Arkadaşımın oğlu, oğlumu ısırdı; bu gibi durumlarda nasıl davranılması gerektiğine dair kitap tavsiyesi?

charlizzze soruyor: 10


Geçenlerde arkadaşımın oğlu geldi ve de oğlumu ısırdı. Nasıl davranılması gerektiğine ilişkin kitap tavsiyelerinizi bekliyorum??

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


dinlebeni

bende aynı dertten muzdaribim. kendi doğrularıma göre bir çocuk yetiştiriyorum ama çevre benim doğrularıma göre yaşamıyor. geçen gün ikea da yemek yiyoruz bebekler için ortada bir oyun bölümü var anneler çemberin dışında çocuklara yemek yediriyor. bir çocuk kızımın üstüne atladı boğazını sıkmaya başladı kuzum sesini bile çıkarmadı kurtarmam için bana bir bakışı vardı öldüm bittim oyun alanının içine girebilmem ayrı bir işkenceydi... çocuğun annesi biizmki biraz vahşi dedi onu oynatmaya devam etti. ben çocuğumu oradan aldım başka çocukalarda sırf o çocuk yüzünden oyun alanından çıktı.. annesinin yüzsüzlüğüne tahammül edemedim.

parkta bir başka çocuk yüzüne vurmaya başladı kızımın..annesi bizim büyükler vura vura seviyor o da sevmeyi öyle sanıyor aslında vurmak değil sevmek istedi dedi şaştım kaldım.

son olayda artık patladım kızım pusette bir giyim mağazasındayız 2-3 yaşlarında bir erkek çocuğu elindeki metal oyuncağı bizimkinin alnına indirdi annesi çocuğu salmış ortaya kendi alışveriş yapıyor çocuğu kolundan tuttuğum gibi 2 metre fırlattım o sinirle aynı şeyi annesine bile yapabilirdim.

çocuğuma kendini korumayı öğretmek şu an en büyük hedefim... nerden başlıycam bilmiyorum bunu öğretirken bu güne kadar verdiğim eğitimle tam tersi bir yol izlemiş olacağım çocuğumun aklı karışacak ama buna mecburum. 6 ay sonra kreşe başlayacak yalnız kaldığında kendini koruyabilmesi hakkını araması lazım..


dinlebeni

longriver benim kuzucuk daha önce kreşe daha doğrusu oyun grubuna gitti. ilkinde oyuncak araba ile kafasına vurdular gözümün önünde öğretmenlerin tavrını hiç beğenmedim oradan aldım benim yanımda çocuğumu koruyamıyorlarsa ben yokken neler olur diye düşündüm... aradan bir kaç ay geçti bu kadar pimpirikli olmak doğru değil başka okul mu yok her yerde şiddet görecek değil ya bu çocuk deyip 2 yaşında başka bir oyun grubuna verdim daha ilk gün bindiği attan aşağı ittiler kafası bahçedeki mermere vurmuş kanamış gece 12 ye kadar hastanede müşahade altında tuttular.

Kuzucuğum çok ılımlı ve uyumludur, şiddet görse bile elini kaldırmaz kolay kolay ağlamaz soğukkanlılığını korur. ufacık çocuktan dayak yer hiç müdahele etmem izlerim kendini korsun diye sonra kaçıp yanıma gelir arkama geçip o çocuğa göstermeden ağlar...şimdiye kadar doğru olan bu diye düşünüyordum önünde sonunda kendini savunacak diyordum ama 2,5 yaşına geldi hala aynı ufacık çocuklar hep onu bulup vuruyorlar parkta öylece duruyor.. 

davranış eğitimimizde değişikliğin zamanı geldi  


dinlebeni

sevinirim, teşekkür ederim:)


CokBilmis

Ben soğukkanlı olamam şahsen. Kendi kızım bile bana vuramaz, asla müsaade edemem. Hatta bir hayvana bile vuramaz. Bırakın bir çocuğun bir çocuğa vurmasını, bir çocuğun hayvana vurduğunu bile görsem tepki veririm.


seres_esra

benim kızımın ısırma huyu yoktur genelde ama bazen kalabalık arkadaş grubunda oynarken ısırabiliyo ama öyle böyle değil kan oturuyo resmen ısırdığında çabuk özür dile öp arkadaşını bak canı acımış diyorum sarılıyo öpüyo özürdiliyo kendince ama vazgeçmiyo yinede çocuklar neden ısırır acaba o ısırdığında bende onun elini veya kolunu ısırsam canı acıyınca vazgeçermi? acabaCokBilmis

Bence bunun için öncelikle çocuğun kendi vücudunun saygıya değer olduğunu bilmesi gerekiyor.

Kimse bana vuramaz, kızım bile. Kızım da bunun farkında. Dolayısıyla kendisine vurulmasını da normal karşılamıyor.

Ben bağırarak püskürtürüm karşımdaki şiddete başvuruyorsa. Kızım da deli gibi böğürüyor tehlike anında :) Genellikle pısıyor karşıdaki çocuk. Ama kızıma fark ettirmeden vuran olmadı henüz, olursa bir saniye bile beklemem, hemen müdahale ederim. Kimse kimseye vuramaz benim gözümün önünde!

Ben hassasım da biraz bu konuda :)


gecce

son olayda artık patladım kızım pusette bir giyim mağazasındayız 2-3 yaşlarında bir erkek çocuğu elindeki metal oyuncağı bizimkinin alnına indirdi annesi çocuğu salmış ortaya kendi alışveriş yapıyor çocuğu kolundan tuttuğum gibi 2 metre fırlattım o sinirle aynı şeyi annesine bile yapabilirdim.

dinlebeni ne olursa olsun bu şekilde davranmaya ne hakkınız var oda çocuk sonuçta aynı davranışın kızıma yapıldığını hayal dahi edemiyorum


elifnazar

bende önceleri oğlum için kavga etme,vurma vs...demeyi düşünüyordum ama zamanla görüyorumki etrafımdaki anneler bir felaket.anneler diyorum çünkü bence çocukda kabahat yok anne öyle yetiştiriyor malesef.ele erkek çocukları....Gördükçe oğlumun büyümesini istemez oldum.bundan sonra yok öyle vurma falan vuran olursa sende vur diyeceğim.kendini savunsun.şimdi arkama geçip saklanıyor sürekli benden yardım istiyor hiç birşey yapmıyor ve sadece ağlıyor.nereye kadar...tamam asla başlatmasın kavga gürültü ama vurana vursun.dilammm

valla öyle bir ortamda yaşıyoruz ki ben bu "aaa inanamıyorum sana, nasıl böyle söylersin, saldırgan çocuk yetiştiriyorsun cık cık karşıdaki de çocuk, v.s." diyenleri benimle birlikte sadece bir tenefüs okulumda (ilköğretim 2.kademe) nöbet tutmaya davet ediyorum:) en iyi huylu, en sakin mizaçlı, en ılımlı... öğrencilerimi hep diğer canavarların elinden son anda koşarak kurtarıyorum. ailelerini de tanıyorum sonuçta benim çocuklarım çoğunun dersine giriyorum. En düşünceli, nezaket sahibi ve sağduyusunu kaybetmemeye çalışan ailelerimin çocukları ezilen oluyor yahu!! yanından geçerken "yanlışlıkla" koluna çarpması bile çok büyük kavga sebebi diğer taraf için, garibim de öyle bakakalıyor alışık olmadığı içn bu tepkilere. dayağıda yiyor tertemiz çoğu zaman masum yere:( yani sevgili anneler, tamam yavrularımıza vur kır koru kendini her koşulda ya allıştırmıcaz belki ama malesef yaşları azıcık daha büyüyünce çok "saf" kalabiliyorlar. sadece 1-2-3 yaş grubu olarak düşünmeyin olayı, yaşadığım şeyi anlatıyorum size. bu sebepten herkesinki gibi benimki de kıymat değer biçilemez bir evlat, kimsenin de gelip vurmaya, itmeye kakmaya hakkı yok çokbilmişin dedği gibi..Fikrimce siz de çok iyi niyetli düşünmeyin ilerisini de düşünerek..


ozgelif

Karşıdakinin de çocuk olduğunu unutmamak gerekiyor. Çocuk bunlar haliyle kavga da edecekler,şiddet eğilimi de yapacaklar. Ancak, çocuğuma vuran bir çocuğu ASLA VE ASLA kaldırıp 3 metre fırlatamam. Aynı şey çocuğuma yapılsa sanırım karakolluk olurum çünkü. Aynı yaşlarda iseler ben böyle bir durumda bir süre beklerim,kendilerinin halledemeyeceği noktada çocukları uzaklaştırır ve vuranla konuşmayı ve uyarmayı denerim.Asla kızmam,çünkü bu tip bir durumda vuran kendi çocuğum olsa da kızmıyorum. Adı üstünde ÇOCUK bunlar. Vuran çocuk yaşca büyükse uyarım biraz daha sert olur. Müdahale etmek için beklemem.Çünkü güçler eşit değil. Kendi kızımda kendinden küçük bir çocuğa vursa uyarım daha sert ve net olur ve yine müdahale etmek için beklemem. Konuşup,anlatmak  varken kızarak aynı şiddet eğilimini göstermek doğru değil bence.  Bu yaşananlar gelişimlerinin birer parçası. Hemen müdahale etmem çünkü yaşayarak öğrenmesi gerekiyor,kavgayı da paylaşmayı da şiddeti de. Her zaman yanında olamam ki. Ancak dediğim gibi yaşlar farklıysa müdahalem anında olur.

Elif'de durduk yere kimseye vurmaması gerektiğini ancak kendisine aksi bir davranış gösterilirse aynı tepkiyi verme hakkına sahip olduğunu biliyor. Bence doğrusu da bu.Cevaplamak için Üye ol