Arkadaşımın oğlu, oğlumu ısırdı; bu gibi durumlarda nasıl davranılması gerektiğine dair kitap tavsiyesi?

charlizzze soruyor: 10


Geçenlerde arkadaşımın oğlu geldi ve de oğlumu ısırdı. Nasıl davranılması gerektiğine ilişkin kitap tavsiyelerinizi bekliyorum??

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


dinlebeni

sizin çocuğunuzun kafasına terbiyesiz ve şımarık bir çocuk demir bir çubukla vurursa çocuğunuz çığlık çığlığa ağlarken o çocuk hamle yapmaya devam ederse siz çocuğa ''yapma canım o kardeş cici cici'' deyin ben aynı şeyi yine yaparım yine yaparım! ayrıca vurdum demedim kolundan tutup fırlattım dedim o an yavrusunu korumaya çalışan bir anne kaplan gibiydim annesi hesap sormaya cesaret dahi edemedi etseydi o sinirle onu bile parçalayabilirdim. herkes doğru düzgün yetiştirsin çocuğunu kimse benim yavruma zarar veremez çocuk olması bu durumu değiştirmez.


ozgelif

Ne olursa olsun kimsenin evladını kolundan tutup fırlatmaya hakkınız yok. Kolundan tutup fırlattığınız da henüz çocukluğa geçme çabasında olan bir bebek sonuçta. Anne kaplan değilsiniz önemle belirtirim ki sadece annesiniz. Kaplanların ise doğası çok farklı. Yanlış anlaşılabilir olması nedeni ile açıklama yapmak istemem doğa kanunları ile ilgili olarak.

Cezai sorumluluğunuz dahi olur bu durumda. Ve savunmanızda 3 yaşlarında bir bebek kızımın kafasına vurdu ben de meşru müdafa olarak savurup attım diyemezsiniz. Ki o çocuğun annesinin yerinde olsaydım tepkim aynen bu şekilde olurdu.

Bunun yetiştirmeyle alakası da yok.Nasıl yetiştirirseniz yetiştirin kimi zaman hiç ummadığınız tepkiler alabiliyorsunuz çocuklarınızdan. Robot değil ki bunlar programlayalım.

Gün gelir kendi çocuğunuzda başka bir çocuğa vurabilir. O zaman kendi çocuğunuzu fırlatıp atabilecekseniz sözüm yok.

Unutmayın daha muhakeme güçleri bile oluşmamış yavrular bu bahsettiklerimiz.

Geçen gün kuzenimin oğlu kızımın midesine gerçekten okkalı bir yumruk attı. Çocuğu kaldırıp fırlatmak aklımdan bile geçmedi. Çocuğumun canı yandı bende karşıdaki çocuğun canını yakmalıyım düşünce tarzını anlamam mümkün değil çünkü. Kendi çocuğuma nasıl kıyamazsam annesinin kıyamadığı bir yavrunun da canını acıtamam çünkü. Evet kızım böğüre böğüre ağlarken kucağıma aldım ve ve ortalık sakinleşince diğeriyle konuştum.


fistikcik

Gulmina, koşullarınız farklı, bunları anlıyorum. Yine de size hak veremiyorum. Kızınızı Furkan ve benzeri çocuklarla sürekli aynı ortamda bulundurmak zorunda değilsiniz. Köy ortamında dahi mutlaka daha sakin çocuklar vardır. Bunlar okulda meydana geliyorsa öğretmenin müdahelesi gerekir. Parkta ya da evde ise sizin müdaheleniz şarttır. Sizin müdahelenizle olaylar düzelmiyorsa bu çocuklarla görüştürmeyin kızınızı.
Ömrünüzün sonuna kadar o köyde yaşamazsanız ne olacak peki ? İleride kızınız saldırgan davranışları uygun olmayan ortamlarda sergilerse ne olacak ? Saldırganlık öğrenilir, şu an melek gibi olan kızınız yarın Furkan gibi davranmaya başlayabilir. Bütün anneler sizin gibi yaparsa ne olacak peki ? Tüm çocuklar Furkan'a mı dönüşecek ? Ne olursa olsun siz doğruyu göstermelisiniz.


CokBilmis

Furkan'ın annesine benim gibi bir deli lazım anlaşılan. Deli deliyi görünce sopasını saklarmış, bilirsin.

Sizin kapıcınız değil mi Furkan'ın ailesi? Gerekirse işten attırırım.

fistikcik'in dediği gibi: Şiddet bulaşıcıdır ve taklit yoluyla öğrenilir. Furkan'a acıdım çok ama acınacak duruma düşmemek için böyle insanlarla aynı ortamda bulunmamak lazım.

Sizin dediğiniz durumlarla karşılaşmamak için İStanbul'da insanlar gitgide daha küçük nüfuslu sitelere kaçıyorlar. Ne kadar sağlıklı tabii, bu da atartışılır ama gözümün üstünd eolmadığı bir anda kızımın gözünün kör bırakılması ihtimali olsaydı, saniye düşünmez, ben de kendimi dış dünyadan izole ederdim.


elifnazar

ben dinle beniye katılıyorum kısmen.benim çocuğumun kafasına demir gibi birşeyle vursalar kesin bende ittiririm o çocuğu.annesinede saydırırım.sahip olsaydı kusura bakmasın.CokBilmis

İki çocuğun kavga etmesinden daha doğal bir şey olamaz.

Şöyle söyleyeyim: Benim bir kedim var. 10-15 günlükken çocuklar annesinden ve kardeşlerinden ayırdılar, ben büyüttüm onu. Diğer kardeşleri ile hiç oynamadı. Şu anda 8 yaşında ve ısırma ve tırmıklama kontrolü daha yeni gelişti diyebilirim. Meğerse kedi yavruları birbirlerini ısırıp tırmıklarken, ısırma ve tırmıklamanın normal sayılacak derecelerini öğrenirlermiş. Yani karşındakini şakadaan, oyun oynarken ısırmak başka; karşındakini uzaklaştırmak için korkutma amaçlı ısırmak başka; kendini korumak için can havliyle ısırmak başka... Benim kedim kardeşleri ile oynayamadığından bunları öğrenemedi.

Benim kızımı da parkta itip kakıyorlar. Benim kızım da arkadaşlarını itiyor, çekiyor. Tehlike oluşturmadığı sürece asla müdahale etmiyorum. Hatta bizim sitede sizin yaşadıklarınızın tam tersi oluyor: Müdahale etmeye çalışan anneleri ben zorla durduruyorum: "İzin verin kızım sorununu kendisi çözsün" diyerek.

Doğal olan çocukların itişip kakışması. Ama kusura bakmayın bir psikopata izin veremem. İtişip kakışmak ayrı bir noktada, diğer çocuğu bacaklarının arasına kıstırıp gözlerine kum atmak ayrı bir noktada. Benim bu konuda tavrım net: Evet, belki adam akıl hastası. Ama akıl hastası diye gelip gidip kafama bir yumruk atmasına müsaade edemem. Akıl hastasına vurmak suç olabilir ama sürekli rahatsız ediliyorsam, bir yumruk da ben geçiririm.

Toplumsal eğitim hepimizin görevi elbette. Mesela bizim sitede etrafı açık ve çevredeki varoş kesimin sıkça geldiğibi bir park var. O parkı bizim sitelerden kullanmıyorlar bu nedenle. Ben ise oraya sıkça giderim. Kızımın fanusta büyümesini istemiyorum çünkü. Orada çocuklar bizim evde asla etmediğimiz küfürleri de ediyorlar. Hiç sorun etmem. Dövüşüyorlar da... Asla sorun değil. Kızım alt gelir grubuyla da üst gelir grubuyla da birlikte yaşamayı öğrenmeli. Ayrıca bizim toplumumuzda kast sistemi yok. Gelir grupları arasında geçişler olmaz, iletişim toptan kesilirse sağlıklı bir toplum olamayız.

Ama psikopatın biri gelirse güvenliği çağırtıp uzaklaştırmakta zerre tereddüt etmem. Sonuç olarak ruh hastalarının eğitiminden sorumlu değilim ben.


ozgelif

Ben de katılmıyorum...
Ne çocuğuma vurdu diye bi çocuğu kolundan tutup fırlatmaya...
Ne de hırçın ve ayarsız çocuğu yüzünden kapıcıyı işten attırarak ekmek parasından etme fikrine...CokBilmis

:))) Çok duygusal olamayacağım. Gerekirse kapıcının ekmek parasını ben temin ederim. Yeter ki çocuğunu bir ruh hastasına dönüştürüp de benim çocuğuma saldırtmasın.asyaperi

kresten geldık hatanın uc gunu oyun gurubuna gıdıyoruz kızım henuz 16 aylık krese gıttıgımde krese baslayalı 10 gun olan bır erkek cocugunun gozunun hemen altında koca bır yara ızı gordum annesıde yanımda oturuyordu ne oldu dedım gozune ahmet dun dovdu gozunu bu hale getırdı elınden zor aldık dedı cok uzuldum dedım bende dedı ama babası daha cok kızdı bu yuzdenmı goturuyorsun krese cocogun gozune bak boyle olcaksa gondermem demıs baba ahmet 2.5 yasında saldırgan kresın kapısından gırer gırmez etrafa ve cocuklara saldıran ve bu ucuncu kresı olan annesının egıtemedıgı bır cocuk cocuk saldırya kodlanmıs sureklı ahmetın oldugu yerden bır cocuk feryadı yukselıyor oyuncagı almak ıcın canı sıkılınca saldıran vuran laftan sozden anlamayn bır cocuk hata cocuktamı tabıkı hayır anne ve babasında ama bu benı veya nerdeyse gozunu oydugu cocugun annesını ılgılendırırmı bence hıc ılgılendırmez kresın suankı cozumu basına bır ogretmen dıkıp sureklı onu kontrol altında tutmak cocuklara zarar vermesın dıye ve bu arada ahmetı bu kotu sıddet davranıslarını duseltmeye calısmak sımdı arkadaslar cok bılmıse hak vermıyorsunuz ama kusura bakmayın aksam cocugum eve gelcek gozunun altında koca bı ryara ne oldu saldırgan bır cocuk saldırdı ben anneyım ve ıyı terbıyelı bır cocuk yetıstırmek ıcın okuyorum arastırıyorum ozaman ahmetın annesıde benım gıbı olcak oyle erkek cocugudr vur oglum al oglum deyıp ıs cıgrından cıktıktn sonra yapma cocugum etme cocugum demıcek ahmet benm kızıma ben korudugum ve yanında oldugum ıcın gırısımde bulunsada zarar veremedı ama eger vermeye kalksaydı tepkım cok bılmısle aynı olurdu anneysen babaysan egıteceksın cocugunu gorevımız bu neden ahmet yuzunden goz oyulan bır cocuk krese gelmekten mahrum kalsınkı eger uzaklastırılması gereken varsa oda ahmet bence annesı alcak kresten egıtcek cocugunu ondan sonra gondercek krese kımse kusura bakmasın


dinlebeni

o vurduğu çubuk kuzumun gözüne gelse kör olsa veya başka bir şey olsaydı şu an ben şöyle bir olay yaşadım dikkatli olun çocuğunuza kendinizi korumayı öğretin diye yazsaydım... ya inanmıyorum senin yerinde olsam o çocuğu tuttuğum gibi fırlatırdım yazardınız.. ben çocuğu engellemeye çalıştığım halde çocuğun vurmak için yine çocuğumun üstüne atladığını yazdım ben yukarıda yapacak bir şey yoktu şu an olsun yine aynı şeyi yaparım.. söz konusu çocuğumun canı ise değil başkasının çocuğunu dünyayı görmez gözümmmCevaplamak için Üye ol