldırı durumunda karşı taraf geri adım atar. Vurmaya gerek yok, bağırarak üstüne yürüyüp göz dağı vermek 35 yıldır hep olumlu sonuç verdi bende.


CokBilmis

Kitap tavsiyesi ile ilgili düşündüm de: Kardeş ilişkilerini konu alan kitaplara bakabilirsiniz.

KArdeşler de birbirlerini ısırırlar sonuç olarak. Çocukların ikisi de sizin üstelik bu durumda. Her iki çocuk için de ne yapmanız gerektiği yazıyordur muhakkak bu tür kitaplarda.Cevaplamak için Üye ol